یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۷

هم‌زمان با ۱۳ آبان و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی صورت گرفت؛

برگزاری نشست فرهنگی با محوریت استکبارستیزی در کتابخانه‌های عمومی استان قم

کراپ‌شده - ??? ????? 13 ????.jpg

هم‌زمان با ۱۳ آبان و روز مبارزه با استکبار جهانی، نشست‌های متنوع فرهنگی با محوریت استکبارستیزی در کتابخانه‌های عمومی استان قم و مدارس و برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، با هدف ترویج فرهنگ بسیج دانش‌آموزی، کتابخانه امام علی (ع) با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های کتاب‌خوان و ... پذیرای اعضا و جمعی از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی شد.

جمع خوانی و خلاصه گویی کتاب «سیزده‌ساله‌ها» به همراه مسابقه نقاشی و رنگ‌آمیزی به مناسبت ۱۳ آبان

در این نشست طیبه قربانی رضوان، مسئول کتابخانه ضمن معرفی کتاب «سیزده‌ساله‌ها» نوشته هادی شیرازی بخش‌هایی از کتاب را بازخوانی کرد. سپس فصل‌های سوم و سیزدهم کتاب با عناوین «رهبر سیزده‌ساله (شهید محمدحسین فهمیده)» و «مداد سرخ (وصایای شهدا)» کتاب توسط اعضا جمع خوانی شد. در ادامه هر یک از شرکت‌کنندگان درباره کتاب با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

گفتنی است، به مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان مسابقه نقاشی و رنگ‌آمیزی ویژه خردسالان کتابخانه انجام شد و در پایان به بهترین‌ها جوایزی اهدا شد.

نشست کتاب‌خوان با حضور اعضای کتابخانه امام علی (ع)

در این نشست، معصومه رحیمی با معرفی کتاب «کیتی سلام می‌کند» نوشته تاکه ای شی تارو؛ معصومه احمدی کتاب «قصه‌های شیرین از زندگی معصومین» نوشته مسلم ناصری؛ زینب ذالی با معرفی کتاب «می می نی تو مهدکودک، دوست با فیل و اردک» نوشته ناصر کشاورز؛ محمدپارسا رمضانی با معرفی کتاب «قصه‌های جورواجور کرم و درخت توت» نوشته طاهره خردور؛ محدثه تقی زاده با معرفی کتاب «پی پر به دکتر می‌رود» نوشته حسین فتاحی؛ ابوالفضل صادقی نسب با معرفی کتاب «پی پر به دکتر می‌رود» نوشته مندی راس؛ محمدرضا بیات با معرفی کتاب «پیرمرد و بازرگان» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ حمیدرضا عباسی با معرفی کتاب «امام حسن عسگری» نوشته مهدی وحیدی صدر؛ مهدی سرداری با معرفی کتاب «پند بی‌سود» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ ابوالفضل صادقی نسب با معرفی کتاب «موتورسواری می‌کنم» نوشته امیلی بونت؛ حدیثه رحمانی با معرفی کتاب «در مطب دکتر» نوشته اعظم تبرایی؛ زهرا نصیری با معرفی کتاب «لحظه‌های مقاومت» نوشته مهدی وحیدی صدر؛ فاطمه سروری با معرفی کتاب «قصه‌هایی از امام زمان (عج)» نوشته فریبا کلهری؛ اسماء تقی زاده با معرفی کتاب «معلمان کوچک» نوشته سیده نورالدین طباطبایی؛ نرگس باقری با معرفی کتاب «بابای بچه‌ها» نوشته غلامرضا حیدری ابهری و معصومه احمدی با معرفی کتاب «پری دریایی» نوشته خسرو باباخانی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

نشست کتاب‌خوان با حضور دانش آموزان مدرسه دخترانه شهید فهمیده در بخش کودک

دانش آموزان مدرسه دخترانه شهید فهمیده ضمن بازدید از بخش کودک و نوجوان کتابخانه امام علی (ع) و آشنایی با خدمات و بخش‌های مختلف کتابخانه، کتاب‌های خوانده‌شده خود را در قالب نشست کتاب‌خوان با دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

حدیثه طهماسبی کتاب «پیازچه و هفت برادر» نوشته جانی روداری؛ زینب نصرتی کتاب «نظامی گنجوی» نوشته زینت السادات طباطبایی؛ فاطمه عبدی کتاب «سرنوشت بلوط» نوشته باب گراهام؛ رقیه برجی کتاب «ملیکا مام خورشید عدالت» نوشته امین توکلی و معصومه  بداقی کتابدار کتابخانه امام علی (ع) کتاب «دایره المعارف مشاغل» را معرفی کردند.

 

 کارگاه آموزش کاردستی

این کارگاه به مربیگری معصومه بداقی و با حضور مادران در بخش کودک و نوجوان کتابخانه تشکیل شد. در این کارگاه مادران با بهره‌مندی از وسایل دورریز به ساخت گلدانی کاغذی اقدام کردند.

کارگاه آموزشی ـ تربیتی مهارت فرزند پروری با محوریت استکبارستیزی و روز دانش‌آموز در کتابخانه عمومی شهدای قم

ندا کلهرنژاد از کتابداران کتابخانه شهدا، در کارگاه آموزشی مهارت‌های تربیت فرزند که هم‌زمان با یوم‌الله ۱۳ آبان برگزار شد، به بیان مباحث تربیتی ـ اخلاقی پرداخت و گفت: یکی از شیوه‌های صحیح فرزند پروری برانگیختن احساس مسئولیت، تعهد و همچنین عزت‌نفس در فرزندمان است. رعایت این اصل مهم باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و اتکا فرزندان به توانایی‌های فردی خود می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت‌ها، توانمندی‌ها، بینش و بصیرت نوجوانان و جوانان قبل از انقلاب، اقداماتی همچون اعتراض دانش آموزان به رژیم پهلوی در ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان را برگرفته از تربیتی صحیح، هدفمند و روحیه انقلابی گری دانست.

کتابدار کتابخانه شهدای قم ادامه داد: نگرش و دیدگاه تربیتی امام خمینی (ره) درباره کودکان و نوجوانان اینست که آنان آینده‌سازان ایران اسلامی هستند و سرنوشت میهن عزیزمان به دستان کوچک اما قدرتمند آن‌ها رقم می‌خورد. این نگرش باعث تقویت توان علمی، اجتماعی، فرهنگی و ... در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی می‌شود.

در ادامه کلهرنژاد به معرفی و بررسی کتاب «کودکان و نوجوانان در انقلاب» نوشته اکبر ناظمی پرداخت.

نشست کتاب‌خوان کتابخانه شهدای قم و برپایی نمایشگاه موضوعی کتاب

در این نشست، سه کتاب از کتاب‌های کتاب‌خوان آبان ماه با عناوین «پیامبر و قصه‌هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری توسط ندا کلهرنژاد کتابدار؛ «اشکانه» نوشته ابراهیم حسن خانی توسط محبوبه مسجدی و «خلق عظیم پیامبر (ص)» نوشته علی احمدی توسط طیبه نامور معرفی و بررسی شد. همچنین زهرا پیراسته با معرفی کتاب «قلعه حیوانات» نوشته جورج اورول؛ زهرا آقاجانی با معرفی کتاب «نیمه‌شبی در حله» نوشته مظفر سالاری؛ محمدحسن رستمی با معرفی کتاب «قدرت جذبه» نوشته برایان تریسی و شریفه حجتی با معرفی کتاب «سیاحت غرب» نوشته نجفی قوچانی، تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند. در پایان ارائه‌دهندگان از نمایشگاه موضوعی کتاب به مناسبت ۱۳ آبان، دیدن کردند.

حضور کتابدار کتابخانه شهدای قم در دبیرستان دخترانه حضرت الزهرا

در طرح «یکشنبه‌ها با کتاب در مدارس»، کتابدار کتابخانه شهدای قم با حضور در دبیرستان دخترانه حضرت الزهرا (س) به اهمیت فرهنگ مطالعه و نقش کتابخانه‌های عمومی در پیشبرد آن اشاره کرد. وی در پایان کتاب‌های «قصه‌های هزار و یک‌شب» نوشته شکوه قاسم نیا، «مردی که اسرار سرزمین‌ها را می‌دانست: زندگینامه امام محمدباقر (ع)» نوشته محمود پوروهاب و کتاب «هستی» نوشته فرهاد حسن‌زاده را معرفی کرد.

نشست کتاب‌خوان ویژه نوجوانان در مدرسه دخترانه عفاف به همت کتابدار کتابخانه ریحانه النبی (س)

در آغاز این نشست، معصومه عابدینی، کتابدار کتابخانه ریحانه النبی (س) ضمن معرفی بخش‌های مختلف کتابخانه، به تشویق دانش آموزان به امر مطالعه و عضویت در کتابخانه پرداخت. وی سپس درباره برنامه‌های فرهنگی همچون مسابقات کتابخوانی، نشست کتاب‌خوان، نقد کتاب و ... توضیحاتی ارائه کرد. 

در این نشست فاطمه تقی‌بگی با معرفی کتاب «ورود به لانه عقاب» نوشته‌ مهدی شریفی؛ فاطمه محمدی با معرفی کتاب «شهید فهمیده» نوشته‌ محمدرضا اصلانی؛ نگین حجازی نیا با معرفی کتاب « محراب عشق: از سری کتاب‌های قصه‌های شنیدنی از بچه‌های خوب، جلد ششم» نوشته محسن بغلانی؛ زهرا حسینی با معرفی کتاب «کوچه صمصام» نوشته‌ حمیدرضا نجفی؛ نرگس حسینی با معرفی کتاب «عارف نوجوان: از سری کتاب‌های قصه‌های شنیدنی از بچه‌های خوب، جلد پنجم»، نوشته‌ محسن بغلانی؛ سمیرا بیژنی راد با معرفی کتاب «محرم؛ مجموعه داستان: داستان کفش‌هایت کو؟» نوشته‌ محسن بغلانی کتاب‌های خوانده‌شده خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

کارگاه آموزشی داستان‌نویسی در کتابخانه ریحانه النبی

در کارگاه داستان‌نویسی سمیه عالمی، نویسنده و مربی ضمن گرامیداشت روز دانش‌آموز، به اهمیت چشم‌انداز و مضمون در روایت داستان اشاره کرد و گفت: رعایت مضمون در داستان و توجه به انواع روایت وجه ادبی متن را مشخص می‌کند. ضرورت پایبندی به زاویه دید به علت نیاز راوی به دیدگاهی خاص برای بیان داستان است. 

 عالمی ادامه داد: بازنویسی‌ها باید بر اساس منابع معتبر و مستند تاریخی باشد و صحنه‌سازی نیز باید به‌گونه‌ای ترسیم شود که گره‌گشایی آن برای خودمان اتفاق بیافتد.

در پایان دل نوشته‌ها و داستان‌های هنرجویان نوجوان با موضوع بازنویسی روایت‌های تاریخی موردنقد و بررسی قرار گرفت. 

همچنین به مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی، مسابقه روزنامه دیواری، انشانویسی و شعارنویسی نیز برگزار و به برگزیدگان به‌رسم یادبود هدایایی تقدیم شد.

طرح «چهارشنبه‌ها با کتاب» در مراکز پیش‌دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها 

حکیمه عابدینی، کتابدار کتابخانه مریم در یوم‌الله ۱۳ آبان با حضور در مراکز پیش‌دبستانی ریحانه، مطهره و برهان با بهره‌مندی از کتاب «قصه‌های انقلاب» به علل و عوامل قیام این روز و همین‌طور نام‌گذاری آن پرداخت.

 عابدینی همچنین به مناسبت روز دانش‌آموز با حضور در دبستان دخترانه فاطمیه کتاب «فرزندان ایرانیم» نوشته داوود امیریان را معرفی کرد. وی سپس به خوانش برخی از داستان‌های کتاب پرداخت و از دانش آموزان خواست پیام انقلابی هر داستان را به‌اختصار بازگو کنند. 

این کتابدار در طرح «چهارشنبه‌ها با کتاب» با حضور در مهدکودک مجتمع مریم، به قصه‌گویی و بازخوانی از کتاب‌های «آداب شکلاتی» نوشته مژگان میر محمد صادقی و «قصه‌های کوتاه برای کودکان از قصه‌های حسنی» نوشته محمدرضا یوسفی پرداخت.

وی در ادامه از کتاب «چهارده شماره، چهارده ستاره» سروده محمد مهاجرانی نیز شعرخوانی کرد.


در نشست «پاتوق کتاب» که در کتابخانه مریم برگزار شد، شماری از اعضای کتابخانه مریم از کتاب «حسین فهمیده» نوشته مهدی وحیدی صدر جمع خوانی کردندهمچنین آموزش کاردستی به‌منظور پرورش خلاقیت در کودکان از دیگر فعالیت‌های انجام‌شده در این کتابخانه بود.

حضور مسئول کتابخانه امام خمینی (ره) شهر قنوات در مدرسه دخترانه میرزا ابوطالب قمی به مناسبت ۱۳ آبان

به مناسبت گرامیداشت ۱۳ آبان و روز دانش‌آموز، مریم فروزان یکتا، مسئول کتابخانه با حضور در مدرسه دخترانه «میرزا ابوطالب قمی» کتاب «سیزده‌ساله‌ها» نوشته حمید داودآبادی را معرفی کرد و گفت: این کتاب روابط صمیمانه دو نوجوان هم‌رزم را در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حکایت می‌کند که می‌تواند الگوی خوبی برای دانش آموزان ما باشد.

در ادامه نمایشی برگرفته از داستان‌های کتاب «پیامبر و قصه‌هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری و همین‌طور تسخیر لانه جاسوسی شیطان بزرگ، به اجرا درآمد.

معرفی کتاب‌خوان ماه در مدرسه «میرزا ابوطالب قمی» و کتابخانه امام خمینی (ره)

به مناسبت ۱۳ آبان و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، گروهی از دانش آموزان مدرسه «میرزا ابوطالب قمی» از کتابخانه عمومی امام خمینی «ره» شهر قنوات بازدید کردند. در این بازدید، مسئول کتابخانه ضمن معرفی خدمات کتابخانه عمومی و بخش‌های مختلف آن، به چرایی فهرست‌نویسی و رده‌بندی کتاب‌ها اشاره کرد. وی سپس درباره فواید مطالعه و تأثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه فاطمه صباغی، مربی کانون از کتاب «پیامبر و قصه‌هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری قصه‌گویی کرد. در پایان دانش آموزان ضمن بیان چکیده‌ای از کتاب، به نقاشی و تصویرسازی از داستان‌های کتاب پرداختند.

برپایی نمایشگاه نشریات در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای

مریم سلیمانی، کتابدار بخش مرجع کتابخانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت ۱۳ آبان با برپایی «نمایشگاه نشریات» و دعوت از اعضا، به معرفی نشریات علمی، اجتماعی و فرهنگی و... پرداخت. در این نمایشگاه، بیش از ۵۰ عنوان نشریه معرفی شد.

این نمایشگاه که با هدف آشنایی هر چه بیشتر مراجعه‌کنندگان با مجلات و ... برپا شده است تا پایان هفته کتاب ادامه خواهد داشت.

حضور دانش آموزان مدرسه غیرانتفاعی آینده‌سازان در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای

به مناسبت گرامیداشت ۱۳ آبان و روز دانش‌آموز، دانش آموزان مدرسه غیرانتفاعی آینده‌سازان از کتابخانه آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای (مدظله) و بخش‌های مختلف آن بازدید کردند. در این بازدید نیره خداداد، کتابدار بخش کودک ضمن معرفی خدمات کتابخانه عمومی، درباره انواع منابع اطلاعاتی، معیارهای انتخاب منابع اطلاعاتی و روش‌های مطالعه و ... توضیحاتی ارائه داد. همچنین در این بازدید، دانش آموزان با خط بریل و کتاب‌های گویا آشنا شدند.

 زنگ کتابخوانی در بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای قم

در زنگ مطالعه، امیررضا حسین زاده کتاب «پستانداران» نوشته محمد کرام‌الدینی؛ حامد اصفهانی نژاد کتاب «نبرد با شیاطین» نوشته دارن شان؛ سیدجلال موسوی کتاب «دایناسورها» نوشته دبورا لاک؛ محمدرضا عباسی کتاب «فوتبال تهاجمی» نوشته جوزف لاکس‌باچر؛ حسین رحیمی کتاب «اسب‌ها» نوشته محمد رحمانیان؛ علی‌اصغر قرامحمدی «خانواده اسب‌ها» نوشته جکی گاف؛ محمدمتین محمودنژاد کتاب «هندبال» نوشته دکتر علی‌محمد امیرتاش؛ مهدی بهروز نیا کتاب «استخوان‌ها و مفاصل» نوشته محمد افشار اردلان؛ محمد خالقی ثابت کتاب «علوم ترسناک» نوشته نیک آرنولد؛ سیدامیرحسین اسداللهی کتاب «داروهای گیاهی سنتی ایران» نوشته دکتر غلامرضا امین؛ پویا وحید دوست «پزشک خانواده: سرطان» نوشته گرت ریس با حضور در بخش کودک و نوجوان به مطالعه کتاب‌های موردعلاقه خود پرداختند.

دورهمی های علمی ـ مذهبی به مناسبت ۱۳ آبان در کتابخانه‌های عمومی آیت‌الله خامنه‌ای شهر جعفریه 

به مناسبت گرامیداشت ۱۳ آبان، با حضور اعضای کتابخانه‌های عمومی آیت‌الله خامنه‌ای شهر جعفریه و امام محمدباقر (ع) روستای حیدرآباد، دورهمی های علمی ـ مذهبی با هدف معرفی کتاب‌های خوب تشکیل شد.

در این نشست «مجموعه کتاب‌های خواندنی‌های علمی» از انتشارات آموزش علوم معرفی و بررسی شد. هدف از نشست «دورهمی علمی» آشنایی کودکان با کتب علمی، تجربی و آزمایشی و همین‌طور تقویت بنیه علمی از سطوح ابتدایی است. گفتنی است، موضوعات علمی مطرح‌شده در این مجموعه پشتیبان و مکمل برنامه درسی علوم تجربی دوره ابتدایی بوده و در طول سال تحصیلی می‌تواند به‌عنوان منبعی مفید و خواندنی مورداستفاده قرار گیرد.

 
در این نشست زهرا بدخشانی کتاب «راز آب‌وهوا» نوشته علی رحمانی؛ فاطمه حسنی کتاب «راز گوارش» نوشته الهام محسن نیا؛ حدیثه اکبری کتاب «راز زندگی جانوران» نوشته علی رحمانی؛ نازنین زهرا یوسفعلی کتاب «راز حرکت انسان» نوشته  علی رحمانی را معرفی و بررسی کردند و درباره مفاهیم علمی این منابع با یکدیگر گفتگو کردند.

کتابخانه امام محمدباقر (ع) روستای حیدرآباد

زکیه صیاد، مسئول کتابخانه امام محمدباقر (ع) روستای حیدرآباد نیز با برگزاری مسابقه نقاشی و رنگ‌آمیزی و همین‌طور نشست «دورهمی دوستانه با کتاب»، به خوانش و قصه‌گویی از «مجموعه کتب آشنایی با معصومین (ع)» نوشته سید مهدی آیت‌اللهی پرداخت. وی هدف از این نشست را آشنایی کودکان با مفاهیم دینی و شناخت سبک زندگی ائمه معصومین علیهم‌السلام عنوان کرد.