چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲

همراه با ابراهیم حسن‌بیگی در طرح کتاب‌خوان مهر ماه؛

«اشکانه»؛ عاشقانه‌ای از زندگی یک جانباز و همسرش

ابراهيم حسن بيگي

ابراهیم حسن‌بیگی نگارش رمان «اشکانه» را حاصل دغدغه‌هایش در ارائه مفهومی صحیح از عشق در جریان داستان نویسی دهه ۸۰ عنوان کرد و گفت: تلاش کردم فارغ از آثار عاطفی و عاشقانه مرسوم در آن دوران، عشق واقعی را بیان کنم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از مهر، رمان «اشکانه» نوشته ابراهیم حسن‌بیگی یکی از ۴ اثر حاضر در طرح کتاب‌خوان آبان‌ماه است که از سوی انتشارات قدیانی روانه بازار کتاب شده است. این رمان که اثری عاشقانه درباره یک جانبازِ دوران دفاع مقدس به نام سید حسین و دختری به نام اشکانه است، به عنوان یکی از آثار محوری برای فعالیت‌ کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در آبان‌ماه معرفی شده است.

ابراهیم حسن‌بیگی با اشاره به فضای داستان‌نویسی اوایل دهه ۸۰ در ایران، درباره نگارش رمان «اشکانه» گفت: این اثر تقریبا حدود سال‌ ۸۲ نوشته شد؛ درست زمانی که ادبیات داستانی ما به سمت موضوعات عشقی و عاطفی پیش رفته بود و بسیاری از نویسندگان با تولید آثاری عامه‌پسند و یا اصطلاحا کتاب‌هایی زرد، دریافتی سطحی و مبتذل از عشق را در آثار خود ارائه می‌کردند.

وی افزود: در آن زمان در جمع دوستان نویسنده این دغدغه مطرح شده بود که چرا در آثار نویسندگان جبهه و جنگ و نویسندگان ارزشی، جای پرداختن به مفهوم عشق خالی مانده است و چرا هیچ گاه تلاشی از سوی این نویسندگان برای ارائه و مکتوب کردن عشق واقعی انجام نشده است. بر این اساس بود که تصمیم گرفتم اثری در این موضوع بنویسم و جرقه‌های اولیه برای نگارش رمان «اشکانه» از آن زمان در ذهن من زده شد که در نهایت در سال ۱۳۸۳ از سوی انتشارات قدیانی منتشر شد.

حسن‌بیگی با تأکید بر لزوم تمایز قائل شدن میان عشق و هوس در ادبیات داستانی، عنوان کرد: عشق بزرگ‌ترین نعمت خداوند در وجود انسان‌ها است و آنچه اصطلاحا به عنوان عشق مبتذل، کوچه بازاری یا بچه مدرسه‌ای در برخی آثار داستانی می‌شناسیم، تنها هوسی زودگذر است که رنگ و بوی عشق به آن داده‌اند. در این رمان تلاش کردم تا عشق واقعی میان دختری به نام اشکانه و سید حسین جانباز قطع نخاعی دوران دفاع مقدس را ارائه کنم.

این نویسنده ادامه داد: داستان این رمان در حال و هوای دوران دفاع مقدس و چند سال پس از آن روایت می‌شود. سعی کردم با استفاده از تغییر و تحولاتی که در جامعه پس از جنگ داشتیم و تلفیق زندگی حال و گذشته حسین که در دوران دفاع مقدس قطع نخاع شده، ویژگی‌ها و شرایط رابطه عاطفی و عاشقانه او و اشکانه را بیان کنم. البته این اثر نیز زندگینامه داستانی نیست که متکی به واقعیت‌ها باشد، ولی در کنار استفاده از تخیل، برخی واقعیت‌های اجتماعی را در جای جای داستان کنجاندم و در واقع واقعیت و تخیل در خلق این داستان چنان در هم تلفیق شده که گاهی مرز آن مشخص نیست.

وی درباره ساختار این اثر نیز توضیح داد: این رمان اصطلاحا روایتی سیال ذهن است و پیچیدگی‌های ساختاری خود را دارد و می‌توانم بگویم «اشکانه» تکنیکی‌ترین اثر من نسبت به سایر آثارم است. چرا که سعی کردم  با استفاده از عناصر مدرن داستان‌نویسی اثری ارائه کنم که خواننده را جذب کند و خوشبختانه بر اساس بازخودهایی که از زمان انتشار اثر با رسیدن به ۸ چاپ تا کنون گرفته‌ام، اشکانه را اثری نسبتا موفق می‌دانم که در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان یکی از آثار برگزیده کتاب سال دفاع مقدس معرفی شد.

نویسنده رمان «شب ناسور» با اشاره به برخی ویژگی‌های این اثر گفت: این اثر پیچیدگی‌هایی به لحاظ فنی دارد که با کتمان اطلاعات و حس تعلیق خواننده را به دنبال خود می‌کشاند. از آنجا که جوانان و بزرگسالان مخاطب این کتاب هستند، مطمئن هستم که از خواندن آن به خصوص در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور از مطالعه آن ناراضی نخواهند بود، چرا که ساختار و محتوای کتاب به گونه‌ای است که خواننده را با خود همراه می‌کند. همچنین چند سال پیش حق اقتباس ساخت سریال این کتاب از سوی سیما فیلم خریداری شد و قرار است بر اساس این رمان سریالی ساخته شود.

ابراهیم حسن بیگی در ادامه با ابراز خرسندی از معرفی رمان «اشکانه» در طرح کتاب‌خوان آبان‌ماه، گفت: در میان تمام طرح‌های اجرا شده برای ترویج کتابخوانی، طرح کتاب‌خوان ماه که از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی و شبکه گسترده کتابخانه‌های تحت پوشش خود اجرا می‌شود، یکی از موثرترین آنها می‌دانم.

وی ادامه داد: اینکه هر ماه ۴ کتاب در یک روند کارشناسی انتخاب و در کتابخانه‌های سراسر کشور معرفی می‌شود تا آن را بخوانند و در باره آن صحبت کنند، اتفاق مبارکی است که زمینه‌ساز ترغیب مردم به کتاب خواندن و ثمرات بعدی آن خواهد بود. از اجرای این طرح بسیار خرسندم و آن را تأیید می‌کنم و امید وارم که معرفی ماهانه ۴ کتاب به معرفی هفته‌ای ۷ کتاب تبدیل شود.