چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۶

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان عنوان کرد:

باید زمینه آشنایی نسل جوان با دفاع مقدس از طریق مطالعه آثار و کتاب‌های شاخص فراهم شود

 مراسم تکریم ایثارگران و خانواده شهداء + زنجان

آیت‌الله علی خاتمی در مراسم تکریم ایثارگران و خانواده شهدای کتابخانه‌های عمومی و فعالان حوزه دفاع مقدس استان زنجان بر ضرورت آشناسازی نسل چهارم با فرهنگ دفاع مقدس تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی زنجان، مراسم تکریم ایثارگران و خانواده‌های معظّم شهدای کتابخانه‌های عمومی و فعالان حوزه دفاع مقدس استان زنجان روز سه‌شنبه چهارم مهرماه با حضور آیت‌الله خاتمی نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه زنجان، علی مهدیخانی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس زنجان، شماری از ایثارگران و خانواده‌های شهدای مدافع حرم استان، نویسندگان فعال حوزه دفاع مقدس و جمعی از مسئولین استانی در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی سهروردی زنجان برگزار شد.

آیت‌الله علی خاتمی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان در این مراسم با اشاره به ضرورت حفظ شأن شهدای گرانقدر و برگزاری یادواره‌های شهداء به صورت جمعی و باشکوه تصریح کرد: هرچند شهداء نیازی به این جلسات ندارند اما ما نیازمند چنین برنامه‌هایی هستیم.

وی با بیان اینکه هنوز نتوانسته‌ایم نسل چهارم را با فرهنگ و منطق دفاع مقدس آشنا کنیم، گفت: باید زمینه و بستر آشنایی نسل چهارم با فرهنگ دفاع مقدس فراهم شود.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: شاید ندانستن زبان این نسل و عدم توانایی صحبت به زبان آنها، یکی از دلایل اصلی این مشکل باشد.

امام جمعه زنجان با تأکید بر اینکه یکی از اقدامات خوب و مؤثر در زمینه آشنا ساختن نسل جدید با فرهنگ دفاع مقدس، نوشتن است، یادآور شد: رمان‌نویسی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با مقوله جنگ و دفاع مقدس یکی از راه‌های آشنایی نسل چهارم با فرهنگ دفاع مقدس است.

وی در پایان بیان کرد: بر اساس بیانات و سفارش‌های مقام معظّم رهبری، باید زمینه آشنایی نسل جوان با دفاع مقدس از طریق مطالعه آثار شاخص حوزه دفاع مقدس فراهم شود.

علی مهدیخانی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان نیز در این مراسم گفت: دفاع یکی از با ارزش‌ترین اقدام‌ها در مبانی اعتقادی ما است؛ به همین دلیل محتوای باور و اعتقادی دفاع مقدس، ماهیت آن را از سایر جنگ‌ها متفاوت کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: دفاع مقدس دارای صحنه‌های زیبا و به یاد ماندنی بود که امروز نیز در جامعه شاهد آن هستیم.

مهدیخانی اضافه کرد: دفاع از حریم انقلاب اسلامی در هزاران کیلومتر دورتر، به معنی ادامه خط دفاع مقدس است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان زنجان با اشاره به اینکه در ۲۹ مردادماه سال ۶۷، آتش‌بس جنگ اعلام شد، یادآور شد: آتش‌بس به معنی پایان جنگ نبود و جنگ تحمیلی در سال ۶۹ و پس از حمله صدام به کویت، به پایان رسید.

مهدیخانی با تأکید بر اینکه شاید کسی تصور نمی‌کرد روزی در زندان‌های عراق باز و آزادگان اسلام آزاد شوند، ادامه داد: صدام اسرا و هزاران کیلومتر از خاک ایران را آزاد و عقب‌نشینی کرد و به این ترتیب وعده نصرت الهی بدون شلیک تیر محقق شد.

امیرعلی نیک‌بخش مدیرکل کتابخانه‌های عمومی زنجان نیز در بخش دیگری از این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره رشادت‌های رزمندگان، ایثارگران و جانبازان، با اشاره به اینکه امروز وظیفه همه ما پاسداری از خون شهداء و رشادت‌های آنها است، تصریح کرد: در آن دوران حتی نوجوانان نیز بدون اینکه به مادیات و جان خود فکر کنند، عازم جبهه می‌شدند.

نیک‌بخش در ادامه افزود: دفاع مقدس، دفاع جانانه بیش از ۱۸۰ هزار شهید گلگون کفن، ۵۰۰ هزار جانباز و ۴۲ هزار آزاده‌ای است که تقدیم نظام مقدس و انقلاب اسلامی شده است.

وی برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان، نشست‌های جمع‌خوانی کتاب، برپایی نمایشگاه کتاب، نشست‌های قصه‌گویی از زندگینامه شهداء و ایثارگران برای کودکان و دیدار با خانواده معظم شهدا را بخشی از برنامه‌های برگزار شده توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی زنجان در هفته دفاع مقدس عنوان کرد.

نیک‌بخش در پایان با اشاره به اینکه همه مردم کشور در دوران دفاع مقدس ایثارگر و پشتیبان رزمندگان اسلام بودند، خاطرنشان کرد: باید راه شهداء و یاد این رشادت‌ها حفظ شود.