سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰

کتابدار کتابخانه سعدی شهرستان ورامین بیان کرد؛

دوستی با کتاب، پیوندی سراسر رشد و سودمندی

رضا رستمی

کتابدار کتابخانه سعدی شهرستان ورامین استان تهران اظهار داشت: به‌عنوان یک کتابدار و یک پدر، سعی من برقراری پیوند و دوستی بین کتاب و کودک خواهد بود؛ پیوندی که سراسر رشد و سودمندی است.

رضا رستمی، کتابدار کتابخانه سعدی شهرستان ورامین استان تهران در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با معرفی و تشریح موقعیت کتابخانه محل خدمت خویش گفت: کتابخانه سعدی در سال ۱۳۹۱ در حاشیه بخش خیرآباد ورامین تأسیس شد؛ هرچند این منطقه فاقد اماکن تفریحی و امکانات فرهنگی است و در چنین شرایطی قاعدتاً کتابخانه مرکزیت فرهنگی پیدا می‌کند؛ اما فاصله از منطقه شهری، وجود محدودیت‌های رفت‌وآمدی و مخاطرات امنیتی موجود در این منطقه،‌ این تمرکز را از کتابخانه گرفته است.

وی با اشاره به ظرافت‌های کار با کودک بیان کرد: به عقیده من برای افزایش بهره‌وری در بخش کودک، بهتر است مکانی مستقل و کتابداری توجیه شده برای کار در این حوزه در نظر گرفته شود. کتابداری که ظرایف کار با کودک را بشناسد و هماهنگ با خلقیات و زبان کودکی رفتار کند. چراکه «چون‌که با کودک سر و کارت فُتاد/ پس زبان کودکی باید گشاد»؛ برای مثال قصه‌خوانی به همراه نمایش صحنه‌های داستان به کمک ابزاری همچون صدا و میمیک، ضمن اینکه بر تأثیرگذاری آن می‌افزاید، ارتباط بچه‌ها را به صورتی فعال با قصه برقرار و حفظ می‌کند.

وی که با ۱۸ سال تجربه خدمت در کتابخانه و داشتن سه فرزند، به‌خوبی به ظرایف و تکنیک‌های قصه‌گویی آشناست، نشست‌های قصه‌گویی را از دورهمی‌های پرطرفدار کتابخانه سعدی دانست و گفت: مفاهیم از خلال قصه‌ها به‌خوبی منتقل می‌شود. یادم می‌آید که چند وقت پیش در کلاس قصه‌گویی داستانی درباره ترس برای کودکان تعریف کردم؛‌ قصه که تمام شد از بچه‌ها پرسیدم چه چیزی شما را می‌ترساند، کودکی دست بلند کرد و گفت «من از هیچ‌چیز نمی‌ترسم؛ شیر،‌ پلنگ و حتی اژدها هم مرا نمی‌ترساند.» من هم گفتم «پس تو باید خیلی شجاع باشی،‌ اما معمولاً آدم‌های شجاع هم ترس‌هایی دارند»؛ و اینجا بود که با لحن شیرین و کودکانه خود گفت «راستش من هم از سوکس!(سوسک) می‌ترسم»؛ به او گفتم «خب اژدها که از سوکس نمی‌ترسد؛ اگر قرار باشد شما جلوی اژدها قرار بگیری و او بداند که از سوکس می‌ترسی، حتماً به تو حمله می‌کند»؛ او به فکر فرورفت و فکر می‌کنم مکالمه تأثیرگذاری بود؛ چراکه چند وقت بعد که به کتابخانه آمد به من گفت «من فکر می‌کنم که سوکس دیگر مرا نمی‌ترساند». درواقع قصه‌ها و گفتمانی که پیرامون هر قصه شکل می‌گیرد، به تصاویر ذهنی کودک و درک و دریافت او از هستی جهت می‌دهد.

رستمی در خصوص اهمیت و تأثیر نقش کتابدار در زندگی کودک، بیان کرد: ایرج طهماسب،‌ کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و خالق اثر ماندگار کلاه قرمزی، که کتابخانه در کودکی وی جایگاه پررنگی داشته است، زندگی امروز خود را ثمره سال‌های کودکی و رفت‌وآمد به این مکان می‌داند. مکانی که به مدد کتابدار به دوستی‌هایی سازنده همچون رفاقت با حمید جبلی انجامید. او در خصوص اهمیت نقش کتابدار می‌گوید «اگر یک کتابدار بداند که چه خدمتی به بشریت ارائه می‌کند، هرلحظه به شغل خود می‌بالد».

وی ادامه داد: انس من با کتاب نیز از دوران کودکی آغاز شد و معلم مدرسه راه را به من نشان داد. آن زمان کتاب «شیر مغرور و خرگوش زرنگ» را به دست گرفتم و این انس با کتاب تا به امروز همراهم بوده است. زین پس نیز سعی من به‌عنوان یک کتابدار و یک پدر، برقراری پیوند و دوستی بین کتاب و کودک خواهد بود. پیوندی که سراسر رشد و سودمندی است.