چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰

با هدف ارتقای مهارت شغلی و بهبود عملکرد سازمانی؛

کارگاه آموزش «اخلاق حرفه‌ای» ویژه کتابداران استان کرمان برگزار شد

كارگاه اخلاق حرفه ای در كرمان

با هدف ارتقای مهارت شغلی و بهبود عملکرد سازمانی؛ دوره کارگاهی آموزش «اخلاق حرفه‌ای» برای کارمندان ستاد، رؤسای شهرستان‌ها، کتابداران و مسئولان کتابخانه‌های شهری و روستایی استان کرمان در محل سالن اجتماعات دکتر باستانی پاریزی کتابخانه مرکزی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کرمان، در دوره آموزش اخلاق حرفه‌ای، مباحث تخصصی اخلاق‌ حرفه‌ای و سازمان اخلاقی، مزیت‌های حرفه‌ای‌گرایی، دلایل کم‌توجهی به اخلاق‌ حرفه‌ای در سازمان‌ها، ویژگی‌های رفتار اخلاقی، چگونگی ارتقای کارمندان تا سطح حرفه‌ای گرایی و ... بحث و گفت‌وگو شد.

محمدجواد حسین‌زاده مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان در ابتدای جلسه گفت: آموزش کارکنان کتابخانه‌های عمومی یک امر حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است؛ که باید بطور جدی و مستمر مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: یکی از عوامل موفقیت هر سازمان با چالش‌ها و مشکلات؛ توانمندسازی نیروهای انسانی آن است که این توانمندی جز با کمک برگزاری دوره‌های آموزشی هدفمند امکان‌پذیر نمی‌شود که تاکنون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با برنامه‌ریزی دقیق توانسته است دوره‌های مختلف آموزشی برای مسئولین و کتابداران کتابخانه‌های عمومی برگزار کند.

 در ادامه مصطفی جانقلی مدرس این دوره، در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه اخلاق را باید «سبک رفتار ارتباطی مبتنی بر رعایت حقوق طرف مقابل و مسئولیت‌پذیری در برابر حق دیگران دانست»، عنوان کرد: مسئولیت‌پذیری، قانون‌پذیری، نظم و آراستگی، پیش‌بینی پذیری، سرآمد بودن و چابک بودن از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک سازمان را به سازمانی اخلاقی و مخاطب پسند تبدیل می‌کند.

وی در این دوره کارمندان کتابخانه‌های عمومی کرمان را به خواندن کتاب‌هایی در حوزه اخلاق حرفه‌ای و ویژگی‌های ایرانیان دعوت کرد و گفت: کتاب‌های «اخلاق‌حرفه‌ای در کتابداری و اطلاع‌رسانی» نوشته فرامرز ملکی، «پنج دشمن کار تیمی»، «اخلاق حرفه‌ای»، «اخلاق حرفه‌ای در تمدن اسلام و ایران»، «چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت». «ما چگونه ما شدیم»، «در فضیلت مدنیت»، «تأملی بر عقب ماندگی ما»، «ما ایرانیان»، «دریغ است ایران که ویران شود» و ... در تشریح اصول اخلاق حرفه‌ای نگاشته شده‌اند که خواندن آن‌ها ضروری به نظر می‌رسد.

گفتنی است معاونت برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات با هدف ارتقای اخلاق حرفه‌ای در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تا پایان سال برای ۱۵ استان کشور برگزاری این دوره را پیش‌بینی کرده است.