چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۱

نام شهدای دفاع مقدس بر سردر کتابخانه‌های عمومی(۳)

شهیدی که سوغاتی همیشگی‌اش کتاب بود

كتابخانه شهيد انصاري

هرگاه به مسافرت می‌رفت به عنوان سوغات با خود کتاب می‌آورد و به افرادی که به سفر می‌رفتند نیز سفارش آوردن کتاب می‌داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، شهید علی انصاری روز سوم مرداد ۱۳۴۳ در شهر آیَسک از توابع شهرستان سرایانِ استان خراسان جنوبی، در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد. او همزمان با تحصیل در دانشگاه تربیت معلم به شغل معلمی هم مشغول بود. با اینکه دوران سربازی خود را در مناطق غربی کشور سپری کرده بود، اما با وقوع جنگ تحمیلی برای دفاع از میهن و گفتن لبیک به ندای امام راحل، راهی جبهه‌های جنگ شد و در عملیات والفجر ۸ در بیست و یکم بهمن ۱۳۶۴ در جزیره بوارین به شهادت رسید.

زادگاه شهید علی انصاری امروز با داشتن جمعیتی حدود ۶ هزار نفر، در منطقه‌ای کاملا محروم و در مسیر جاده ارتباطی شهرهای فردوس، سرایان و بیرجند قرار دارد و تنها مرکز فرهنگی این شهر، کتابخانه‌ای عمومی است که به نام این شهید بزرگوار مزین است؛ این کتابخانه در سال ۱۳۹۲ با حمایت‌های مالی خانواده این شهید در زمینی به مساحت ۴۸۰ متر مربع ساخته شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ملیحه حقیقی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید علی انصاری می‌گوید: این کتابخانه دارای ۲ سالن مطالعه مجزا، بخش کودک و نوجوان، مخزن و نمازخانه است و با داشتن حدود ۱۳ هزار منبع و ۷۶۵ عضو، به عنوان تنها مرکز فرهنگی شهر آیسک، به ارائه خدمات فرهنگی به اهالی این شهر مشغول است. بیش از نیمی از جمعیت اعضای این کتابخانه را کودکان تشکیل می‌دهند، و به طور کلی این کتابخانه با برگزاری نشست‌های کتابخوان و میزان بالای مراجعه و امانت بیش از ۱۲۰۰ کتاب در ماه، جزو کتابخانه های فعال خراسان جنوبی است.

اما به گفته اهالی محل، این کتابخانه از سال‌ها پیش از تأسیس در محل فعلی، وجود داشته و بسیاری از آنها کودکی خود را با کتاب‌های این کتابخانه سپری کرده‌اند؛ وقتی به سراغ محمد انصاری، برادر شهید علی انصاری می‌رویم و این موضوع را از او جویا می‌شویم، می‌گوید: از همان سال‌های ابتدایی که خبر شهادت علی را شنیدیم، به نیت او کتابخانه در حسینه محل تشکیل دادیم که چند سال بعد به بخشداری و بعد به مسجد محل منتقل شد و در ادامه به دلیل گسترش کتاب‌ها و کمبود فضا در مسجد، مکانی مجزا برای این کتابخانه اجاره کردیم. در نهایت کتابخانه فعلی در سال ۹۲ ساخته شد که خانواده ما هم در ساخت آن مشارکت کرد.

این برادر شهید درباره انگیزه‌های خانواده خود برای راه‌اندازی کتابخانه‌ای با نام شهید علی انصاری می‌گوید: ما ۶ برادر هستیم که همه مانند علی، به کار معلمی مشغول هستیم و از این جهت با کتاب و کتابخوانی انس داشته‌ایم و به نیاز مبرم این منطقه به کتابخانه آگاه بودیم. از سوی دیگر علاقه علی به کتاب و مطالعه به حدی بود که هرگاه به مسافرت می‌رفت به عنوان سوغات برای ما کتاب می‌آورد؛ همچنین به افرادی که به سفر می‌رفتند نیز سفارش آوردن کتاب می‌داد و همین موضوع باعث شده بود که در میان هم سن و سالان خود به لحاظ فکری رشد بیشتری داشته باشد.

 به این ترتیب علاقه شهید علی انصاری به کتاب و مطالعه و همچنین نیاز مبرم منطقه و شهر او به کتابخانه، باعث شد که به همت خانواده این شهید، در شهر آیسک کتابخانه‌ای به نام او ساخته شود؛ کتابخانه‌ای که روزانه پذیرای تعداد بسیاری از کودکان و نوجوانان و همچنین جوانان این شهر است تا آینده‌ای متفاوت را برای آنها رقم بزند.