سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷

با هدف ترویج نهضت حسینی صورت پذیرفت؛

برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه عمومی علامه امینی قم

4.jpg

کتابخانه‌ عمومی علامه امینی با هدف ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت، در دهه اول محرم با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های کتاب‌خوان و نقد کتاب، پذیرای اعضاء و جمعی از کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به کتاب و کتابخوانی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، در نشست کتاب‌خوان این کتابخانه که با حضور جمعی از اعضاء برگزار شد، محمدمهدی قنجی با معرفی کتاب «من امام حسین(ع) را دوست دارم» نوشته‌ غلامرضا حیدری‌ابهری؛ معصومه شوندی با معرفی کتاب «محرم» نوشته‌ محسن بغلانی؛ مبینا سرمدی با معرفی کتاب «تندبادی از کویر: نگاهی به زندگی شهید میرقاسم میرحسینی» نوشته‌ حسین نیری؛ علی کاوی با معرفی کتاب «دو تا خفن» نوشته‌ مک بارنت و جوری جان؛ نرگس بیرامی با معرفی کتاب «جشن پتو: خاطرات طنز دوران دفاع مقدس» نوشته‌ عبدالرحیم سعیدی‌راد و  سحر فراهانی با معرفی کتاب «آقای بی‌رویه» نوشته‌ علی باباجانی؛ تجربیات مطالعاتی خود را در زمینه عاشورا و دفاع مقدس با یکدیگر به اشتراک گذاشتند.

برگزاری نشست جمع‌خوانی و مسابقه نقاشی و رنگ‌آمیزی

همچنین، نشست جمع‌خوانی از کتاب‌های «بزرگ مرد کوچک: بر اساس خاطرات همرزم شهید مرحمت بالازاده» نوشته‌ علی باباجانی و قصه‌های عاشورا با عنوان «معلم اخلاق: شوذب بن عبدالله» با حضور شماری از علاقه‌مندان در این کتابخانه برگزار شد. در این نشست پس از خواندن گروهی کتاب، تعدادی از اعضاء خلاصه‌ای از کتاب‌ها را بیان کردند و سپس با استفاده از آنها نقاشی و تصویرسازی کردند.

نشست نقد و بررسی و شعرخوانی «منظومه‌ ظهر روز دهم»

نشست نقد و بررسی کتاب شعرِ «منظومه‌ ظهر روز دهم» اثر زنده‌یاد قیصر امین‌پور در جلسه‌ کانون ادبی بخش کودک کتابخانه برگزار شد.

رقیه ندیری به عنوان مربی این نشست در ابتدا ضمن تعریف «منظومه» بیان کرد: در منظومه، شاعر موضوع را انتخاب سپس آن را به صورت شعر در می‌آورد.

وی در ادامه افزود: «منظومه‌ ظهر روز دهم» شعری نیمایی ـ عاشورایی است که نوجوان کربلا حضرت قاسم بن‌الحسن(ع) را به تصویر کشیده و مصرع‌های آن کوتاه و بلند است.

ندیری همچنین با اشاره به نبرد تن به تن و چهره به چهره افراد در روز عاشورا گفت: در این پیکار، هر یک از طرفین پیش از شروع جنگ، اشعاری را برای معرفی و شناساندن خود به سپاه دشمن بیان می‌کردند تا مشخص شود چه اشخاصی با یکدیگر درگیر جنگ بوده‌اند.

گفتنی است در پایان این نشست، شرکت کنندگان به بررسی و تحلیل بندهای مختلفی از این اشعار پرداختند.

برپایی نمایشگاه موضوعی کتاب

همچنین دو نمایشگاه موضوعی کتاب نیز با محوریت «عاشورا» و «شهیدان جنگ تحمیلی»، با هدف آشنایی مراجعین با منابع موجود در کتابخانه نیز برگزار شد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی نمایش خلاق و قصه‌گویی

در کارگاه نمایش خلاق، گروه هنر این کتابخانه با بهره‌مندی از نمایشنامه‌های «اسم شب» نوشته‌ حسین فدایی با موضوع دفاع مقدس و «خود کرده را تدبیر نیست» برگرفته از کتاب «انتخاب» نوشته‌ عبدالحی شماسی به ایفای نقش پرداختند. این نمایش‌ها با هدف شناساندن قیام عاشورا و معرفی شهدای انقلاب اسلامی با استفاده از آثار مکتوب اجرا شد.

 در بخش دوم برنامه، زهرا آقایی مسئول بخش کودک و نوجوان از کتاب‌های «مارمولک و دمش» نوشته‌ طاهره خردور و «من می توانم لباس بپوشم» نوشته‌ زهرا فرمانی قصه‌گویی کرد و در ادامه از کودکان خواست تا خلاصه قصه و پیام اخلاقی آن را بیان کنند.

برگزاری کارگاه‌های آموزش کلاژ و کاردستی

کارگاه نقاشی کتابخانه عمومی علامه امینی قم نیز با آموزش «کلاژ» توسط فاطمه آقایی و با موضوع محرم برگزار شد.

آقایی در این کارگاه همچنین با معرفی دو کتاب «روباه قرمز سلام» نوشته اریک کارل و «قصه‌های کوتی کوتی نوشته‌ «فرهاد حسن‌زاده» نمونه‌هایی از کلاژ را به اعضاء نشان داد.

همچنین کارگاه آموزشی دیگری با موضوع ساخت کاردستی برگزار شد که در آن به اعضای کودک طرز ساخت «جا مدادی» با استفاده از لوله‌ دستمال کاغذی، مقوا، کاغذرنگی، چسب و قیچی آموزش داده شد.