چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰

پس از بررسی و ارزیابی مقاله‌های دریافتی؛

نتایج چهارمین مرحله نظام تشویق پژوهشگران نهاد، اعلام شد

پژوهشگر

چهارمین مرحله «نظام تشویق پژوهشگران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» با بررسی و ارزیابی آثار به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، نتایج چهارمین مرحله «نظام تشویق پژوهشگران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» پس از بررسی و ارزیابی آثار، اعلام شد.

فعالیت چهارمین مرحله «نظام تشویق پژوهشگران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور» در زمستان ۱۳۹۵ آغاز شد و حدود ۸۹ درصد آثار تقدیری این دوره در حوزه تخصصی کتابخانه‌های عمومی بود که در قیاس با گذشته آمار قابل توجهی است.

داوری آثار دوره‌های پیشین با تأکید بر مؤلفه‌های فرمی و شکلی انجام می‌شد، اما در این دوره، برای نخستین بار متن کامل آثار مرتبط با کتابخانه‌های عمومی مورد ارزیابی قرار گرفته و روش‌شناسی و کاربردسنجی هر یک از مقاله‌های توسط استادان دانشگاهی و متخصصان حرفه‌ای ارزیابی شد.

در این دوره، آثار  ۲۰۹ نفر از همکاران پژوهشگر در سامانه ثبت شد و آمار شرکت‌کنندگان، بیش از ۴۲ درصد نسبت به دوره قبل افزایش داشته است.

۲۰۷ اثر از مجموع ۵۱۸ اثر ثبت‌شده در سامانه نظام تشویق، تقدیر شدند و مقالات ارائه‌شده در همایش‌ها و آثار منتشرشده در مجلات، به ترتیب بیشترین سهم تقدیر را به خود اختصاص دادند.

تعداد ۳۰ اثر از ۲۰۷ مقاله تقدیر شده در چهارمین مرحله نظام تشویق پژوهشگران از استان کرمانشاه استکه بیشترین سهم در میان آثار مورد تأیید را به خود اختصاص داده است و استان‌های خوزستان و فارس نیز با ۲۳ و ۲۲ اثر به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

همچنین استان کرمانشاه با ۱۲ پژوهشگران در جایگاه نخست تعداد پژوهشگران قرار دارد و استان‌های اصفهان، خوزستان و فارس، هریک با ۱۱ پژوهشگر، به‌طور مشترک در رتبه بعد قرار گرفتند.

۶۴ درصد شرکت‌کنندگان این دوره نظام تشویق را بانوان همکار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تشکیل می‌دهند که نسبت به دوره قبل ۴۸ درصد افزایش داشته است.

پژوهشگران نهادی چهارمین دوره نظام تشویق پژوهشگران، شامل ۱۰۳ نفر با مدرک کارشناسی ارشد، ۱۳ نفر با مدرک کارشناسی و ۷ نفر با مدرک دکترا هستند.

از تغییرات چهارمین دوره نظام تشویقی پژوهشگران، بررسی پایان‌نامه‌های دانشجویی در بخشی مجزا و افزایش متوسط مبلغ پرداختی به پژوهشگران به بیش از ۵۷ درصد نسبت به سال گذشته است.
گفتنی است، نتایج بررسی آثار عمومی همکاران در آینده‌ای نزدیک اعلام خواهد شد.