یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷

در آستانه گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار انجام شد؛

دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم با مدیران دستگاه‌های اجرایی استان

438314134_20534.jpg

در آستانه گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم با مدیران دستگاه‌های اجرایی استان قم دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جباری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی در نشستی با حجت‌الاسلام‌والمسلمین فقیهی، مدیرکل فرهنگی خدمات حوزه‌های علمیه کشور اظهار داشت: ازآنجاکه محل سکونت غالب طلاب حوزه علمیه در شهر قم و شهرک پردیسان است، باید تدابیری برای راه‌اندازی کتابخانه عمومی و انجام طرح‌ها و برنامه‌های مناسب در حوزه کتاب و کتابخوانی مانند کتابخانه سیار و ...در این منطقه اندیشیده شود.

وی ادامه داد: با برگزاری دوره‌های آموزشی و استفاده از راهکارهای نوین ترویج کتابخوانی و همچنین بهره‌مندی از پتانسیل فرهنگی ـ مذهبی طلاب جوان، مبلغین می‌توانند در تشویق و ترغیب افراد به مطالعه مؤثر باشند. 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی بیان کرد: همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی در حوزه کتاب، به پیشبرد اهداف فرهنگی و تقویت و تثبیت هنجارهای اجتماعی کمک می‌کند.  اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم در چند سال اخیر با انجام ویژه‌برنامه‌های فرهنگی همچون نشست‌های کتابخوان، نقد کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی و ... برای نهادینه‌سازی عادت به مطالعه تلاش کرده است. 

جباری همچنین گفت: رسالت اصلی کتابداران، ارائه خدمات مطلوب به مراجعه‌کنندگان و همین‌طور مشاوره درست و هدایت مخاطبین به کتاب‌هایی است که به رشد فکری، افزایش دانش و آگاهی و درنهایت جامعه‌ای سالم بیانجامد. اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان نیز با ایجاد محیطی مناسب (شاداب سازی، بهسازی، تجهیزات کتابخانه‌ای و مجموعه‌سازی) در جذب و هدایت افکار عمومی به سمت کتابخانه‌های عمومی تلاش می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فقیهی، مدیرکل فرهنگی خدمات حوزه‌های علمیه کشور در ادامه با اشاره به اهمیت کتاب و جایگاه والای آن از منظر اسلام، اظهار داشت: هر یک از ما به‌عنوان خادمین فرهنگ باید تمام توان خویش را برای معرفی و ترویج کتاب و همچنین همگانی کردن آن در بین مردم به‌ویژه طلاب محترم و خانواده‌های ایشان بکار بریم تا این حرکت مهم و ارزشمند به‌صورت خودجوش و مردمی به دیگران نیز منتقل شود. 

فقیهی در ادامه گفت: طی چند سال گذشته، برنامه‌های فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به لحاظ کیفی و کمی رشد چشمگیری داشته است؛ مرکز خدمات حوزه‌های علمیه نیز آمادگی خود را برای همکاری در حوزه کتابخوانی که مدنظر رهبر معظم انقلاب نیز هست، اعلام می‌کند.

مدیرکل فرهنگی خدمات حوزه‌های علمیه در پایان گفت: ازآنجاکه جامعه هدف این مرکز، طلاب و خانواده‌های ایشان هستند، باید با برنامه‌ریزی منسجم و منظم شیوه‌های کتابخوانی، درست‌خوانی و مطالعه هدفمند به آنان آموزش داده شود تا در سفرهای تبلیغی، مبلغین و طلاب ما که اکثراً از نسل جوان هستند، به ترویج کتابخوانی و معرفی خدمات کتابخانه‌های عمومی بپردازند.

دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی با مدیرکل پست استان قم

در دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم با مدیرکل پست استان، در خصوص همکاری‌های دوجانبه و مشارکت در اجرای ویژه‌برنامه‌های فرهنگی همچون مسابقات کتابخوانی و ... بحث و تبادل‌نظر شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ضمن تشکر از همکاری مطلوب و به‌موقع پست، به‌ویژه در ارسال بسته‌های کتاب بریل به سراسر کشور، اهداف کتابخانه‌های عمومی و فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌ها را در زمینه‌های مختلف تبیین کرد. وی گفت: این اداره کل با انجام برنامه‌های فرهنگی مانند نشست‌های نقد و معرفی کتاب و برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان سعی در افزایش سرانه مطالعه و گسترش فرهنگ کتابخوانی دارد.

جباری سپس از آمادگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم برای همکاری متقابل و ارائه خدمات فرهنگی و کتابخانه‌ای به کارکنان اداره کل پست خبر داد.

بیرانوند، مدیرکل پست نیز در ادامه بیان کرد: اداره کل پست علاقه‌مند است با ورود کارکنانش به موضوع کتابخوانی به‌صورت جدی این مهم را دنبال کند.  برای ایجاد عادت به مطالعه و تشویق افراد به کتاب و کتابخانه، باید از ظرفیت  تمامی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و فرهنگی استفاده شود تا شاهد افزایش سرانه کتابخوانی در کشور باشیم. در این راستا، اداره کل پست، آمادگی خود را برای کمک به ترویج گفتمان کتابخوانی اعلام می‌کند.

دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان قم با مدیریت امور شعب بانک تجارت

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی قم در دیدار با مدیر امور شعب بانک تجارت استان، گفت: همه باید دغدغه کتابخوانی را جدی بگیرند و با در اختیار گذاشتن امکانات و همچنین حمایت‌های مالی و معنوی نسبت به گسترش آن اقدام کنند؛ چراکه اگر در جامعه‌ای خواندن رواج پیدا نکند، آن جامعه دچار آسیب، بزهکاری‌های اجتماعی و ... می‌شود که نتیجه آن اخلال در امنیت و آسایش مردم و خانواده‌ها است. مطالعه، علاوه بر افزایش آگاهی و دانش، به تصمیم‌گیری درست افراد در شرایط مختلف کمک می‌کند و می‌تواند از بروز بسیاری از اختلافات به‌ویژه در حوزه خانواده جلوگیری کند.

مدیر امور شعب بانک تجارت استان نیز به اهمیت کتاب و کتابخوانی در ایجاد جامعه‌ای رو به رشد و پویا اشاره کرد و گفت: همه باید موضوع خواندن و ترویج آن را جدی بگیرند و نسبت آن اهتمام ویژه داشته باشند. اگر مدیران و مسئولان، ورود کتاب به جامعه و زندگی فردی و اجتماعی افراد را دغدغه خود و یک فریضه قلمداد کنند، به آگاه‌سازی و تشویق مردم و درنهایت افزایش سرانه مطالعه مفید کمک بسزایی کرده‌اند. با این نگاه، بانک تجارت آمادگی خود را برای همکاری با اداره کل کتابخانه‌های عمومی در حوزه کتابخوانی اعلام می‌کند.