دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۱

یادداشت دبیر نخستین کنگره شعر دفاع‌مقدس در کتاب «وقتی مهتاب گم شد»؛

روایتی بدیع از رشادت‌ها، حماسه‌ها و جان‌فشانی‌های یک ملت

جحت الاسلام جواد محمدزماني

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی با نگارش یادداشتی در کتاب «وقتی مهتاب گم شد»، این اثر را دارای قابلیت‌های الهام‌بخش در خلق یک شعر توسط شاعران دانست و آن را آینه رشادت‌ها، حماسه‌ها و جان‌فشانی‌های یک ملت عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی دبیر نخستین کنگره شعر دفاع‌مقدس در ابتدای کتاب «وقتی مهتاب گم شد» نوشته حمید حسام با نگارش یادداشتی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص این کتاب که فرموده‌اند: «یک شاعر با مطالعه کتاب "وقتی مهتاب گم شد" میتواند ده غزل بسراید.» برداشت متفاوت یک شاعر از یک کتاب با موضوع دفاع مقدس را عاملی برای بر صفحه کاغذ آوردن واژه‌هایی با ترکیب‌هایی بدیع و رقم زدن هنری ماندگار عنوان کرد.

متن کامل یادداشت حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محمدزمانی در کتاب «وقتی مهتاب گم شد» به شرح زیر است:

ثروت‌های دنیایی تمام شدنی است؛ از ثروت‌های دنیا هر چه بر می‌دارند، مقدار آن کم می‌شود؛ اما دفاع هشت ساله مردم ما در برابر دشمن، ثروت عظیمی است که تمام نمی‌شود و هر چه از آن بر می‌دارند، افزون می‌گردد. شاهد سخن، انتشار خاطرات دفاع مقدس در طی سال‌های اخیر و اقبال فراوان مردم –به ویژه جوانان- به این کتاب‌هاست. افزون برآن، یادداشت‌های پرمغز و ارزشمند رهبر معظم انقلاب، روح تازه‌ای در کالبد ادبیات دفاع مقدس دمیده و دیگر بار یاد آن سال‌های خاطره آفرین را زنده کرده است.

از این رهگذر، کتاب ارزشمند «وقتی مهتاب گم شد» خاطرات آقای علی خوش لفظ است که بازتاب انتشار آن، و نیز استقبال عمومی از آن، ظرفیت عظیم ادبیات دفاع مقدس را به نمایش گذاشت. در جایگاه این کتاب همین بس که رهبر معظم انقلاب فرمودند که یک شاعر با مطالعه آن می‌تواند ده غزل بسراید. در پیشینه ادب پارسی بسیاری از اشعار ارزشمند با الهام از متون مقدس همانند قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه یا کتاب‌های حدیثی، عرفانی، تاریخی و... سروده شده است. امروز هم می‌تواند یک کتاب الهام‌بخش شاعری در خلق یک شعر باشد؛ بویژه اگر این کتاب، آینه رشادت‌ها، حماسه‌ها و جان‌فشانی‌های یک ملت باشد. برداشت متفاوت یک شاعر از یک کتاب با موضوع دفاع مقدس می‌تواند واژه‌هایی با جان تازه و ترکیب‌هایی بدیع و بی‌بدیل را بر صفحه کاغذ بیاورد و هنری ماندگار را رقم بزند.

انگیزه اصلی در برگزاری کنگره شعر کتاب دفاع مقدس همین بوده است. استقبال کم‌نظیر شاعران از محور قرار گرفتن یک کتاب در خلق آثار شعری، نشان از پیشرفت فرهنگ کتاب‌خوانی و نیز شوق پایدار آنان در مطالعه آثار دفاع مقدس دارد. بی‌تردید این کار نیز مانند بسیاری از کارهای فرهنگی در ابتدای راه است و از این‌رو با فراز و نشیب‌های فراوان همراه خواهد بود. با این‌همه در همین آغاز می‌توان به سرانجام خوش این راه امیدوار بود و خلق آثار پرمضمون‌تر و گرانبهاتر را می‌توان پیش‌بینی کرد.

در پایان از بانیان محترم این حرکت عظیم فرهنگی، یعنی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و دبیرکل فرزانه آن جناب آقای مختارپور کمال سپاس و امتنان را دارم. امید است که این خدمت، مورد توجه حضرت ولی‌عصر (عج) قرار گیرد. در پایان از بانیان محترم این حرکت عظیم فرهنگی، یعنی نهاد کتابخانههای عمومی کشور و دبیرکل فرزانه آن جناب آقای مختارپور کمال سپاس و امتنان را دارم. امید است که این خدمت، مورد توجه حضرت ولیعصر (عج) قرار گیرد.