جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵

همراه با غلامرضا حیدری ابهری در کتاب‌خوان آبان‌ماه؛

آشنایی کودکان با ابعاد مختلف شخصیت پیامبر اسلام(ص)

غلامرضا حيدري ابهري

غلامرضا حیدری ابهری، با اشاره به خلاءهای موجود در معرفی پیامبر در آثار داستانی منتشر شده، درباره مجموعه ۵ جلدی «پیامبر و قصه‌هایش» گفت: در این اثر تلاش کردم با ارائه ۷۰ حکایت از ابعاد مختلف شخصیت پیامبر اسلام(ص)، تصویری جامع‌ از ایشان ارائه کنم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از مهر، کتاب ۵ جلدی «پیامبر و قصه‌هایش» نوشته حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری ابهری یکی از ۴ اثر حاضر در طرح کتاب‌خوان آبان‌ماه است که از سوی انتشارات جمال روانه بازار کتاب شده است. این اثر ۵ جلدی که شامل ۷۰ قصه جذاب از سیره پیامبر اسلام (ص) برای کودکان و نوجوانان  است، به عنوان یکی از آثار محوری برای فعالیت‌ کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در آبان‌ماه معرفی شده است.

غلامرضا حیدری ابهری درباره نگارش این اثر گفت: در سال ۱۳۹۰ یکی از آثارم با عنوان «حکایت‌نامه موضوعی پیامبر اعظم(ص)» برای بزرگسالان، شامل مجموعه‌ای جامع از ۸۵۰ حکایت از زندگی حضرت محمد(ص) برای آشنایی مشتاقان پیامبر بزرگوار اسلام با سیره اخلاقی و تربیتی ایشان، در حدود هزار صفحه منتشر شد؛ اثری که با صرف زمان و پژوهش‌ بسیار، از بین بیش از ۲۰۰ جلد کتاب حدیثی و تاریخی گردآوری شده است. از همان زمان علاقه بسیاری داشتم که تعدادی از این حکایات را برای کودکان و نوجوانان بازنویسی کنم، اما هر بار که تلاش می‌کردم به دلایل مختلف موفق نمی‌شدم.

وی افزود: در همان ایام برای زیات حرم مطهر آقا علی بن موسی الرضا(ع) به مشهد مشرف شدم و در آنجا از امام هشتم برای نوشتن این اثر استمداد طلبیدم. در همان فضای حرم بودم که پشت قبضی که برای نذورات دریافت کردم، نوشتن یکی از آن حکایات برای کودکان و نوجوانان را آغاز کردم. در ادامه به هتل محل اقامتم رفتم و بر روی آن حکایت کار کردم و همانجا بود که گره از قلم من باز شد و سرمشقی برای نگارش ۷۰ حکایت از زندگی پیامبر اسلام(ص) برای کودکان و نوجوانان دریافت کردم.

غلامرضا حیدری ابهری درباره مجموعه حکایات جمع‌آوری شده در این اثر توضیح داد: در گردآوری حکایات این اثر سعی کردم ابعاد مختلفی از زندگی پیامبر را مطرح کنم. بسیاری از آثاری که تاکنون با موضوع زندگی حضرت رسول (ص) منتشر شده بود، با پرداختن به تنها یکی از ابعاد زندگی ایشان مانند امانتداری، مهربانی، اخلاق‌مداری، حکومت‌داری و تدبیر در زندگی، تصویری ناقص از پیامبر ارائه می‌کردند. بر این اساس تلاش کردم با ارائه حکایاتی از ابعاد مختلف زندگی ایشان در این ۷۰ حکایت، تصویری جامع از شخصیت و زندگی حضرت محمد(ص) به کودکان و نوجوانان ارائه کنم.

این نویسنده ادامه داد: از آنجا که حجم کتاب برای این گروه سنی نباید بالا باشد، مجموع این ۷۰ حکایت را در ۵ جلد که هرجلد شامل ۱۴ حکایت است ارائه کردیم که همگی این اعداد از اعداد مقدس در مذهب تشیع هستند. در کنار هر یک از این حکایت‌ها بخشی با عنوان «بیشتر بدانیم؛ بیشتر بخوانیم» ارائه کردم که شامل اطلاعاتی تکمیلی درباره آن حکایت است و منابع هر حکایت که از منابع مذاهب شیعه و سنی است در انتهای این کتاب ارائه شده که مجموع این بخش‌ها به شناخت بهتر مخاطب از پیامبر اسلام(ص) کمک می‌کند.

وی با اشاره به معرفی این اثر در طرح کتاب‌خوان آبان‌ماه، در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور گفت: مهم‌ترین هدیه‌ای که خوانش این کتاب به مخاطبان کودک و نوجوان، به خصوص در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور می‌دهد، ایجاد پیوندی قلبی با پیامبر اسلام است که تبعیت از دستورات ایشان را درپی خواهد داشت.

غلامرضا حیدری ابهری با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در اجرای طرح کتاب‌خوان ماه در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور گفت: ما باید کودکان و نوجوانان را شیفته کتاب و کتابخوانی کنیم و برای این منظور ابتدا باید چند جرعه از آن به بچه‌ها بچشانیم. اجرای طرح کتاب‌خوان ماه به مثابه آن چند جرعه ابتدایی است که شیرینی مطالعه را به آنها می‌چشاند و آنها را به کتاب و کتابخوانی علاقه‌مند می‌کند.

این نویسنده با اشاره به سابقه فعالیت‌های خود در ترویج کتابخوانی در مناطق دور افتاده گفت: استفاده از شبکه گسترده کتابخانه‌های عمومی در این طرح با بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ کتابخانه، به گسترش عدالت فرهنگی کمک می‌کند. به خصوص اینکه بنده این موضوع را از نزدیک لمس کرده‌ام که بچه‌ها در شهرهای حاشیه‌ای، مناطق دورافتاده و محروم کشور، شور و شوق بیشتری برای کتاب و کتابخوانی دارند. به همین دلیل این طرح را اقدامی بسیار ارزشمند می‌دانم.

غلامرضا حیدری ابهری همچنین از ترجمه مجموعه «پیامبر و قصه‌هایش» به زبان روسی خبر داد و گفت: این اثر توسط موسسه اسلامی مسکو به زبان روسی ترجمه و مجموع ۷۰ حکایت آن، در یک جلد منتشر شده است. همچنین این مجموعه به عنوان اثر تقدیر شده هفدهمین دوره جایزه کتاب فصل در سال ۱۳۹۰ نیز معرفی شده است.