دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۶

همزمان با هفته دفاع مقدس؛

همایش تکریم خانواده شهدا و ایثارگران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد

تجلیل از خانواده ایثارگران استان مرکزی

همزمان با هفته دفاع مقدس، از خانواده شهدا و ایثارگران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی با اهدای لوح تقدیر و تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، همزمان با هفته دفاع مقدس و با حضور محمدصادق دوخایی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی، علی اکبر احمدی سرپرست کتابخانه‌های عمومی و جمعی از رزمندگان، جانبازان، نویسندگان، کتابداران و کارشناسان ستادی، از خانواده شهدا و ایثارگران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در سالن جلسات شهدای مدافع حرم کتابخانه دکتر حصیبی اراک با اهدای لوح تقدیر و تجلیل شد.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در این مراسم ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس گفت: کتابداران باید در عرصه جهاد فرهنگی تلاش کنند و در کارهای اجرایی خود دچار روزمرگی نشوند.
احمدی وظیفه و رسالت در پاسداری و گرامی داشت از خون شهدا و ایثار و مجاهدت مجاهدان راه خدا را سنگین عنوان کرد و افزود: امروز باید هم در راستای بزرگداشت شهدا و هم در راستای صیانت و حراست از دستاوردهای این عزیزان تلاش کرد.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: خداوند در کتاب آسمانی قرآن فرموده که به جهاد بروید خواه بر شما آسان باشد و خواه دشوار و با مال و جان خویش در راه خدا جهاد کنید، اگر بدانید خیر شما در این است.
سرپرست استان مرکزی افزود: در آیاتی از سوره بقره اشاره شده است که با کسانی که با شما می‌جنگند در راه خدا بجنگید و تعدی مکنید، زیرا خداوند تعدی‌کنندگان را دوست ندارد و در آیه ۳۱ سوره مبارکه محمد(س) می‌خوانیم که خداوند متعال بیان داشته که شما را می‌آزماییم تا مجاهدان و صابران تان را بشناسیم و اخبارتان را آشکار کنیم.
وی ضمن بیان احادیثی از ائمه اطهار(ع) گفت: پیامبر گرامی اسلام(ص) فرموده اند که هر عمل نیکی، عملی نیکوتر از خود دارد مگر شهادت در راه خدا که نیکوتر عملی از آن وجود ندارد و همچنین حضرت فاطمه(س) در حدیثی فرموده اند که خداوند جهاد را جهت عزت و سرافرازی اسلام مقرر فرموده است.
احمدی به دفاع مقدس در کلام حضرت امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: امام راحل در سخنان خود می‌فرمود که جنگ ما دفاع است، هجوم نیست و جنگ دفاعی از تکلیف‌های شرعی و وجدانی و نفسانی همه است و ما ایستاده‌ایم در مقابل دفاع از کشور خودمان و دفاع از اسلام عزیز در مقابل هر مهاجم، می‌خواهد ابر قدرت باشد، می‌خواهد قدرت کم، فرقی در نظر ما نیست.
سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی به بیانات رهبر معظم انقلاب نیز اشاره کرد و گفت: امام خامنه ای دوران دفاع مقدس را اوج افتخارات ملت ایران عنوان کرده و فرموده اند که ما جنگِ با این عظمت و پُر از حماسه و حقیقتاً پُر از جلوه‌های زیبا و بی‌نظیر داشته‌ایم؛ نسل جدید هم از آن خبر ندارد؛ باید این‌ها احیاء، بازیابی و بازسازی شود و در معرض دید قرار گیرد.
وی با تأکید بر اینکه شهدا با سرمایه جان و مال خود در راه دفاع از حق و دفاع از دین با خدا معامله کردند، خاطرنشان کرد: شهدای دفاع مقدس و شهدای حرم به تکلیف شرعی و اسلامی و دینی خود به صورت واقعی عمل کردند و امروز ما باید راه آنها ادامه دهیم.
سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی ضمن قرائت وصیت‌نامه شهید مدافع حرم حمید انصاری تصریح کرد: شهید انصاری بهترین روزها و ساعات جوانی خویش را در جبهه‌ها و مناطق عملیاتی و در مسجد سپری کرد و همواره می‌گفت اگر زنده بمانم مابقی عمرم را در سنگری با رزمندگان برای دفاع از اسلام و دین و قرآن صرف خواهم کرد.
در ادامه مراسم نیز مهدی اسدی از رزمندگان مدافع حرم استان مرکزی به بیان خاطراتی از مبارزات سوریه پرداخت و گفت: امنیت امروز ایران مرهون خون شهیدان دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم است.
اسدی افزود: ملت ایران در شرایط بسیار سخت تهاجم دشمن در مقابل آنها ایستادگی کردند و در این راه با فدا کردن جان و مال خود، جانانه از انقلاب و ارزش‌های نظام دفاع کردند و در شرایط کنونی که کشورهای همسایه و منطقه با جنگ و درگیری روبرو هستند، ایران اسلامی با امنیت و اقتدار در صحنه حضور دارد.
همچنین در ادامه جلسه نورعلی غریبی جانباز سرافراز ۷۰ درصد و نویسنده فعال حوزه دفاع مقدس در خصوص لزوم ثبت و نگارش خاطرات رزمندگان و ایثارگران نکاتی را بیان کرد و با اشاره به آیاتی از قرآن کریم گفت: حرف خوب اثر خودش را می گذارد و حرف بد نیز همچنین، و ممکن است این اثر سالیان بعد مشهود و هویدا گردد.
تجلیل از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران شاغل در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی و همچنین نورعلی غریبی و مصطفی کاظمی از نویسندگان فعال در حوزه آثار دفاع مقدس، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود و در پایان شرکت کنندگان با حضور در مقبره شهدای گمنام شهر اراک، به ادای احترام و قرائت فاتحه پرداختند.