چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۲

نام شهدای دفاع مقدس بر سردر کتابخانه‌های عمومی (۶)

کتابدار شهیدی که در دو جبهه سربازی کرد

شهيد رضا كمالي

با درخواست مرخصی‌اش موافقت نمی‌شد؛ کتابخانه به‌جز او کتابدار دیگری نداشت. با اینکه دوران سربازی را در جبهه‌های جنگ گذرانده بود، باز هم برای حضور در جبهه درخواست مرخصی داد؛ او راه سربازی را انتخاب کرده بود؛ سربازی در کتابخانه و جبهه‌ دفاع از میهن.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، شهید رضا کمالی، فرزند علی، در شانزدهمین روز از آبان ماه سال ۱۳۴۱ در خانواده‌ای مذهبی و اردکانی مقیم تهران در محله مجیدیه دیده به جهان گشود. او پنجمین فرزند خانواده بود و تحصیلات دوره ابتدایی و راهنمایی خود را نیز در همان منطقه پشت سر گذاشت و دوره متوسّطه را در دبیرستان سحاب حشمتیه تهران در رشته علوم تجربی به پایان برد.

رضا جوانی بود مؤدّب، کم حرف، مؤمن و ولایی بود که احترام به پدر و مادر از ویژگی‌های شاخص او بود. در اواخر حکومت پهلوی و اوایل انقلاب بیشتر وقتش به مطالعه به خصوص مطالعه نوشته‌های شهید مطهری و مرحوم علامۀ طباطبایی می‌گذشت. پس از اخذ دیپلم برای خدمت مقدس سربازی به صورت داوطلبانه به جبهه رفت تا هم خدمت سربازی را انجام داده باشد و هم در جهاد و حفظ اسلام سهیم باشد.

پس از پایان خدمت سربازی در فروردین سال ۱۳۶۱ به یزد و به شهر اردکان رفت و علاقه‌اش به کتاب و مطالعه باعث شد تا این بار در کتابخانه آیت‌الله حائری و در جبهه علم و دانش مشغول خدمت شود.

رضا کمالی سرانجام در بیست و دومین روز از اسفند ماه سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر در منطقه شرق دجله، به شهادت رسید و یک هفته بعد پیکر پاکش پس از تشییع با شکوه بر دستان مردم شهیدپرور شهر اردکان، در بهشت شهدای این شهر به خاک سپرده شد.

کتابخانه آیت‌الله حائری اردکان که شهید رضا کمالی پیش از شهادت به عنوان کتابدار در آن مشغول به خدمت بود، در سال ۱۳۵۶ توسط آیت‌الله سید روح‌الله حائری، نماینده سابق ولی فقیه در استان یزد و امام جمعه فقید شهر اردکان، در زمینی به مساحت ۱۷۶۴ و زیربنای ۶۴۰ متر مربع افتتاح شد و امروز یکی از کاملترین و زیباترین کتابخانه‌های استان به شمار می‌آید.

این کتابخانه دارای بخش‌های هشت‌گانه نابینایان، کودک، اینترنت و اطلاع‌رسانی، مرجع، نشریات، سالن آمفی تئاتر، سالن‌های مطالعه خواهران و برادران و مخزن است که یکی از بزرگترین افتخارات این کتابخانه تقدیم یک شهید به اسلام و میهن عزیزمان بوده است.