دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷

یادداشت محمدمهدی سیار بر کتاب «برج قحطی»

بیان ناب هنری در روایت تاریخ و فرهنگ ایرانِ معاصر

محمدمهدي سيار

محمدمهدی سیار معتقد است رمان «برج قحطی» فارغ از هرگونه لکنت، شعارزدگی و بیان ژورنالیستی، به بیان هنری ناب در روایت تاریخ و فرهنگ ایران معاصر نزدیک شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتاب «برج قحطی» نوشته هادی حکیمیان، یکی از ۴ اثر حاضر در طرح کتاب‌خوان مهر ماه است که از سوی انتشارات شهرستان ادب روانه بازار کتاب شده است. این اثر با پرداختن به فرهنگ و تاریخ مناطق حاشیه کویر مرکزی ایران در قالب رمانی عاشقانه در دوران انقلاب اسلامی، به عنوان یکی از آثار محوری برای فعالیت‌ کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور در مهر ماه معرفی شده است.

محمدمهدی سیار، شاعر و نویسنده، ضمن تبریک به هادی حکیمیان نویسنده و انتشارات شهرستان ادب به عنوان ناشر اثر، طی یادداشتی درباره این کتاب نوشت:

رمان «برج قحطی» به نظرم اتفاقی بسیار مهم در فضای ادبیات امروز است و تعریف و استانداردی جدید و جهانی برای رمان نویسی انقلاب اسلامی ارائه می‌کند. با رمان‌هایی از این دست می‌توانیم سرمان را بالا بگیریم و ادعا کنیم از لکنت، شعارزدگی و بیان ژورنالیستی در روایت تاریخ و فرهنگ ایران معاصر خارج و به بیان هنری ناب نزدیک شده‌ایم.

و از شما چه پنهان، من عهد کرده‌ام با خودم که اگر روزی گذارم به یزد افتاد خاک آن دیار را ببوسم؛ به پاس چنین قلمی که در خود رویانده و پرورانده. قلمی که آدم را به این باور می‌رساند که زبان و ادبیات فارسی، چندان که برخی می‌پندارند و به زبان می آرند، سترون نشده و در همین دهه نود هم می‌شود از آن انتظار خلق شاهکار داشت.