یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶

به مناسبت روز دانش‌آموز؛

طرح «کتاب‌یار» ویژه دانش‌آموزان فعال در کتابخانه‌های عمومی مازندران آغاز شد

کراپ‌شده - «کتاب‌یار» ویژه دانش‌آموزان فعال در مازندران

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران گفت: دانش‌آموزان ۷ تا ۱۴ ساله مازندرانی می‌توانند تا پایان فصل پاییز با کسب بالاترین امتیاز تندیس کتاب‌یار طلایی مازندران را کسب کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، هم‌زمان با ۱۳ آبان و روز دانش‌آموز، طرح «کتاب‌یار» با حضور علیرضا اوشیب نتاج، معاون امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان؛ علیزاده، رئیس اداره شهرستان ساری و جمعی از مسئولان، کتابداران، اولیا و دانش‌آموزان در مدرسه دخترانه شهید عبدالکریم قره‌جه، آغاز شد.

علیرضا اوشیب نتاج، معاون امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، هدف از اجرای این طرح را تشویق دانش‌آموزان به کتابخوانی دانست و گفت: اهمیت دانش و آگاهی از مهم‌ترین علل نامگذاری روزی با عنوان دانش‌آموزان در تقویم است و تداوم این آگاهی و بصیرت در دانش‌آموزان با کتاب و کتابخوانی میسر می‌شود.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی، نهادی امن برای دانش‌آموزان است تا در سایه امنیت علمی و فرهنگی به علم‌آموزی بپردازند و برای ساخت آینده‌ای روشن تلاش کنند.

معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی مازندران بابیان اینکه «اطلاعات غیردرسی دانش‌آموزان در شکل‌گیری شخصیت اجتماعی و انتخاب مسیر زندگی آنان، نقش مؤثری ایفا می‌کند»، گفت: شناخت بیشتر حقایق برای رسیدن به درک درستی از زندگی، نیازمند مطالعات گسترده است و بهتر است که از دوران دانش‌آموزی شروع شود.

نتاج در ادامه ضمن دعوت از همه دانش‌آموزان برای عضویت در کتابخانه‌های عمومی و مطالعه کتاب‌های غیردرسی، به تشریح طرح کتاب‌یار پرداخت.

وی در این خصوص گفت: دانش‌آموزان ۷ تا ۱۴ سال می‌توانند تا پایان فصل پاییز با کسب امتیاز در ۴ زمینه این طرح، برنده تندیس کتاب یار طلایی مازندران شوند.

نتاج، عضویت در کتابخانه‌های عمومی، مطالعه و خلاصه‌نویسی کتاب، معرفی کتاب به دوستان و عضویت دوستان در کتابخانه‌های عمومی را ۴ شاخص افزایش امتیاز دانست و گفت: کارت مخصوصی برای میزان فعالیت دانش‌آموزان در طرح کتاب‌یار در نظر گرفته‌شده که پس از تأیید مسئول کتابخانه، نشان کتاب یار را برای شرکت‌کنندگان به ارمغان می‌آورد.

گفتنی است در آغاز اجرای این طرح، ۳ نفر از دانش‌آموزان فعال در عرصه کتاب مدرسه، موفق به دریافت مدال کتاب‌یاری از کتابخانه‌های عمومی شدند.