سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹

با هدف ترویج کتابخوانی انجام شد؛

امضای تفاهم نامه همکاری ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و منابع طبیعی استان مرکزی

تفاهم نامه با منابع طبیعی استان مرکزی

با هدف ترویج کتابخوانی، تفاهمنامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، در نشست سکینه خاتون مهدیان پور، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی با عبدالحسین محمدی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، تفاهمنامه همکاری با هدف برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی- اجتماعی به امضا رسید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در این نشست گفت: دغدغه ما حفظ منابع طبیعی است و تلاش می‌کنیم با فرهنگ سازی و آموزش از بحران‌هایی نظیر خشکسالی، بیابان زایی و بحران گرد و غبار جلوگیری کنیم.

محمدی با اشاره به جذب ۲ هزار و ۵۰ همیار طبیعت در راستای حفاظت و حراست از عرصه‌های طبیعی و ملی در استان مرکزی، گفت: جامعه هدف کتابخانه‌های عمومی استان می‌تواند ما را در زمینه ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار جامعه، جلب مشارکت مردم در امر حفاظت، احیا و توسعه منابع طبیعی، ساماندهی علاقمندان و دوستداران منابع طبیعی یاری کند.

وی ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد مساحت کشور را عرصه‌های منابع طبیعی شامل جنگل، مرتع و بیابان تشکیل می‌دهد و بیش از یک میلیون خانوار به صورت مستقیم بهره بردار این منابع خدادادی هستند.

عبدالحسین محمدی گفت: این اداره کل به علت پراکندگی و وسعت زیاد عرصه‌های مرتعی، جنگلی و بیابانی به تنهایی قادر به حفظ و احیای منابع طبیعی نیست و این امر مستلزم مشارکت همگانی است و آموزش همیاران طبیعت با هدف تقویت سطح دانش و بهره گیری از توانمندی‌های آنان از  اهداف جذب همیار طبیعت در این اداره کل است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اقدام فرهنگی را تنها راه برون رفت از مشکلات بر سر راه حفاظت از منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: حضور و جذب همیار طبیعت نقش مهمی در حفاظت از عرصه‌های طبیعی و ملی استان و کشور به همراه دارد و استفاده از ظرفیت کتابخانه‌های عمومی و ترویج فرهنگ کتابخوانی در این زمینه راهگشا است.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی نیز در این نشست ضمن معرفی خدمات و فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: منابع طبیعی کشور محدود و مربوط به تمامی نسل ها است و ما موظف هستیم زمینه ای را فراهم کنیم تا اعضا و مراجعین کتابخانه‌های عمومی با شیوه‌های حفظ و نگهداری این ثروت‌های خدادادی آشنا شوند.

مهدیان پور افزود: می‌توان با ترویج کتابخوانی و معرفی منابع و کتاب‌های مرتبط، ضرورت حفظ و نگهداری منابع طبیعی را به نسل جدید آموزش داد.

وی ادامه داد: اجرای طرح عضویت سراسری، بخش نسخ خطی و تالار مفاخر و استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی ویژه دانشجویان و پژوهشگران از خدماتی است که همیاران طبیعت و کارکنان منابع طبیعی استان مرکزی می‌توانند از آن بهره مند شوند.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی گفت: منابع علمی کتابخانه‌ها با توجه به پیشرفت‌های حاصل‌شده در دانش بشر، نیاز به پویایی و روزآمدسازی دارد. همچنین دسترسی اعضای کتابخانه‌های عمومی به اطلاعات علمی، بدون محدودیت مکانی و زمانی، حائز اهمیت است. بدین منظور، از سال گذشته دسترسی بیش از ۶۰۰ کتابخانه‌ به پایگاه‌های اطلاعاتی فراهم شد و در سال جدید نیز دسترسی کتابخانه‌های عمومی  سراسر کشور به پایگاه‌های اطلاعاتی به شکل گسترده‌تری فراهم شده است.

وی افزود: دسترسی به پایگاه اطلاعاتی مگاپیپر، که مجموعه‌ای غنی از پایگاه‌های اطلاعاتی تمام‌متن فارسی و لاتین در موضوعات مختلف دانش بشری است، تمدید شده و تمامی کتابخانه‌های استان مرکزی، می‌توانند از منابع این پایگاه‌ها استفاده کنند.

فعالیت‌های مشترک آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در حوزه کتاب و کتابخوانی، ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح فرهنگی افراد و خانواده‌های تحت پوشش اداره کل منابع طبیعی، همکاری در زمینه ترویج فرهنگ حفظ و احیای منابع طبیعی و تبدیل آن به معارف عمومی در بین آحاد جامعه از طریق کتابخوانی و معرفی منابع مطالعاتی مرتبط، همکاری مشترک در برگزاری کارگاه‌های آموزشی عمومی و تخصصی برای کارکنان و اعضای کتابخانه‌های عمومی در زمینه‌های مختلف منابع طبیعی و آبخیزداری، معرفی سامانه ملی همیاران طبیعت و آثار و برنامه‌های علمی، پژوهشی اداره کل منابع طبیعی به اعضا و مراجعین کتابخانه های عمومی و ارائه تسهیلات و تخفیف نیم بهای عضویت برای کارکنان اداره کل منابع طبیعی، خانواده های آن ها و اعضای سامانه همیاران طبیعت در استان مرکزی از مفاد این تفاهم نامه است.

امضای تفاهم نامه همکاری ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و منابع طبیعی استان مرکزی

امضای تفاهم نامه همکاری ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و منابع طبیعی استان مرکزی

امضای تفاهم نامه همکاری ادارات کل کتابخانه‌های عمومی و منابع طبیعی استان مرکزی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 7 =