یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۲

به میزبانی کتابخانه عمومی علامه امینی قم برگزار شد؛

نقد کتاب «گیرنده: سوسنگرد» و نشست کتاب‌خوان

کراپ‌شده - نقد و كتاب‌خوان کتابخانهعلامه امیني قم

به میزبانی کتابخانه عمومی علامه امینی شهرستان قم و هم‌زمان با یوم‌الله ۱۳ آبان، نقد کتاب «گیرنده: سوسنگرد» نوشته‌ی لیلا عباسعلی‌زاده و نشست کتاب‌خوان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم،  هم‌زمان با گرامیداشت یوم‌الله ۱۳ آبان و روز دانش‌آموز، کتاب «گیرنده: سوسنگرد»، نوشته‌ی لیلا عباسعلی‌زاده در نشست کانون ادبی نیم‌وجبی‌ها به مربیگری رقیه ندیری نقد و بررسی شد.

در آغاز این نقد، رقیه ندیری با تشریح شخصیت مصطفی ابراهیمی، سوژه این کتاب، گفت: این شخص در جبهه‌ی سوسنگرد بوده و چندین بار هم زخمی شده درحالی‌که بدون اجازه‌ی پدر و مادر خود به جبهه رفته است.

وی با اشاره به بخش دیگری از این داستان و علت تأکید مصطفی به نگارش نامه توسط سمیرا، افزود: دراین‌بین اتفاقی برای محمود رخ می‌دهد که باعث بهبودی روابط او با سمیرا می‌شود و آن اتفاق تأثیر جبهه و روحیه خدامحوری بر اخلاق وی است.

ندیری با اشاره به سفر سمیرا به‌عنوان، رویداد مهم این داستان افزود: تصمیم سمیرا برای تنها سفر کردن به سوسنگرد، نشان‌دهنده جرأت و جسارت او است.

این نویسنده و منتقد در خصوص دیگر شخصیت‌ها تصریح کرد: سمیرا شخصیت سیاه و سفید داستان و درعین‌حال دختری باصداقت است که به‌تدریج به شخصیتی سفید تبدیل می‌شود و تجارب او باعث پختگی رفتارش می‌شود. مصطفی نیز شخصیت سفید داستان است که هیچ رفتار بدی در وجود او نیست و ازاین‌رو از او به‌عنوان یک انسان کامل یاد می‌شود.

وی ادامه داد: سمیرا مشکلات بین خود و خواهر و برادرهایش را به مصطفی بازگو می‌کند و مصطفی نیز به او مشاوره می‌دهد که درنتیجه شاهد تغییر رفتار سمیرا با محمود هستیم.

ندیری با اشاره به شخصیت محمود گفت: این شخص مانند سمیرا سیاه و سفید است و پس از اعزام به جبهه با تغییراتی در خود مواجه می‌شود.

 وی با اشاره به نقش پدر و مادر سمیرا در داستان گفت: پدر شخصیتی است که بخش‌هایی از رمان به او مربوط می‌شود؛ به‌واسطه پدر است که شخصیت‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و مادر نیز از دیگر شخصیت‌هایی است که داستان را باورپذیر می‌کند و نبود او در داستان باعث ایجاد مشکل می‌شود.

این منتقد و نویسنده، افزود: بی‌بی نیز شخصیتی پسردوست دانست و همین موضوع زمینه‌ساز حسادت سمیرا به محمود می‌شود.

وی گفت: نویسنده در این کتاب قصد داشته حال و هوای مدارس سال‌های جنگ را هم با توصیف شخصیت خانم خشنود تشریح کند.

ندیری در ادامه بیان کرد: رسالت محبوبه در داستان، بازگویی رویدادهای مهم به پدر خانواده آن‌هم با زبانی خاص است. اما می‌بینیم در برخی از صحنه‌ها، نویسنده از آن زبان چشم‌پوشی می‌کند.

وی افزود: طرح داستان نیز به‌گونه‌ای است که بخشی از کتاب به زمان گذشته و بخشی دیگر به زمان حال برمی‌گردد که روشی نامناسب است، زیرا در داستان‌نویسی روش‌هایی وجود دارد که هم گذشته و هم آینده را به چند بخش مختلف تقسیم می‌کند، سپس پیام را به خواننده انتقال می‌دهد. اما در کتاب «گیرنده: سوسنگرد» ما شاهد چنین رویدادی نیستیم.

این نویسنده و مربی گفت: داستان این کتاب ازآن‌جهت خواندنی و لذت‌بخش است که اطلاعات بسیار خوبی درباره‌ی جنگ، رزمندگان، نوجوانان آن زمان و زندگی آرام در نیشابور و همچنین شرایط سخت زندگی در سوسنگرد به خوانندگان ارائه می‌دهد.

این جلسه متشکل از دو بخش شامل خلاصه‌گویی، ارائه دیدگاه‌ها و پرسش و پاسخ در بخش اول و بیان نقد و نقاط ضعف و قوت آن نیز در بخش دوم برگزار شد.

به‌اشتراک‌گذاری  ۵ عنوان کتاب در بخش کودک و نوجوان

در نشست کتاب‌خوان کتابخانه علامه امینی نیز ۵ عنوان کتاب با بخش کودکان و نوجوانان به اشتراک گذاشته شد.

علی کاوی با معرفی کتاب  «ازدواج مادرم و بدبختی‌های دیگر» نوشته‌ی باربارا پارک؛ محمدهادی قنجی با معرفی کتاب  «گاو نادان و شیر ترسو»، نوشته‌ی «ابوالفضل هادی منش؛ مرضیه عابدی با معرفی کتاب  «سفرنامه گالیور» بازنویسی منصور ماجراجو؛ نرگس بیرامی با معرفی کتاب  «زیبا صدایم کن» نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده؛ امیرحسین افشاری با معرفی کتاب  «دُری فانتاسماگوری»،  نوشته‌ی «ابی هانلن»، کتاب‌های خوانده‌شده خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

در نشست کتاب خوان نیز معرفی ۵ عنوان کتاب در بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی انجام شد

علی کاوی با معرفی کتاب  «ازدواج مادرم و بدبختی‌های دیگر» نوشته‌ی باربارا پارک؛ محمدهادی قنجی با معرفی کتاب  «گاو نادان و شیر ترسو»، نوشته‌ی «ابوالفضل هادی منش؛ مرضیه عابدی با معرفی کتاب  «سفرنامه گالیور» بازنویسی منصور ماجراجو؛ نرگس بیرامی با معرفی کتاب  «زیبا صدایم کن» نوشته‌ی فرهاد حسن‌زاده؛ امیرحسین افشاری با معرفی کتاب  «دُری فانتاسماگوری»،  نوشته‌ی «ابی هانلن»، کتابهای خوانده شده خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.