چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان عنوان کرد؛

ترویج فرهنگ کتابخوانی از بزرگ ترین معروفات است

نخستین جلسه شورای اداری در سال 96

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان در جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی این استان با اشاره به نقش کتاب و کتابخانه در پیشرفت جوامع، ترویج فرهنگ کتابخوانی را از بزرگترین معروفات عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، محمود الله‌مرادی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان در نخستین جلسه شورای اداری کتابخانه‌های عمومی این استان در سال جاری بیان کرد:کتاب از مهم‌ترین عوامل هدایت، آگاهی، بصیرت و منشاء اصلاح و خیر و برکت برای جامعه است.

وی ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از مهم‌ترین مراکز ترویج معروفات در کشور است که با ترویج فرهنگ مطلوب کتابخوانی تلاش می‌کند جامعه را به سمت و سوی سعادت و خوشبختی هدایت کند.

الله‌مرادی با تأکید بر اینکه کمک به نهادینه کردن فرهنگ مطالعه جهاد است، افزود: امروزه برنامه‌ریزی دشمن تهی کردن افکار جوانان و جامعه از آگاهی و بصیرت است و نهادهایی که در راستای ارتقای فرهنگ جامعه فعالیت می‌کنند وظایف سنگینی را به دوش می‌کشند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کردستان با تقدیر از فعالیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی، گفت: کتابخانه‌های عمومی با ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی بزرگترین گام را برای هدایت و اصلاح جامعه برمی‌دارند.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌ها باید مرکز ترویج علم، فکر و فرهنگ باشند، عنوان کرد: برگزاری نشست‌های مختلف با موضوعات متنوع با بهره‌مندی از نظرات کارشناسان و همچنین حضور مردم می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

الله‌مرادی با تأکید بر لزوم همکاری و هماهنگی کتابخانه‌های عمومی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اظهار کرد: این همکاری‌ها در نهایت به نفع جامعه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان نیز در این جلسه با اشاره به نقش اهمیت مطالعه در توسعه کشور، بیان کرد: اهمیت کتاب و کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست و هدف کتابخانه‌های عمومی ارتقای سرانه مطالعه در جامعه است.

اسماعیل احمدی در ادامه افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی با برنامه‌های اثرگذار تلاش می‌کند انگیزه توجه به مطالعه را در جامعه ارتقاء بخشد تا بتواند به هدف موردنظر که همانا توسعه فرهنگی کشور است دست یابد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد: استان کردستان در حال حاضر دارای ۸۵ کتابخانه عمومی است که از این تعداد ۵۰ باب نهادی و بقیه مشارکتی هستند.

احمدی با اشاره به عضویت ۳۵ هزار نفری کردستانی‌ها در کتابخانه‌های عمومی، گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف این نهاد فرهنگی اجرای برنامه‌های متنوع و کاربردی به منظور جلب توجه بیشتر مردم به کتاب و ارتقای شاخص‌های مطالعه است.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان در پایان زیربنای کتابخانه های عمومی در کردستان را بالغ بر ۲۱ هزار متر مربع برشمرد و گفت: در این زمینه از میانگین کشوری عقب هستیم و مسئولان و خیرین باید با حمایت‌های خود به ارتقای سرانه فضای مطالعه در استان کمک کنند.