شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۹

طراح کارتون پوستر بیست و پنجمین دوره گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار:

کتاب به‌خلاف دنیای اینترنت، عامل وحدت خانواده‌ است

محمود نظری

طراح پوستر هفته کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی معتقد است کتاب به‌خلاف دنیای اینترنت و فضای مجازی، می‌تواند عامل وحدت و اتحاد خانواده‌ها باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از تسنیم، بیست و پنجمین دوره گرامیداشت روز کتاب، ‌کتابخوانی و کتابدار در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با برگزاری بیش از ۹ هزار برنامه از ۲۰ آبان تا یکم آذر با شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» در ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود، این در حالی است که امسال برای اولین بار پوستر این دوره از هفته کتاب، از میان آثار ارائه‌شده در سومین دوسالانه کارتون کتاب با موضوع «خانواده‌محوری در حوزه کتاب و کتابخوانی» انتخاب شد.

محمود نظری، کارتونیست همدانی که اثرش به‌عنوان پوستر بیست و پنجمین دوره گرامیداشت روز کتاب، ‌ کتابخوانی و کتابدار در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انتخاب شده، گفت: حدود ۱۵ سال است که به‌صورت حرفه‌ای کارِ کارتون و کاریکاتور را در عرصه مطبوعات و جشنواره‌ها دنبال می‌کنم که در این رهگذر چیزی حدود ۱۲۰ جایزه ملی و بین‌المللی کسب کردم و در حدود ۱۰ جشنواره ملی و بین‌المللی نیز به‌عنوان داور حضور داشتم.

وی با بیان اینکه همواره موضوعات روز اجتماعی دغدغه اصلی و منبع الهام او برای خلق آثارش بوده، افزود: «کتاب» یکی از موضوعاتی است که می‌توان در آرشیو هر کارتونیست چند کار خوب از آن را پیدا کرد؛ چرا که برای هنرمندان امروز، کتاب به‌عنوان نماد فرهنگ هر جامعه در مقابل هجوم فرهنگ اینترنتی و فضای مجازی طی سال‌های اخیر مطرح است. همواره معتقد بوده‌ام که احیای فرهنگ کتابخوانی میان هجوم فرهنگ اینترنتی که به‌سرعت در حال حرکت است، می‌تواند ما را به ریشه‌های خودمان وصل کند که همین موضوع دستمایه خلق چند اثر شد.

خانواده محوری، موضوع اصلی طراحی کارتون کتاب

این کارتونیست با اشاره به برگزاری دوسالانه «کارتون کتاب» ادامه داد: این جشنواره اقدام و ابتکار بسیار خوبی بود که به‌همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همراهی آقای مسعود شجاعی طباطبایی که زحمات بسیاری را برای کارتون و کاریکاتور ایران می‌کشند، آغاز و سه دوره از آن برگزار شد که من در هر ۳ دوره شرکت کردم و در دوره دوم نیز یکی از آثارم به‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

وی درباره اثر منتخب خود به‌عنوان پوستر بیست و پنجمین دوره بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور توضیح داد: این اثر سه‌فریمی یکی از آثار ارسالی من به سومین دوسالانه کارتون کتاب بود که در آن به دو نکته توجه داشتم؛ نکته اول موضوع خانواده‌محوری در بحث کتاب و کتابخوانی است. از آنجا که خانواده به‌عنوان رکنی مهم در فرهنگ ما، طی سال‌های اخیر بسیار تحت تأثیر فضای مجازی قرار گرفته، سعی کردم در این اثر کتاب را مقابل آن قرار دهم، به‌عبارت دیگر به‌خلاف دنیای اینترنتی و فضای مجازی که شکافی میان خانواده‌ها ایجاد کرده، کتاب می‌تواند عامل وحدت و اتحاد خانواده‌ها باشد.

نظری ادامه داد: نکته دومی که در این اثر به آن پرداختم، موضوع توجه به کتابخانه‌ها بود، چراکه معتقدم هنوز ضرورت و جایگاه کتابخانه‌ها برای مردم به‌درستی تبیین نشده و مراجعه به کتابخانه آن گونه که باید در اولویت‌ بسیاری از خانواده‌ها قرار نگرفته است، به همین دلیل در این کار کتابخانه‌ را به‌عنوان مکانی جذاب و هدفی مناسب برای خانواده‌ قرار دادم که از دنیای شلوغ و انباشته از وسایل الکترونیکی شامل موبایل و تبلت، بار سفر بستند و برای تجربه کردن شادی و نشاطی حقیقی به‌سمت کتابخانه در حال حرکت هستند.

سنت شکنی در طراحی پوستر

وی با ابراز خرسندی از انتخاب این اثر به‌عنوان پوستر بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: از اینکه این اثر توسط مسئولان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انتخاب شده بسیار خوشحالم. این حرکت که با یک سنت‌شکنی همراه بوده باعث شده تا از ظرفیت‌های کارتون در پوستر استفاده شود. کارتون پتانسیل بسیار زیادی برای حضور در عرصه‌های مختلف دارد که با ابزار در اختیار خود، می‌تواند توجه مردم را بیش از پیش به موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جلب کند.

محمود نظری با تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های آثار ارائه‌شده در دوسالانه کارتون کتاب در فضای شهری گفت: تجربه‌های اخیری که در برخی کلان‌شهرها رخ داد، نشان می‌دهد که ارائه آثار فاخر ارسال‌شده به ۳ دوره دوسالانه کارتون کتاب در بیلبوردها و فضای شهری، می‌تواند به جلب توجه مردم به کتاب و ترویج کتابخوانی بسیار مؤثر باشد، موضوعی که با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف شهری می‌تواند به‌صورت مستمر ادامه پیدا کند.