دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۸

با هدف افزایش کارایی کتابخانه‌های عمومی؛

طرح پژوهشی «مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران» انجام می‌شود

کراپ‌شده - محمد حسن زاده

طرح پژوهشی «مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران» با هدف افزایش کارایی کتابخانه‌های عمومی کشور انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم معرفی طرح پژوهشی ملی «مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران» روز سه‌شنبه (۲۳ آبان ماه) با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

محمد حسن‌زاده، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تربیت مدرس و مدیر اجرای این پروژه در گفتگو با روابط عمومی نهاد درباره این طرح گفت: «مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران» پروژه‌ای ملی به سفارش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اجرای مرکز ملی مطالعات مدیریت دانشگاه تربیت مدرس است. این پروژه به دنبال این است که با شناسایی و تحلیل رفتار کاربران و ناکاربران کتابخانه‌های عمومی، سیاست‌هایی عملیاتی پیشنهاد و پس از اجرا به‌صورت پایلوت در چند کتابخانه، بازخوردها را در قالب برنامه‌هایی اجرایی با هدف افزایش کارایی کتابخانه‌های عمومی گزارش کند.

وی در خصوص ضرورت انجام این طرح گفت: امروزه از کاربران به‌عنوان ستون فقرات و فلسفه وجودی کتابخانه‌های عمومی یاد می‌شود؛ درواقع کتابخانه‌های عمومی، کتابخانه‌هایی مردمی هستند که اگر کاربران را از آن‌ها بگیریم، دلیلی برای ادامه حیات این مراکز باقی نمی‌ماند. بنابراین تمامی سیاست‌گذاری‌ها، جهت‌گیری‌ها و برنامه‌های اجرایی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت باید با توجه به خواسته‌ها، سلایق و نیازهای کاربران شکل گیرد. با این دیدگاه،‌ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که کاربرمحوری را سرلوحه کار خود قرار داده، به بررسی این موضوع با درنظرگرفتن ابعاد علمی و دانشگاهی آن تصمیم گرفته است. امید است انجام این پروژه نهاد را، در تحقق این هدف یاری کند.

حسن‌زاده با پیش‌بینی بازه زمانی یک‌ساله برای انجام این پروژه در خصوص روند اجرای آن گفت: در گام نخست متون و تجربیات داخلی و خارجی موجود در این زمینه مرور خواهد شد؛ سپس مسائل موجود در این حوزه شناسایی و اولویت‌بندی شده و در قالب فرایند حل مسئله، برای رفع آن‌ها راهکارهایی پیش‌بینی می‌شود؛ این راهکارها در قالب مجموعه‌هایی پایلوت به اجرا گذاشته‌شده و بر اساس بازخوردهای برگرفته از میدان عمل، اصلاحاتی در بسته‌های سیاستی اعمال می‌شود و درنهایت به‌عنوان دستاورد پروژه در خدمت اهداف کتابخانه‌های عمومی قرار خواهد گرفت. در انجام این پروژه تلاش بر اینست که بیشترین قدرت تصمیم سازی و اجرا حاصل شود.

مدیر پروژه «مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران» در خاتمه اجرای موفقیت‌آمیز این طرح را منوط به همراهی تمامی ارکان کتابخانه‌های عمومی دانست.

گفتنی است مراسم معرفی طرح پژوهشی ملی «مطالعات کاربران کتابخانه‌های عمومی ایران» ساعت ۹ روز سه‌شنبه (۲۳ آبان ماه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.