دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳

یادداشت شاعر آیینی کشور در کتاب «وقتی مهتاب گم شد»؛

سنت مطروحه‌سرایی؛ فتح بابی برای احیای سنت‌های ادبی

محدثي

مصطفی محدثی‌خراسانی با نگارش یادداشتی در کتاب «وقتی مهتاب گم شد» با اشاره به سنت مطروحه‌سرایی، نقش این شیوه ادبی را در فضای شعر امروز کشور و جهت‌دهی و انسجام‌بخشی در جریان شعر مؤثر عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مصطفی محدثی‌خراسانی شاعر آیینی کشور در ابتدای کتاب «وقتی مهتاب گم شد» نوشته حمید حسام با نگارش یادداشتی با اشاره به سنّت مطروحه سرایی، این شیوه را یکی از تمرینات مبتنی بر ذوق و خلاقیت و اصول زیبایی‌شناسی شعر عنوان کرد که می‌تواند نقش مؤثری در فضای شعر امروز کشور داشته باشد و به جهت‌دهی و انسجام‌بخشی آن کمک کند.

متن کامل یادداشت مصطفی محدثی خراسانی در کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به شرح زیر است:

مطروحه، فتح بابی برای احیای سنت‌های ادبی

اکنون که قریب به سه دهه از دیدار سالانه شاعران در نیمه ماه مبارک رمضان با رهبر فرزانه انقلاب می‌گذرد، این نشست صمیمانه  تبدیل به مؤثرترین عامل موج آفرین، رونق بخش و پیش برنده جریان شعر انقلاب اسلامی شده است و به خوبی می‌توان دریافت که بنای این دیدار نه تنها بر اساس برگزاری یک نشست نمادین که مهم‌تر از آن با هدف گذاشتن سنگ بنای یک استرانژی راهبردی و افق آفرین در جریان شعر انقلاب اسلامی بوده است. مرور سخنرانی‌ها و نکاتی که در فواصل شعرخوانی شاعران از طرف رهبر انقلاب در این دیدارها بیان شده است ما را به منشوری جامع می‌رساند که می‌تواند مبنای سیاست‌گذاری راهبردی در حوزه شعر قرار گیرد.

یکی از محورهای مورد تأکید ایشان در این دیدارها اهمیت سیر و سلوک در وادی شعر است و توجه به میراث کهن ادبی ما دراین حوزه که همانا محور آن انجمن‌های ادبی بوده‌اند و نقش بی‌بدیلی که این انجمن‌ها در آموزش و پرورش و تربیت استعدادهای ادبی داشته‌اند و بارها متولیان فرهنگ کشور را به احیای انجمن‌های ادبی توصیه کرده و با بیان خاطراتی از انجمن‌های ادبی پر رونق در در دهه‌های گذشته که خود معظم‌له در برخی از آن‌ها حضور فعال داشته‌اند، نقش مؤثر آن‌ها را گوشزد کرده‌اند.

در همین راستا در چند سال اخیر در دو نوبت با طرح ابیاتی از سروده‌های خودشان و تشویق شاعران انقلاب به سرودن شعر بر همان وزن و قافیه تلاش کرده‌اند مطروحه سرایی که یکی از سنّت‌های کارآمد در انجمن‌های ادبی ما بوده است را احیا کنند.

سنّت مطروحه‌سرایی یکی از تمرینات مبتنی بر ذوق و خلاقیت و اصول زیبایی‌شناسی شعر که با هدف ایجاد انگیزه و ارزیابی شاعر از میزان تسلطش بر عناصر شعر در انجمن‌های ادبی مرسوم بوده، اکنون نیز می‌تواند همان نقش موثر را در فضای شعر امروز کشور داشته باشد و به جهت‌دهی و انسجام‌بخشی جریان شعر کمک کند. ابیاتی که در این دو نوبت از طرف رهبر انقلاب مطرح و با استقبال چشم‌گیر شاعران، خصوصاً شاعران جوان در سطح کشور مواجه شد، می‌تواند فتح‌بابی باشد برای بازخوانی سنت‌های ادبی و استفاده از ظرفیت بالای آن‌ها در آموزش و پرورش و هدایت استعدادهای ادبی امروز در گستره ایران اسلامی.