سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹

فرماندار شهرستان همدان مطرح کرد؛

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی توسط خیرین

انجمن همدان

فرماندار همدان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان گفت: در شهرستان همدان نیاز به راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی داریم و لازم است افراد خیر از وجود چنین نیازی باخبر شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان به ریاست محمدعلی محمدی، فرماندار شهرستان همدان و با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد.

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی

محمدعلی محمدی، فرماندار همدان در این جلسه اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن هفته مبارزه با مواد مخدر، کتابخانه‌های عمومی باید در راستای آگاهی رسانی و  اطلاع رسانی به مردم فعالیت‌های بیشتری انجام دهند تا افرادی که گرفتار این معضل هستند، را یاری دهیم.

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی توسط خیرین

وی با اشاره به آغاز فصل تابستان افزود: در آستانه اوقات فراغت هستیم  کتابخانه‌های عمومی در کنار سایر متولیان نقش ویژه‌ای بر عهده دارند. به همین منظور باید از عملکرد جزیره‌ای خودداری و با هم افزایی برنامه‌های مطلوبی برای کودکان و نوجوانان فراهم کرد. به همین منظور شایسته است دستگاه‌های مختلف برنامه‌های مشترک برگزار کنند.

فرماندار همدان با بیان اینکه شهر جورقان به یک کتابخانه مستقل و مطلوب نیاز دارد، تصریح کرد: شهرداری جورقان ظرف یک هفته زمین مناسب را که شاخصه‌های لازم از نظر راه دسترسی، تأمین انرژی بر اساس بافت شهر و مخاطبان منطقه معرفی کند تا بتوانیم مراحل اجرایی آن را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: در شهرستان همدان نیاز به راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی داریم و لازم است افراد خیر از وجود چنین نیازی باخبر شوند. کتابخانه‌های عمومی در رشد و پرورش کودکان تأثیر بسزایی دارند. کودکان و نوجوانان روستایی به وجود کتابخانه نیاز مبرمی دارند.

پیگیری برای تأمین کتابخانه‌های سیار برای مناطق فاقد کتابخانه عمومی

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این جلسه اظهار کرد: به منظور احداث کتابخانه در شهر جورقان نیاز است که شهرداری و شورای اسلامی شهر، زمین‌های مورد نظر خود را به منظور بررسی و ارزیابی کارشناسان به فرمانداری و اداره کل کتابخانه‌های عمومی معرفی کنند.

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی توسط خیرین

وی افزود: در سال گذشته تلاش بسیاری در استان انجام شد که پروژه‌های نیمه کاره همچون کتابخانه شهید مظاهری به اتمام رسد و در اختیار مردم قرار گیرد. در سال جاری نیز تکمیل کتابخانه روستای عبدالرحیم و بازسازی برخی از کتابخانه‌های عمومی در دستور کار قرار دارد که دنبال می‌کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: تحقق کامل جامعه دانش بنیان، در گرو تأمین، تکمیل و ارتقای زیرساخت‎های فرهنگی است و یکی از مهم ترین این زیرساخت‌ها، کتابخانه‌های عمومی است که منابع اطلاعاتی لازم را در اختیار مردم قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در هر شهرستان استان، به طور میانگین ۸۰ روستا با جمعیت زیر یک هزار و ۵۰۰ روستا وجود که نیازمند گسترش امکانات فرهنگی هستند. به همین منظور پیگیری برای تهیه کتابخانه‌های سیار آغاز شده و در دستور کار قرار دارد.

سعید محبیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان در این جلسه اظهار داشت: در شهرستان همدان ۲۷ کتابخانه عمومی فعالیت می‌کنند که در حال حاضر دارای ۲۱ هزار و ۷۴۶ عضو هستند که  ۳.۸ درصد جمعیت شهرستان را شامل می‌شود. در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۰ هزار جلد به منایع اطلاعاتی کتابخانه‌های عمومی افزوده شد و پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۱ به تعداد ۲۲ هزار جلد دیگر تهیه و در کتابخانه‌ها در اختیار مردم قرار گیرد.

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی توسط خیرین

وی افزود: از سال ۱۳۹۲ تاکنون ۱۴۲ هزار و ۲۰۰ جلد کتاب توسط مردم به کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان اهدا شده که یک چهارم کل اهدایی‌ها به استان همدان را به خود اختصاص داده است. در سال ۱۴۰۱ نیز پیش بینی می‌شود ۱۸ هزار نسخه به کتابخانه‌های عمومی کتاب اهدا شود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان تصریح کرد: ۱۱ باب کتابخانه عمومی در شهرستان همدان مجهز به وای فای رایگان هستند. ۷ هزار و ۱۷۱ نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند. ۲ هزار و ۶۲۸ برنامه فرهنگی نیز در کتابخانه‌های عمومی در سال گذشته اجرا شده است.

وی ادامه داد: احداث کتابخانه در روستاهای عبدالرحیم، دهپیاز و کوزره در دستور کار قرار داد. پیگیری برای بهسازی کتابخانه مرکزی همدان و شهید مدرس نیز در حال انجام است.

لزوم بهسازی کتابخانه مرکزی همدان

طاهره فضلعلی، رئیس کتابخانه مرکزی همدان در این جلسه اظهار کرد: در پایان سال ۱۳۹۹، به دلیل شیوع بیماری کرونا، تعداد اعضای کتابخانه مرکزی به ۳ هزار و ۸۵۶ نفر رسید. با بهبود شرایط در سال ۱۴۰۰ تعداد اعضا به ۵ هزار و ۱۰۰ نفر و بنا بر آخرین آمار به ۶ هزار و ۷۰۵ نفر رسیده است.

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی توسط خیرین

وی افزود: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۶ هزار و ۱۷۱ کتاب به امانت داد است. به دلیل استقبال مردم از از کتابخانه مرکزی و گذشت چندین سال از زمان احداث ساختمان آن انجام اصلاحات، بهسازی و احداث سالن آمفی تئاتر از نیازهای اساسی ما به حساب می‌آید.

لزوم راه اندازی پویش ساخت کتابخانه روستایی توسط خیرین

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 4 =