یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰

با هدف گسترش فعالیت‌های مبتنی بر کتابخوانی برگزار شد؛

جلسه هماهنگی مراسم گرامیداشت هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در لرستان

کراپ‌شده - جلسه هماهنگی مراسم گرامیداشت هفته کتاب در لرستان

جلسه هماهنگی مراسم گرامیداشت هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در استان لرستان باهدف برنامه‌ریزی برای فعالیت کتابخانه‌های عمومی و سایر دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی در بزرگداشت کتاب، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی لرستان، جلسه هماهنگی مراسم گرامیداشت هفته «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» در لرستان با حضور علی جهان‌آرا، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ حبیب‌الله خجسته‌پور، معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان و جمعی از مدیران و مسئولین ادارات و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی لرستان ضمن خیرمقدم به حاضرین در جلسه، گسترش و ارتقاء سطح فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در استان را درگرو تعامل و همکاری با سایر ادارات و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی دانست و گفت: امیدوارم با آسیب‌شناسی و تدوین برنامه‌های منطقی و عملیاتی شاهد رفع موانع و بهبود وضعیت کتاب و کتابخوانی در استان باشیم.

جهان‌آرا با اشاره به وضعیت نامطلوب شاخص‌های کتابخانه‌های عمومی استان در مقایسه با استانداردهای کشوری، عنوان کرد: درحال‌حاضر ۳۱ باب کتابخانه فعال در استان لرستان وجود دارد که لازم است با توجه به جمعیت استان  به  ۷۵ باب کتابخانه برسد.

وی تأکید کرد: وجود ۱۵ پروژه کتابخانه‌ای با رشد فیزیکی ۱۰ تا ۹۵ درصد در استان و تکمیل و بهره‌برداری از آن پس‌از تخصیص و تأمین اعتبارات از برنامه‌های استان لرستان است.

جهان‌آرا برگزاری برنامه‌های هفته کتاب را  فرصتی مغتنم جهت معرفی جایگاه و نقش سازنده کتاب و کتابخوانی به جامعه دانست و اظهار کرد: تصمیم داریم در این ایام از ظرفیت سایر ادارات و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی در راستای برگزاری بهتر برنامه‌های گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار در استان بهره گیریم.

در ادامه، حبیب‌الله خجسته‌پور معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان در سخنانی با تأکید بر اهمیت نقش مطالعه و کتابخوانی در تکامل جامعه بشری، گفت: باوجوداینکه مطالعه و کتابخوانی از نیازهای اساسی جامعه امروزی محسوب می‌شوند، ولی متأسفانه توجه به این حوزه مهم فرهنگی به‌شکل شایسته صورت نگرفته و هم‌اکنون وضعیت مطلوبی به لحاظ سرانه مطالعه در کشور و استان وجود ندارد.

خجسته‌پور دلیل نام‌گذاری هفته کتاب را یادآوری نقش برجسته مطالعه و کتابخوانی در تمامی شئونات زندگی انسان دانست و تصریح کرد: ایجاد فضای مطالعه و ترغیب جامعه به امر کتاب‌خوانی نباید مختص به هفته کتاب باشد و توجه به این امر مهم فرهنگی باید در طول سال و به‌صورت مستمر موردتوجه باشد و به فراموشی سپرده نشود.

وی از کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان یک ظرفیت عظیم در راستای گسترش سطح فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه نام برد و بر همکاری سایر ادارات و دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی استان با کتابخانه‌های عمومی برای برگزاری گسترده‌تر برنامه‌های هفته بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان تأکید کرد.

در ادامه جلسه سایر مدیران و مسئولین ادارات و دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی استان به ارائه برنامه‌های پیشنهادی خود در خصوص برگزاری برنامه‌های هفته کتاب در استان پرداختند و در پایان پس از ارائه دیدگاه‌ها و تجمیع نظرات، مصوبات نهایی به تائید و امضای حاضرین در جلسه رسید.

بازدید مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان از کتابخانه‌های عمومی، ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی با همکاری سایر ادارات، نصب بنر با موضوع بزرگداشت هفته کتاب بر سردر ادارات، نواخته شدن زنگ مطالعه و کتابخوانی در مدارس استان و بازدید دانش آموزان از کتابخانه‌های عمومی استان در ایام هفته کتاب، درج مطالبی با موضوع کتاب و کتابخوانی در سربرگ مکاتبات اداری و عضویت رایگان در روز ۲۴ آبان ماه به مناسبت بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار از مصوبات این جلسه بود.