سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷

در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی صورت گرفت؛

برگزاری نشست‌های مطالعاتی در کتابخانه‌های عمومی و مدارس استان قم

کراپ‌شده - نشست‌های مطالعاتی در کتابخانه‌های عمومی و مدارس قم

کتابخانه‌های عمومی، مدارس و مهدکودک‌های استان قم در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، میزبان نشست‌های مطالعاتی متنوع بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم، نخستین نشست «دور همی با کتاب» با حضور کتابداران و اعضای کتابخانه عمومی شهدای قم تشکیل شد.   

در این نشست، ندا کلهر نژاد، کتابدار کتابخانه عمومی شهدای قم «اشکانه» نوشته ابراهیم حسن بیگی و «خلق عظیم پیامبر(ص)» نوشته علی احمدی خواه از آثار کتابخوان ماه آبان را معرفی و بررسی کرد.

خوانش «اشکانه» و «خلق عظیم پیامبر(ص)»، همچنین گفتگو با محوریت آثار کتابخوان ماه آبان از دیگر بخش‌های این نشست بود.

معرفی کتاب در دبیرستان دخترانه مبعث

همچنین باهدف گسترش فرهنگ کتابخوانی و معرفی کتابخانه‌های عمومی، کتابدار کتابخانه شهدای قم با حضور در دبیرستان دخترانه مبعث به معرفی خدمات کتابخانه‌های عمومی، مراحل مجموعه‌سازی و آماده‌سازی کتاب‌ها و نرم‌افزار مدیریت کتابخانه‌های عمومی (سامان) پرداخت.

نصیری ضمن بیان چکیده‌ای از تاریخچه پیدایش خط و چگونگی اختراع صنعت چاپ را برای دانش آموزان، کتاب‌های «سوار سوم» نوشته محمدکاظم مزینانی، «آیین زندگی» نوشته دیل کارنگی و «عباس دست طلا» نوشته محبوبه معراجی پور را برای مطالعه آخر هفته پیشنهاد کرد. ارائه توضیحاتی درباره شرکت در نشست‌های کتاب‌خوان  و کانون  ادبی از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

نشست کتاب‌خوان در گلزار شهدای قم

در این نشست، صدف نقدی با معرفی کتاب «خواب شیرین علیرضا» نوشته‌ی محمدحسین صلواتیان؛ الهه کشاورز با معرفی کتاب «برگ عبور مرحمت» نوشته‌ی محمدحسین صلواتیان؛ فاطمه گائینی با معرفی کتاب «کاش تو را می‌دیدم» نوشته‌ی مژگان شیخی؛ سامان پرویده با معرفی کتاب «امربه‌معروف و نهی از منکر»، نوشته‌ هیئت نویسندگان؛ سینا یزدان دوست با معرفی کتاب «ماهنامه فکه»، نوشته‌ی علی حسین پور؛ محمدامین شاه‌چراغی با معرفی کتاب «قصه‌های شیرین مثنوی مولوی»، نوشته‌ی جعفر ابراهیمی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگران به اشتراک گذاشتند.

نشست‌های کتاب‌خوان و دورهمی با کتاب در کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای شهر جعفریه قم

در این نشست پنج عضو و یک کتابدار کتابخانه به معرفی کتاب‌های خوانده‌شده خود به شرح زیر پرداختند.

منصوره صدیق با معرفی کتاب «شاهنامه کربلا» نوشته‌ علی رجبی؛ رقیه سادات موسوی با معرفی کتاب «پسرک فلافل فروش» نوشته گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی؛ زهرا اصغری با معرفی کتاب «عبرت کده» نوشته‌ مصطفی نعمتی؛ ملیحه مرادبگلو با معرفی کتاب «بازیگر زندگی خود باشیم نه بازیچه آن» نوشته‌ سعید گل محمدی؛ فرشته خانی خیرالدین با معرفی کتاب «خواص خوردنی‌های شفابخش و مضرات آنها» نوشته‌ محمدحسن نعیمی؛ فاطمه شجاع مسئول کتابخانه با معرفی کتاب «اشکانه» نوشته‌ ابراهیم حسن بیگی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

همچنین این کتابخانه میزبان نشست دیگری با عنوان «دورهمی با کتاب» با بهره‌مندی از زبان نمایش و پانتومیم ویژه کودک و نوجوان بود. کتاب‌هایی که در این نشست معرفی و توسط اعضا به‌صورت نمایشی اجرا شد؛ عبارت‌اند از: «بهترین خواهر دنیا» نوشته غلامرضا حیدری ابهری اجرا توسط مهدیه مرادبگلو، «بینایی» نوشته هنگامه ژالی توسط حدیثه سادات موسویان؛ «آدم‌برفی» نوشته مریم یامین پور اجرا توسط زهرا شکری؛ «مرغابی‌های مهمان» نوشته مجید ملا محمدی، اجرا توسط حانیه حسنی.

در پایان این نشست، بهمن آزاد رئیس اداره آموزش‌وپرورش بخش جعفرآباد به همراه حجت‌الاسلام دهقانی امام‌جمعه شهر جعفریه از کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای شهر جعفریه بازدید کردند.

جمع‌خوانی با موضوع هدف سلمان شناسی و انشاءنویسی با محوریت اقتصاد مقاومتی
نشست سلمان شناسی و انشاءنویسی با محوریت اقتصاد مقاومتی و خرید کالای ایرانی با حضور شماری از علاقه‌مندان در بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.

جمع‌خوانی کتاب‌های «زندگانی حضرت سلمان فارسی علیه‌السلام» نوشته رضا دیلمی و کتاب «نخل‌ها قد می‌کشند» نوشته محمدحسین فکور، بخش اصلی این نشست بود.

مسابقه نقاشی و انشاءنویسی به مناسبت هفته استاندارد و روز ملی صادرات

بخش کودک کتابخانه آیت‌الله خامنه‌ای قم به مناسبت هفته استاندارد و روز ملی صادرات، میزبان کودکان و نوجوانان در مسابقه نقاشی، رنگ‌آمیزی و انشاءنویسی با محوریت «تولید ملی و کالای ایرانی» بود. همچنین در این نشست، کتاب شعر «بازارچه ایرانی» سروده حمید جیحانی معرفی و بررسی شد.

«چهارشنبه‌ها با کتاب» برای کودکان و نوجوانان کتابخانه مریم

طرح «چهارشنبه‌ها با کتاب» به کوشش کتابداران کتابخانه عمومی مریم در قالب نشست‌های کتابخوانی، جشنواره غذا و حضور در مدارس و مهدکودک‌ها برای کودکان و نوجوانان قمی اجرا شد.

در این طرح یکی از کتابداران کتابخانه مریم با حضور در مهدکودک و پیش‌دبستانی مهدکودک مجتمع فرهنگی مریم «کتاب من می‌توانم بدون کمک غذا بخورم» نوشته زهرا فرمانی را معرفی و قصه‌گویی کرد.

قصه‌گویی از داستان‌های «قهرمان قهرمانان»، «مثل دانه‌های شانه» و «سنگ‌باران مرغ» برگرفته از کتاب «پیامبر و قصه‌هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری در مراکز پیش‌دبستانی‌های برهان، ریحانه، مطهره توسط کتابداران این کتابخانه از دیگر برنامه‌های فرهنگی این مرکز بود.

کتابخانه عمومی مریم در نشستی دیگر با عنوان «پاتوق کتاب» «اصحاب کهف» نوشته اسماعیل هنرمند نیا و «فکرهای بکر» اثر کیتی ترجمه نیلوفر اکبری را معرفی و قصه‌خوانی کرد.

آموزش کاردستی و انواع بازی‌های فکری با بهره‌گیری از کتاب «فکرهای بکر» و برگزاری جشنواره «غذاهای سالم و خانگی» برای خانواده‌ها و نمایشگاه موضوعی کتاب با بهره‌مندی از کتاب‌های مخزن با محوریت «اغذیه خانگی و صرفه‌جویی در منابع» از دیگر فعالیت‌های این کتابخانه بود.

در نشست کانون ادبی  ویژه دو گروه سنی نوجوان و بزرگ‌سال نیز کتاب‌های «ظلمت سفید» نوشته سجاد خالقی؛ «دایره المعارف شغل‌ها» نوشته احسان کاتبی؛ «سوءقصد به ذات همایونی» نوشته رضا جودی؛ «ظلمت سفید» نوشته سجاد خالقی؛ «آنا کارنینا» نوشته تولستوی؛ «دن آرام» نوشته شولوخوف؛ «پرواز شبانه» نوشته سنت اگزوپری؛ «سینوهه» نوشته میکا والتاری و «این وبلاگ واگذار می‌شود» نوشته فرهاد حسن‌زاده معرفی و بررسی شد.

در آغاز این کارگاه، نفری، مدرس کارگاه با اشاره به اهمیت گره‌افکنی به‌عنوان بخشی از جریان شکل‌گیری داستان گفت: در گره‌افکنی اصل بر ایجاد مشکلی بزرگ برای شخصیت داستان است تا برای بازگشایی آن گره، مجبور به واکنش شود. این گره‌افکنی باعث شکوفایی و معرفی شخصیت رمان می‌شود.

این نویسنده در ادامه با تأکید بر اصل گره‌گشایی در داستان افزود: بازگشایی معما، حل مشکلات و پاسخگویی به‌تمامی پرسش‌های داستان نیز، اغلب در پایان آن صورت می‌گیرد.

وی افزود: در امر تعلیق هم، نویسنده به خلق رویدادهایی می‌پردازد که خواننده را تا فرجام داستان و سرنوشت شخصیت اصلی با خود همراه می‌کند و ازاین‌رو باعث جذابیت بیشتر اثر می‌شود.

در پایان این نشست، علاقه‌مندان ضمن خوانش داستان‌های خود، آن را نقد و بررسی کردند.

نشست کتاب‌خوان و حافظ خوانی در کتابخانه عمومی نرگس

در این نشست سمانه کرمی با معرفی کتاب «چوپان معاصر» نوشته رضا احسان پور؛ بهجت گرامیان با معرفی کتاب «فرزندان ایرانیم» نوشته داود امیریان؛ مریم رسولی با معرفی کتاب «پزشکان در قلمرو فرهنگ و هنر» نوشته محمدحسین عزیزی؛ معصومه محمدی زاد با معرفی کتاب «نامیرا» نوشته صادق کرمیار؛  ملیحه کرمی با معرفی کتاب «تئوری انتخاب» نوشته ویلیام گلسر؛ مریم قربانی با معرفی کتاب «گزیده اشعار فاضل نظری» نوشته فاضل نظری و ژاله زارعی با معرفی کتاب «خسرو خوبان» نوشته داود صفر زاده تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر بانوان به اشتراک گذاشتند.

همچنین باهدف احترام به شعر و زبان پارسی و شناخت دوباره «حافظ»، نشست ادبی حافظ خوانی با حضور بانوان علاقه‌مند به شعر و ادب پارسی و به مربیگری رودابه دعوتی برگزار شد.

در این نشست شرکت‌کنندگان ضمن خوانش اشعار حافظ و تفسیر و تشریح معانی و مفاهیم آن با مفاخر فرهنگی و ادبی کشور و ظرفیت‌های والای زبان فارسی و غنای فرهنگی ادبیات ریشه‌دار ایرانی آشنا شدند. در ادامه غزل‌هایی از دیوان حافظ برای مشاعره و نقد، بازخوانی و با رویکردی بدیع، بررسی شد.

در ادامه این نشست، دو کتاب از رودابه دعوتی نویسنده بومی استان با عناوین «خاطرات یک خانم معلم» و «بهای بهشت» معرفی شد.

بازدید دانشجویان دانشگاه حضرت معصومه(س) از کتابخانه نرگس

جمعی از دانشجویان دانشگاه حضرت معصومه (س) از کتابخانه عمومی نرگس ضمن بازدید از این مرکز با خدمات و فعالیت‌های کتابخانه عمومی، شرایط عضویت، عضویت سراسری،  نشست‌های کتاب‌خوان و نقد کتاب... آشنا شدند. ارائه توضیحاتی پیرامون کتاب‌خوان ماه و اهداف آن از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

نشست کتاب‌خوان کتابخانه ملاصدرای کهک با همکاری کانون بسیج خواهران

در این نشست فاطمه حاج ابراهیمی با معرفی کتاب «تشنه‌لبان» نوشته حمید گروگان؛ فاطمه عرب نژاد با معرفی کتاب «پدر، عشق و پسر» نوشته سید مهدی شجاعی؛ منیره سادات موسوی با معرفی کتاب «زیارت جامعه کبیره» نوشته سید مهدی شجاعی؛ ریحانه سادات موسوی با معرفی کتاب «حکمت‌های جاوید» نوشته محمد موسی نوری؛ ریحانه حاج ابراهیمی با معرفی کتاب «با خاندان وحی، از عاشورا تا اربعین» نوشته حشمت‌الله قنبری همدانی و مهدیه رسولی کهکی با معرفی کتاب «فتح خون» نوشته سید مرتضی آوینی، تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر بسیجیان به اشتراک گذاشتند. .