یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰

همزمان با روز بزرگداشت حافظ؛

نشست «حافظ‌شناسی» در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد

حافظ شناسی

کتابخانه عمومی مرکزی ارومیه همزمان با روز بزرگداشت حافظ، نشستی با موضوع «حافظ‌شناسی» با حضور اساتید، حافظ‌پژوهان و جمعی از دانشجویان و پژوهشگران حوزه شعر و ادبیات فارسی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، نشست «حافظ‌شناسی» کتابخانه عمومی مرکزی ارومیه همزمان با روز بزرگداشت حافظ روز پنج‌شنبه بیستم مهرماه با حضور سجاد آیدنلو، محقق، نویسنده و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام‌نور؛ امیر شفقت، حافظ‌پژوه و جمعی از دانشجویان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به شعر و ادبیات فارسی در این کتابخانه برگزار شد.

سجاد آیدنلو در ابتدای این نشست با بیان مقدمه‌ای درباره شعر حافظ گفت: جای خالی برگزاری محافلِ اینچنین در ارومیه احساس می‌شود و امید است با برنامه‌ریزی‌های لازم، این جلسات به صورت مستمر برگزار شود.

امیر شفقت نیز در ادامه این نشست، در پاسخ به سوال "کدام حافظ را بخوانیم؟ "، توجه مخاطبین را به دقت در انتخاب و خوانش درست دیوان حافظ جلب کرد و گفت: به دلیل نسخه‌نویسی دستی و غیرمطمئن از آثار بزرگان توسط کاتبان، باید نسخه‌ای کامل و نسبتاً نزدیک به نسخه اصلی مؤلف، تهیه و در اختیار علاقه‌مندان قرار بگیرد.

وی با اشاره به نسخه‌های متعدد دیوان حافظ، بیان کرد: وجود اختلاف، اهمیت تصحیح متون و ضرورت خواندن تصحیح منقح(بدون عیب و تقص) را دو چندان می‌کند.

شفقت در ادامه با اشاره به روش‌های مختلف تصحیح متون و همچنین انواع چاپ‌های دیوان حافظ، شش دیوان با تصحیح قزوینی- غنی، خانلری، عیوضی، سایه، سلیم نیساری و خرمشاهی - جاوید را در این حوزه معتبر دانست.

وی در پایان به انواع شروح دیوان حافظ پرداخت و کتاب‌های حافظ‌نامه بهاءالدین خرمشاهی و شرح شوق سعید حمیدیان را از بهترین شرح‌های حافظ معرفی کرد.

نرگس فرح‌بخش رئیس کتابخانه مرکزی ارومیه نیز در این نشست بیان کرد: سفره شعر حافظ آکنده از معجون‌هایی است که برای همه مذاق‌ها طعم و رنگی تدارک دیده شده و عام و خاص را شیفته خود می‌کند. کتابخانه مرکزی ارومیه بزرگ‌ترین افتخارش آراستن قفسه‌های خود با آثار بزرگانی چون حافظ است.

غزل‌خوانی توسط فریبا رضا قره‌باغ، ستاره صولت، فاطمه جمالی، لعیا یوسفی، تبسم شدتی، فرزانه ولی‌زاده به همراه پاسخ‌گویی به سؤالات حاضرین از دیگر بخش‌های این نشست بود.