دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی:

با توسعه کتابخانه‌های عمومی شاهد رشد فرهنگ مطالعه در استان هستیم

رونمایی از لوگوی گرامیداشت کتاب، کتابخوانی  و کتابدار

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: در چند سال اخیر کتابخانه‌های عمومی خوبی در روستاها و شهرها به ویژه در حاشیه شهرها راه‌اندازی شده که این نمایانگر شتاب استان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان، مراسم رونمایی از لوگوی ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال، با حضور امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، سیدسعید شاهرخی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان، علی تعالی فرماندار همدان و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان در این این مراسم، ضمن گرامیداشت ایام هفته کتاب، اظهار کرد: در بازدیدی که از کتابخانه مرکزی همدان داشتم، شرایط کتابخانه‌ای در استان را بسیار مطلوب دیدم.

شاهرخی، با بیان اینکه «در دولت تدبیر و امید اقدامات خوبی در امر کتابخوانی صورت گرفته است»، افزود: در چهار سال گذشته شاهد افزایش ۴۸ درصدی تعداد کتابخانه‌های عمومی استان بودیم که این آمار قابل توجه‌ای است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همدان با اشاره به توسعه فضای مجازی و لزوم مدیریت این فضا در امر کتابخوانی، بیان کرد: درست است که فضای مجازی توسعه یافته و اطلاعات بالایی در این فضا انتشار پیدا می‌کند اما این فضا نمی‌تواند جای کتاب را نمی‌گیرد.

امیر خجسته با اشاره به اینکه کتاب نقش بی‌بدیل خود را حفظ کردهاست، گفت: تمام افراد باید در حوزه کتاب و کتابخوانی احساس مسئولیت کرده و فرهنگ کتابخوانی  را در لایه‌های مختلف اجتماع گسترش دهند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم اظهار کرد: در چند سال اخیر کتابخانه‌های عمومی خوبی در روستاها و شهرها به ویژه در حاشیه شهرها راه‌اندازی شده که این نمایانگر شتاب استان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه است.

وی ارتقای فرهنگ مطالعه را وظیفه آحاد جامعه دانست و افزود: بزرگان، علما، معلمین، اساتید دانشگاه و تمام کسانی که در کشور نقش آفرین هستند باید فرهنگ کتابخوانی را ترویج دهند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آینده فرزندان ما به کتاب و کتابخوانی بستگی دارد، افزود: نقش‌آفرینی نخبگان از موارد مهم و اثرگذار در ارتقای فرهنگ مطالعه است.

فرماندار شهرستان همدان نیز در این مراسم با بیان اینکه «باید سرانه مطالعه را در کشور بالا برد»، اظهار کرد: نخبگان کشور طبق شیوه گذشته به مطالعه اهمیت می‌دهند اما در سطحِ عمومی فضای مجازی آثار زیانباری را در عرصه مطالعه و کتابخوانی برجای گذاشته است.

علی تعالی با بیان اینکه «مطالعه صحیح، زمینه ساز تفکر و خلاقیت کودکان و نوجوانان است»، گفت: خواندن کتاب‌ها و مطالب و مضامین مختلف موجب شکل‌گیری ارزش‌های گوناگون در ذهن افراد می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در بخش انتهایی این مراسم بضمن تشریح برنامه‌های استان در ایام گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار سال ۱۳۹۶ اظهار کرد: برنامه‌های متنوع و بسیار گسترده‌ای در ۱۱۰ کتابخانه عمومی استان اعم از شهری و روستایی برگزار خواهد شد.

عاطفه زارعی؛ برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای مسابقات مختلف کتابخوانی، قصه‌گویی، نقاشی، تشکیل‌ کانون‌های مطالعاتی، نقد کتاب را گوشه‌ای از برنامه‌های این هفته دانست.

وی همچنین به ایجاد موج اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی در رسانه‌های استان اعم از صدا و سیما، مطبوعات و خبرگزاری‌ها اشاره کرد و گفت: نصب بنر و پوستر و بهره‌گیری از فضای مجازی در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی از دیگر برنامه‌های این ایام خواهد بود.