دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳

همزمان با ایام گرامیداشت هفته دفاع مقدس؛

مراسم تجلیل از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی برگزار شد

تجلیل از ایثارگران

خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی همزمان با هفته دفاع مقدس تجلیل شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، در مراسمی با عنوان «یاد یاران» با حضور عزت‌الله جعفری مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی، قاسم صمدیان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی، خدایی فرمانده پایگاه مقاومت بسیج کارمندی ناحیه ۵، شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی، شماری از شعرا و نویسندگان حوزه ادبیات دفاع مقدس، کتابداران و اصحاب رسانه از خانواده معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان آذربایجان شرقی تجلیل شد.

شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی در ابتدای این مراسم با اشاره به تقارن ایام سوگواری امام حسین(ع) با هفته دفاع مقدس گفت: تلاش همه سازمان‌ها و ارگان‌ها زنده نگاه داشتن یاد و خاطره دفاع مقدس و شهدای آن همانند یاد و خاطره سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران وفادارش است.

خدایی در ادامه خاطرنشان کرد: باید اهداف شهداء حفظ و ابعاد مختلف هشت سال دفاع مقدس مورد تحقیق و بحث و بررسی قرار بگیرد تا تفکر جهاد و ایثار و شهادت پایدار بماند.

قاسم صمدیان مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: اگر نهضت عاشورا نبود به یقین نهضت انقلاب اسلامی به این شکل ایجاد نمی‌شد.

صمدیان برگزاری چنین مراسم‌هایی را موجب آشنایی بیشتر نسل جوان با فرهنگ ایثار و شهادت دانست و با اشاره به رشادت‌ دلیرمردان مدافع حرم افزود: این جوانان در دامان انقلاب اسلامی و با تکیه ‌بر فرهنگ غنی عاشورایی تربیت‌ یافته‌اند. رشادت‌های هشت سال دفاع مقدس به ما آموخته‌اند که اگر جلوی تکفیری‌ها در سوریه و عراق توسط مدافعین حرم گرفته نمی‌شد، اکنون ما باید درون مرزهای ایران و اهواز و خرمشهر با آنها می‌جنگیدیم.

سردار عزت‌الله جعفری مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با تقدیر و تشکر از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بابت برگزاری برنامه‌های کتاب‌محور در حوزه دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم گفت: پیام مقام معظم رهبری از لحاظ فرهنگی آتش به اختیار است؛ برخی افراد و سازمان‌ها این امر را به خوبی درک کرده‌اند که اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با برنامه‌های متنوعش به ویژه در حوزه ادبیات پایداری یکی از همین نهادها است.

وی افزود: استفاده از ابزارهای فرهنگی همچون کتاب می‌تواند بسیار سودمند باشد. با کتاب می‌توان فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل‌های جدید انقلاب انتقال داد.

رونمایی از کتاب «گونش دن پای» اثر مختار صدر محمدی؛ روایت‌گری مهدیقلی رضایی راوی کتاب لشکر خوبان از ۸ سال دفاع مقدس؛ تقدیر از محمود زهرتی و سید محمدامین پور رکنی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس و مداحی حاج مهدی قربانی مداح اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بخش‌های بعدی این مراسم بود.

گفتنی است در پایان این مراسم از ۲۱ خانواده شهید، ایثارگر و جانباز هشت سال دفاع مقدس شاغل در اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی با اهدای لوحِ امضاء شده توسط علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تقدیر شد.