سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴

همراه با علی محمد مؤدب در حاشیه برگزاری نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس؛

گشودن پنجره‌ای نو برای تنفس شاعران در هوای دفاع مقدس

علی محمد مودب

مدیر مجموعه شهرستان ادب، برگزاری کنگره شعر دفاع مقدس با محوریت کتاب را امری مبارک دانست و گفت: مطالعه آثار ارزشمند منتشر شده درباره حماسه دفاع مقدس با ارائه ارزش‌های ناب این دوران، پنجره‌ای برای تنفس شاعران در حال و هوای دفاع مقدس می‌گشاید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نقل از مهر، نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب «وقتی مهتاب گم شد» خاطرات علی خوش لفظ، با هدف جامه عمل پوشاندن به منویات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری در پاسداشت ادبیات دفاع مقدس، کمک به رشد و اعتلای فرهنگی کتابخوانی عمومی به ویژه در میان هنرمندان و شاعران و همچنین تشویق شاعران جوان به بهره‌گیری از گنجینه دفاع مقدس در خلق آثار ادبی، به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در حال برگزاری است.

علی محمد مؤدب با ابراز خرسندی از برگزاری این کنگره، درباره ثمرات آن بر نگاه شاعران گفت: نقطه عزیمت شاعر در سرودن شعر، یا در ایستگاه زندگی است و یا در ایستگاه متن؛ برخی شاعران، شاعری را از متن ادبی و میراث ادبی آغاز می‌کنند و به پایان می‌برند که حاصل کار آنها ملال‌آور و خسته کننده خواهد بود، اما شاعرانی که شاعری را از زندگی آغاز می‌کنند، شاعرتر، زنده‌تر و معاصرتر هستند.

این شاعر افزود: اگر شاعر صرفا در مطالعاتش به حوزه میراث و متن ادبی  اکتفا نکند، می‌تواند افق‌های گسترده‌تری را پیش روی خود ببیند؛ مطالعه و آشنایی با وقایع دوران، می‌تواند سرچشمه الهام‌های تازه برای شاعر باشد. بر این اساس مطالعه آثار ارزشمند منتشر شده درباره حماسه دفاع مقدس با ارائه اطلاعاتی از مجاهدت‌ها و ارزش‌های ناب این دوران، پنجره‌ای برای تنفس شاعران در حال و هوای دفاع مقدس می‌گشاید.

مدیر عامل موسسه شهرستان ادب، با تقدیر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در برگزاری کنگره شعر کتاب دفاع مقدس، ادامه داد: برگزاری این کنگره با محوریت کتاب‌های ارزشمند و مورد تأیید و تأکید مقام معظم رهبری، فرصت بزرگی را پیش روی شاعران قرار می‌دهد تا بتوانند از تجربه‌های معنوی ناب انسان امروز در صحنه‌های نبرد، برای سرایش اشعار خود الهام بگیرند.

مؤدب تأکید کرد: امیدوارم شاعران امروز در سرایش آثار خود تنها به متن ادبی تکیه نکنند و در حوزه دفاع مقدس با مطالعه آثاری ارزشمند همچون کتاب «وقتی مهتاب گم شد» از میراث نفیسی از عواطف و تجربه‌های معنوی در سرایش آثار خود بهره بگیرند که کنگره شعر کتاب دفاع مقدس زمینه این بهره‌مندی را برای شاعران فراهم کرده است.

لازم به ذکر است که نخستین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با محوریت کتاب «وقتی مهتاب گم شد» از مرداد ماه سال جاری آغاز شده و علاقه‌مندان برای شرکت در این کنگره می‌توانند تا پایان وقت اداری ۲۵ مهر ماه آثار خود را بر اساس ضوابط ارائه شده در فراخوان، از طریق پست الکترونیکی mahtabesheer@iranpl.ir  به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.