سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵

هم‌زمان با هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در کردستان برگزار خواهد شد؛

نشست کتاب‌خوان ویژه اصحاب رسانه و رونمایی از کتاب «نوشتن در روزنامه‌نگاری»

کراپ‌شده -  کتاب‌خوان ویژه اصحاب رسانه در كردستان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان از برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه اصحاب رسانه و رونمایی از کتاب «نوشتن در روزنامه‌نگاری» هم‌زمان با هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، دکتر اسماعیل احمدی با اعلام این خبر گفت: نشست کتاب‌خوان ویژه اصحاب رسانه و رونمایی از کتاب «نوشتن در روزنامه‌نگاری» هم‌زمان با هفته گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار با همکاری خانه مطبوعات استان برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به دعوت ویژه از خبرنگاران استان برای حضور در این نشست، ادامه داد: در این نشست،  پنج نفر از خبرنگاران استان کتاب‌هایی شاخص با موضوع رسانه را برای سایر خبرنگاران معرفی خواهند کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان افزود: بخش دیگری از این مراسم به رونمایی کتاب «نوشتن در روزنامه‌نگاری» اثر ابراهیم محمدحسینی از روزنامه‌نگاران استان، اختصاص دارد.

دکتر احمدی بیان کرد: این کتاب دارای مقدمه و ۱۸ مقاله آموزشی و کاربردی در حوزه روزنامه‌نگاری و خبرنگاری است که نویسنده آنها را از زبان کُردی به فارسی ترجمه کرده است.

وی ادامه داد: انواع منبع خبری، جانبداری در روزنامه‌نگاری، مقاله‌نویسی در روزنامه‌نگاری و مطبوعات، ستون نویسی، سرمقاله نویسی، شگردهای مصاحبه باشخصیت‌ها، نظرخواهی نویسی، ساختار گزارش و انواع آن، گزارش‌نویسی، گزارش تحقیقی، اطلاع‌رسانی بحران، خصوصیات مطبوعات محافظه‌کار، عامه‌پسند، میانه‌رو و بین‌المللی، روزنامه‌نگاری در کردستان عراق، موانع رسانه‌های آزاد و اخلاق و تبلیغات فصول این کتاب را تشکیل می‌دهند.

وی درباره نشست‌های کتاب‌خوان گفت: کتاب‌خوان عنوان نشست‌هایی است که باهدف به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده‌شده توسط افراد و ترویج فرهنگ مطالعه در قالب معرفی کتاب، اجرا می‌شود.

احمدی با اشاره به استقبال مردم سراسر کشور از این طرح عنوان کرد: این نشست‌ها در فضایی صمیمی تلاش دارد تجربیات مطالعاتی افراد کتاب‌خوان را با سایر علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی به اشتراک بگذارد.

وی تصریح کرد: چشم‌انداز برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان، توسعه رفتار مدنی رشد یافته و رشد دهنده در سراسر کشور حتی روستاهای دوردست و نیز جمع‌های کوچک خانوادگی است تا به‌مرورزمان به نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی منجر شود.

احمدی بیان کرد: ایجاد عادت به مطالعه در میان اقشار مختلف جامعه، اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده‌شده، معرفی کتاب‌های مفید و کاربردی، ارتقاء و توانمندسازی کتابداران از طریق مطالعه و آشنایی با شیوه‌های استاندارد معرفی کتاب از اهداف برگزاری این طرح است.

وی تصریح کرد: کتابداران، نویسندگان، فعالان رسانه، اعضای کتابخانه‌های عمومی و سایر علاقه‌مندان مانند اعضاء کانون‌های ادبی و مطالعاتی و شخصیت‌های مرجع فرهنگی و هنری از اقشاری هستند که می‌توانند در این نشست‌ها حضور یابند.