سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۰

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در جمع دانش‌آموزان دبیرستان شهید بهشتی رشت؛

انسان به‌واسطه خرد، موجودی ارزشمند است

کراپ‌شده - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان در جمع دانش‌آموزان

هادی نوری در نخستین روز از هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار و در جمع دانش‌آموزان دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت گفت: خداوند عادل و قادر مطلق، خرد را در نهاد همه ما قرارداده است و همه انسان‌ها به این واسطه، موجوداتی ارزشمند هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی گیلان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در نخستین روز از هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور در جمع دانش‌آموزان دبیرستان ماندگار شهید بهشتی رشت و نواختن زنگ کتاب این ایام را به دوستداران کتاب تبریک گفت.
هادی نوری با اشاره به بیتی از حکیم ابوالقاسم فردوسی در ستایش خرد، گفت: انسان‌های بسیاری وجود دارند که ثروت بسیاری اندوخته‌اند و هر آنچه می‌خواهند به دست می‌آورند، اما در نزد مردم احترام و تشخصی ندارند؛ بنابراین ثروت هم برای آدمی اصالت نمی‌آورد.

وی ادامه داد: اگر تصور کنیم ارزش انسان به شهرت و معروفیت است، بازهم اشتباه کرده‌ایم، چه‌بسا افراد مشهوری که مردم از آنان به نیکی یاد نمی‌کنند، مرد و زن بودن هم مایه تشخص نیست، چراکه امروزه زنان نیز در کنار مردان به فعالیت مشغول‌اند.


خاستگاه اجتماعی انسان منشأ اصالت نیست
نوری همچنین اضافه کرد: خاستگاه اجتماعی انسان نیز منشأ اصالت وی نیست و در تاریخ افراد زیادی را سراغ داریم که در دوردست‌ترین روستاها پا به عرصه هستی گذاشته و منشأ تحولات تأثیرگذاری در جهان شده‌اند.
وی با طرح این سؤال که «منشأ اصالت آدمی چیست؟» گفت: اگر به دنبال معیار حقیقی برای تعریف ارزش انسانی و اعتبار اجتماعی باشیم به خرد و اندیشه می‌رسیم و درمی‌یابیم «آنچه مایه اصالت آدمی است، خرد اوست».


همه ما انسان‌ها موجودات ارزشمندی هستیم
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گفت: خداوند عادل و قادر مطلق، خرد را در نهاد  همه ما قرارداده است و همه انسان‌ها به این واسطه، موجوداتی ارزشمند هستند.
هادی نوری با تبریک فرارسیدن بیست و پنجمین هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، دانش‌آموزان را به فراگیری علم و دانش و خردورزی تشویق کرد و کتابخانه‌های عمومی را فضایی مناسب برای بهره‌مندی از امکانات فرهنگی دانست.


معرفی پنج عنوان کتاب توسط دانش‌آموزان و آموزگاران

نشست کتاب‌خوان دبیرستان شهید بهشتی نیز با به‌اشتراک گذاری ۵ عنوان کتاب برگزار شد که بدین شرح است؛

«نجوم دینامیکی» نوشته رابرت تی دیکسون/ معرفی توسط: فرناد هدایتی؛ «تاریخچه زمان» نوشته استفان هاوکینگ/ معرفی توسط: حسین بذرافشان؛ «تخریبچی دوران» نوشته ابوالفضل درخشنده/ معرفی توسط: مرصاد صفری‌نژاد؛ «مغلطه (راهنمای درست اندیشیدن)» نوشته جیمی وایت/ معرفی توسط: بهروز سلطانی و «قورباغه را قورت بده!» اثر ماندگار برایان تریسی/ معرفی توسط: علی پورعلی.

گفتنی است در پایان این نشست با اهدای لوح یادبود کتاب‌خوان مدرسه‌ای از معرفی‌کنندگان کتاب، تجلیل شد.

    

برچسب‌ها