یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در خراسان شمالی؛

کتاب و کتابخوانی از مهم‌ترین مصادیق فرهنگ عمومی است

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در نخستین روز از هفته کتاب و در بازدید از کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد بر لزوم نهادینه‌سازی فرهنگ مطالعه تأکید کرد و آن را لازمه دستیابی به جامعه توسعه‌یافته دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی، هم‌زمان با نخستین روز از هفته  کتاب، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور به همراه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  با حضور در کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد از بخش‌های مختلف کتابخانه بازدید و با کتابداران این کتابخانه گفتگو کردند.

محمدرضا موالی‌زاده در این بازدید با بیان اینکه اصالت فرهنگی متکی بر رشد فرهنگ کتاب‌خوانی است، بیان کرد: از سال‌های قبل، رشد کتاب و کتابخوانی ارتباط عمیقی با پیشرفت علمی و فرهنگی جامعه انسانی داشته و برای زندگی بهتر، همه ما نیازمند مطالعه و پناه‌جویی از کتاب‌ها هستیم.

موالی زاده گفت: به‌طورقطع، رشد فرهنگ یک جامعه متکی بر ابزارهای فرهنگی است. سینما، ادبیات، هنر، موسیقی و... ابزارهای فرهنگی هستند، اما کتاب محملی است که تمامی این ابزارها محتوای  خود را محتاج آن هستند. در این میان، توجه به تولید کتب مناسب و تشویق مردم و به‌ویژه قشر جوان به مطالعه بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: نقش خانواده‌ها و دستگاه‌های فرهنگی در ایجاد آرامش اجتماعی و رشد کتاب‌خوانی در جامعه بسیار مهم است؛ به‌طوری‌که کمترین بی‌توجهی و عدم پذیرش مسئولیت در این موضوع، آینده فرهنگی و الگوی فکری فرزندان و جامعه را دچار اختلالی اساسی خواهد کرد.

 دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور کتاب و کتابخوانی را از مهم‌ترین مصادیق فرهنگ عمومی دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند «اقتدار هر کشوری به اقتدار علمی آن کشور است»؛ برای دست‌یابی به این هدف باید مسائل و مشکلات حوزه  کتاب و کتاب‌خوانی را مرتفع سازیم، چراکه رشد علمی بدون بهره‌گیری از کتاب به‌عنوان مهم‌ترین حامل علم امکان‌پذیر نیست.

علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در این بازدید به فعالیت‌ها و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی استان  در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: تخصیص ۱۰۰ درصدی  بودجه و اعتبارات فرمانداری‌ها در ساخت و تجهیز کتابخانه‌ها، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان ویژه اقشار مختلف، کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای، شرکت در نمایشگاه‌های استان به همراه برگزاری مسابقات کتابخوانی و ...  ازجمله اقداماتی است که  در جهت توسعه و  ترویج فرهنگ مطالعه صورت گرفته است.

جهانی گفت: برای دستیابی به جامعه‌ای توسعه‌یافته و علم محور، باید زندگی مردم با کتاب عجین شود؛ استفاده از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی استان نقش بسزایی در تبلیغ و تأکید این مهم در بین دستگاه‌های فرهنگی دارد.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در این بازدید با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی استان با حساسیت و دغدغه‌مندی مباحث مربوط به کتابخانه‌ها و فرهنگ کتابخوانی را دنبال می‌کند، بیان کرد: خراسان شمالی ظرفیت بالا و قابل‌تأملی در عرصه فرهنگی دارد.

فرخنده افزود: زمانی که کتاب‌خوانی و علاقه به کتاب بین اقشار مختلف به‌ویژه جوانان و نوجوانان ترویج یابد، در کمترین زمان می‌توان تغییرات حاصل از آن را در افکار عمومی، سبک زندگی و جوانه‌های علمی و فرهنگی مردم دید.

گفتنی است، در پایان بازدید دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور به عضویت افتخاری کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد درآمد.