دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی:

حمایت از کتابخانه‌های عمومی گامی مهم در توسعه فرهنگی کشور است

انجمن بانه

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی حمایت از کتابخانه‌های عمومی را گامی مهم و اثرگذار در توسعه فرهنگی کشور دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، محسن بیگلری، نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بانه که در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: کتاب از مهم‌ترین ارکان در توسعه فرهنگی جامعه است که نیاز به توجه ویژه دارد. متأسفانه بحث کتابخوانی امروز در جامعه کمرنگ شده است اما تکنولوژی‌های امروزی و دنیای مجازی به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند جای کتاب را پر کند.

بیگلری بی‌توجهی به کتاب را از آسیب‌های مهم در جامعه برشمرد و افزود: مسئولان و مردم باید بیش‌ازپیش به مسئله کتاب و مطالعه توجه کنند و امر کتابخوانی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه فرهنگی مدنظر قرار دهند.

وی با تقدیر از فعالیت‌های دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، عنوان کرد: خوشبختانه این نهاد فرهنگی با برنامه‌ریزی‌های مهم و کاربردی سعی در افزایش انگیزه عمومی به مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی دارد.

محمد فلاحی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بانه نیز در این جلسه اظهار داشت: متناسب‌سازی خدمات و منابع کتابخانه‌ها با نیازها و همچنین علایق مردم یکی از راهکارهای مهم در ترویج فرهنگ کتابخوانی است. در واقع، کتاب و کتابخوانی از ارکان توسعه فرهنگی است و نیاز به ارتقای سرانه مطالعه امری است که باید به آن توجه شود.

وی با تأکید بر لزوم حل مشکلات پیش روی کتابخانه‌های عمومی بانه، بیان داشت: مسئولان وظیفه دارند از کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان یکی از متولیان فرهنگ ترویج مطالعه حمایت کنند.

فرمانداری بانه تصریح کرد: ارتقای سرانه مطالعه در شهرستان بانه نقشی بسیار مهم و اساسی در توسعه فرهنگی شهرستان و ارتقای آگاهی و بصیرت جامعه دارد. خانواده‌ها می‌توانند با ایجاد انگیزه در کودکان و زمینه‌سازی برای مطالعه به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک شایانی کنند.

اسماعیل احمدی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه کمبود زیربنا را از مهم‌ترین مشکلات کتابخانه‌های استان و به‌ویژه شهرستان بانه دانست و گفت: مسئولان در استان و شهرستان‌ها، دهیاران، شوراهای اسلامی روستاها و خیرین می‌توانند با تأمین زمین و ساختمان به این امر کمک کنند. اداره کل کتابخانه‌های عمومی نیز آماده همکاری به‌منظور راه‌اندازی کتابخانه در روستاهای استان است و از کسانی که در این راستا گام برمی‌دارند، حمایت می‌کند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی بانه نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از کتابخانه‌های این شهرستان پرداخت و گفت: در حال حاضر این شهرستان دارای ۵ کتابخانه عمومی نهادی با دو هزار و ۲۰۰ عضو فعال است. زیربنای کتابخانه‌های عمومی بانه ۱۴۸۰ مترمربع و از میانگین کشوری بسیار کمتر است  و به‌منظور جبران کاستی‌ها نیازمند حمایت مردم و مسئولان هستیم. همچنین در حال حاضر ۵۸ هزار عنوان کتاب در ۷۲ هزار نسخه در کتابخانه‌های عمومی شهرستان در دسترس عموم قرار دارد و علاقه‌مندان می‌توانند از این منابع در کتابخانه‌ها بهره‌مند شوند.

وی با تأکید بر لزوم حمایت شهرداری‌ها از کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: این نهاد فرهنگی تمام تلاش خود را به‌منظور ارتقای شاخص‌های مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه به کار می‌گیرد و البته در این راستا نیاز به حمایت مسئولان و نمایندگان مردم نیز هست.