چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵

در روزهای پایانی مهر ماه؛

کتابخانه‌های عمومی فردوس میزبان برنامه‌های متنوع فرهنگی شدند

برنامه های فرهنگی شهرستان فردوس

در روزهای پایانی مهر ماه ۹۶، کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردوس میزبان برنامه های متنوع فرهنگی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید اسلامیه در هفته تربیت‌بدنی و کتابخانه عمومی قائم (عج) شهرستان فردوس میزبان برنامه‌های متنوع فرهنگی شدند.

طیبه عابدینی، مسئول کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه شهرستان فردوس، از برگزاری مسابقه دارت ویژه اعضای کتابخانه، هم‌زمان با روز تربیت‌بدنی خبر داد و گفت: در این مسابقه ۱۰ نفر از اعضای فعال پسر به رقابت پرداختند و در پایان رامین مرادی با ۶۹ امتیاز، حسین میرزای قلی با ۴۵ امتیاز و علیرضا رئیسی با ۳۶ امتیاز، مقام‌های اول تا سوم را کسب کردند که از سوی کتابخانه شیخ مفید اسلامیه جوایزی به آن‌ها اهدا شد.

وی ادامه داد: معرفی و جمع خوانی کتاب «فرهنگ‌نامه طلایی ورزش» نوشته مهدی زارعی و از کتاب‌های طرح کتاب‌خوان ماه از دیگر برنامه‌های کتابخانه علامه شیخ مفید در هفته تربیت‌بدنی بود. این کتاب، مخاطب را با تاریخچه، ابزار، مقررات و چهره‌های مشهور بیش از صد رشته ورزشی در سراسر جهان، آشنا می‌کند و اطلاعات ارزشمندی درباره افتخارات، ورزشکاران و تیم‌های ورزشی در اختیار قرار می‌دهد. توضیحات مربوط به هر رشته ورزشی با عکس‌ها، تصاویر و طرح‌های گرافیکی همراه شده‌است. در «فرهنگ‌نامه طلایی ورزش» مطالب خواندنی در ۱۷ فصل گنجانده شده که ویژه گروه سنی کودک و نوجوان است. نثر کتاب روان است و نویسنده از پرگویی پرهیز کرده و مطالب به شکلی مختصر و مفید بیان شده است.

وی خاطرنشان کرد: به مناسبت روز تربیت‌بدنی و ورزش، به همت کتابداران کتابخانه علامه شیخ مفید از کتاب «حسنی ورزشکار می‌شود» در مهدکودک سرزمین نور اسلامیه قصه‌گویی شد. این برنامه با هدف انتقال مفاهیم و نهادینه کردن آن‌ها با استفاده از ابزار قصه‌گویی انجام شد؛ قصه بیش از سایر وسایل تربیتی در رفتار کودک مؤثر است؛ به‌شرط آنکه درست و دقیق انتخاب شود. قصه می‌تواند از گرایش کودکان و نوجوانان به بسیاری از انحرافات جلوگیری کند و تأثیرات تربیتی بر آن‌ها داشته باشد.

مسئول کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه ادامه داد: قصه‌گویی از کتاب «۶۴ قصه برای کودکان» نوشته شکوه قاسم نیا و مژگان شیخی و اهدای کتاب داستان «باغ انار» نوشته نجمه طلایی از نویسندگان بومی شهرستان فردوس به نونهالان مهدکودک، پایان‌بخش این جلسه بود.

ملیحه اسدی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردوس با اشاره به برنامه های برگزار شده، اظهار داشت: به مناسبت هفته ملی کودک، کارکنان اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فردوس ضمن بازدید از کتابخانه عمومی قائم (عج)، به اجرای  برنامه‌هایی چون قصه‌گویی، جمع خوانی کتاب و اهدای جوایز پرداختند. عضویت رایگان کودکان و نوجوانان از دیگر طرح‌های اجرا شده در این کتابخانه بود. همچنین به همت کانون ادبی کتابخانه قائم (عج)، کارگاه قصه‌گویی با تدریس مسئول کانون در این کتابخانه برگزار شد که اجرای مسابقه و اهدای جوایز به کودکان پایان‌بخش این برنامه بود.

اسدی هدف از برگزاری این کارگاه را افزایش روحیه خلاقیت و انس با کتاب در اعضای کتابخانه به‌ویژه کودکان و نوجوانان دانست.