یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۸

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در جمع نمازگزاران مطرح کرد؛

پیشرفت جوامع بر کتاب، کتابخوانی و کتابدار استوار است

کتاب، کتابخوانی و کتابدار سه مقوله در هم تنیده ای است که پیشرفت جوامع بشری بر آن استوار گشته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر در جمع نمازگزاران، پیشرفت جوامع را بر کتاب، کتابخوانی و کتابدار استوار دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی بوشهر، سیدعلی هاشمی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان روز جمعه در جمع نمازگزاران ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب، اظهار داشت: کتاب، کتابخوانی و کتابدار سه مقوله درهم‌تنیده‌ای است که پیشرفت جوامع بشری بر آن استوار شده است. به لطف الهی و عنایت حضرت ولیعصر (عج) و دعای خیر مردم، کتابخانه‌های عمومی استان در شاخص‌های فضا، امانت، منابع و عضو نسبت به سال گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است.

وی ادامه داد: تدابیر و اقدامات شایسته‌ای در جهت ترویج فرهنگ مطالعه انجام شده است، به‌طوری‌که بیش از ۳۴۰۰ فعالیت فرهنگی در قالب نشست‌های کتاب‌خوان، مسابقات کتابخوانی، نقد کتاب، جلسات قصه‌گویی و جشنواره ملی کتابخوانی رضوی در کتابخانه‌های استان برگزار شده است؛ همچنین در زمینه تهیه و تأمین وسایل و تجهیزات و شاداب سازی فضای کتابخانه‌ها تلاش‌های خوبی صورت گرفته است.

هاشمی از فرماندارانی که در تأمین اعتبار جهت  کلنگ زنی، اتمام پروژه‌های جدید کتابخانه‌ای، تجهیز و تعمیر کتابخانه‌ها اهتمام داشتند، قدردانی کرد.

وی  با  اشاره به شعار هفته کتاب «آینده روشن با خانواده کتاب‌خوان» گفت: بی‌تردید عقبه این نام‌گذاری، ده‌ها فکر و اندیشه آینده‌نگر و دغدغه مند بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر گفت: دانشمندان، توسعه انسانی را با سه شاخص امید به زندگی، دسترسی به دانش و اطلاعات و زندگی آبرومندانه تعریف کرده‌اند که اگر ضلعی از اضلاع این مثلث ضعیف و ناکارآمد باشد، دو ضلع دیگر نیز توان ظهور و بروز نخواهد داشت. امید به زندگی و افزایش درآمد بدون دسترسی به اطلاعات حاصل نمی‌شود؛ سیاست عزتمندانه، اقتصاد دانش‌بنیان و رفاه و امنیت در سایه دانش به وجود می‌آید.

وی تصریح کرد: طبق آمار ارائه‌شده در کنفرانس بین‌المللی کتابداری و اطلاع‌رسانی، باید به ازای هر ۳ تا ۵ هزار نفر ۱ کتابخانه  عمومی وجود داشته باشد تا مردم به‌راحتی به اطلاعات و منابع دسترسی داشته باشند که با این اوصاف اکنون ۶۴ کتابخانه در استان بوشهر جوابگوی ۳۲۰ هزار نفر جمعیت است و برای ۸۴۰ هزار نفر جمعیت استان بوشهر خدمات کتابخانه‌ای وجود ندارد.

هاشمی خاطرنشان کرد: در سند  چشم‌انداز باید به ازای هر فرد باسواد ۴ جلد کتاب وجود داشته باشد که هم‌اکنون در کتابخانه‌های استان کمتر از ۱ میلیون جلد کتاب موجود است. در میزان فضای کتابخانه‌ای نیز باید به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴ مترمربع فضا موجود باشد که هم‌اکنون فقط ۲۱ هزار مترمربع داریم. همچنین استان بوشهر دارای ۲۹ روستا با جمعیت بیش از ۱۵۰۰ نفر است که لازم است جهت احداث کتابخانه در این مناطق تصمیمات لازم اتخاذ شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تأکید کرد: دستگاه‌ها باید به حمایت از ناشرین و نویسندگان مکلف شوند تا کتاب‌های متناسب با ذائقه مردم تولید شود. همچنین شایسته است مکانیسمی حمایتی و تشویقی برای خیرین، مؤسسات و دستگاه‌هایی که در ساخت کتابخانه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی مشارکت می‌کنند، در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به ‌ضرورت همکاری صدا و سیما و انعکاس برنامه‌های کتابخانه‌ها، بیان کرد: امروز پیشرفت جوامع بشری با میزان دسترسی جامعه به اطلاعات سنجیده می‌شود. بنابراین برماست که تمامی همت و تلاش خود را برای ترویج فرهنگ کتابخوانی به‌کارگیریم.