دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

فرماندار سرپل ذهاب:

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

انجمن سرپل ذهاب

دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب به ریاست فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب و با حضور سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب، به ریاست صدرالله بابلی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان و با حضور معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ یزدان بهرامی نیا، سرپرست معاونت اداری و مالی کتابخانه های عمومی استان؛ عزت الله شریفی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان؛ مراد باباخانی، شهردار سرپل ذهاب؛ معصومه اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز شنبه ۲۸ خرداد ماه سالجاری در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

صدرالله بابلی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی سرپل ذهاب در این جلسه با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب در رابطه با اهمیت موضوع مطالعه گفت: مسئولان ما باید در حوزه  مطالعه فعال تر عمل کنند؛ برای اعتلای این موضوع تعلل نکنیم تا دغدغه توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه برطرف شود. امروز جامعه ای موفق است که در همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و علمی ترقی داشته باشد و به رقابت بپردازد.

وی اظهار داشت: فضای مجازی هیچگاه جای کتاب را نمی گیرد و کتاب ماندگار است، هر شخص چه حقوقی و چه حقیقی باید در جایگاه خود در ترویج و توسعه مطالعه و کتابخوانی تلاش کند تا جامعه ای پویا و با فرهنگ غنی داشته باشیم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی سرپل ذهاب نیز گفت: اگر موضوع گسترش کتاب و کتابخوانی را به صورت جدی در دستور کار قرار ندهیم در واقع آسیب های اجتماعی را گسترش داده ایم. از این رو باید شعار «کتاب در همه جا، برای همه اقشار و در هر زمان باید محقق شود» را در جامعه عملیاتی کنیم.

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه گفت: کتابخانه مرکزی کرمانشاه و ۶ باب کتابخانه عمومی آسیب دیده از زلزله آبان سال ۹۶ این استان برای تکمیل و بهره برداری نیازمند تامین اعتبار هستند.

معصومه حسنی خونسار گفت: امید است در سفر قریب الوقوع رئیس جمهور و هیات دولت به استان کرمانشاه، اعتبار لازم برای تکمیل کتابخانه های عمومی نیمه تمام در حال احداث این استان تخصیص یابد تا این مطالبه بحق مردم با بهره برداری از این کتابخانه ها محقق شود.

وی اظهار داشت: عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی کرمانشاه در سال ۱۳۸۶ آغاز شد که تا سال ۱۳۹۱ حدود ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای آن هزینه شده ولی به دلیل نبود اعتبارات لازم، پروژه به مدت ۶ سال متوقف شد و سال ۱۳۹۶ با تزریق اعتبار پروژه از ۳۰ درصد به ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسید.

حسنی‌خونسار با اشاره به اینکه این پروژه در ابتدا هفت طبقه با زیربنای ۱۵ هزار متر مربع بود و به دلیل کمبود اعتبار به پنج طبقه و با زیربنای ۱۱ هزار متر مربع کاهش یافت، افزود: هم اکنون به دلیل نبود اعتبار عملیات اجرایی آن متوقف شده و تکمیل این پروژه خواسته جوانان و مردم استان است و متاسفانه سالن‌های مطالعه ما امروز جوابگوی جوانان نیست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه گفت: به دنبال وقوع زلزله آبان سال ۹۶، ۶ باب کتابخانه عمومی استان آسیب دید که ۲ باب از این کتابخانه ها در شهرستان سرپل ذهاب واقع است و بر اثر تخریب ساختمان ها، کتابخانه ها را به محل دیگری انتقال دادیم تا فعالیت کتابخانه ادامه یابد و کار خدمت رسانی فرهنگی و امانت کتاب تعطیل نشود.

حسنی خونسار ادامه داد: هم اکنون ۲ باب کتابخانه عمومی رسالت و علامه امینی آسیب دیده از زلزله سرپل ذهاب  ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و برای تکمیل نیازمند تامین اعتبار هستند.

وی اضافه کرد: ۲ باب کتابخانه های عمومی فعال شهرستان سرپل ذهاب ۴۳۰ مترمربع زیربنا دارند که با ۲۵ هزار جلد منابع، یک هزار و ۸۰۰ نفر عضو این کتابخانه ها هستند. امروز کتابخانه های عمومی از حالت سنتی خارج شده و به پایگاه های فرهنگی، اجتماعی تبدیل شده اند؛ از این رو برنامه های فرهنگی ترویجی زیادی برای جذب مخاطبان به کتابخوانی در کتابخانه ها به همت کتابداران برگزار می شود.

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

معصومه اکبری در ادامه این جلسه گفت: شهرستان سرپل‌ذهاب قبل از زلزله سال ۹۶ دارای سه باب کتابخانه عمومی فعال شامل که ۲ باب کتابخانه در سطح شهر و یک کتابخانه در روستای ترکویس بخش قلعه شاهین بود. در جریان زلزله آبان سال ۹۶ کتابخانه عمومی انقلاب ایمن مانده، اما هر ۲ کتابخانه شهری به شدت آسیب دیدند که کتابخانه عمومی رسالت با زیربنای یک هزار متر مربع، ۲ هزار و ۵۰۰ عضو فعال، بیش از ۲۵ هزار جلد کتاب دارد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب گفت: ساختمان کتابخانه عمومی رسالت قدمتی ۴۰ ساله داشت که در زلزله آبان سال ۹۶ تخریب شد و کتابخانه علامه امینی نیز با زیربنای ۶۶۰ متر مربع با وجود تازه ساز بودن( ۱۳۸۹) دیوارهای آن صدمات جدی متحمل شد و نیاز به مقاوم سازی دارد.  

وی ادامه داد: کتابخانه عمومی روستایی انقلاب با زیر بنای ۲۷۰ مترمربع یک هفته پس از وقوع زلزله فعالیت خود را از سر گرفته و با مشکلی مواجه نشده است.

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

در ادامه از طرف اداره بهزیستی شهرستان سرپل ذهاب از همکاری های اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان با اهدای لوح یادبود به رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب قدردانی بعمل آمد.

در پایان جلسه هر یک از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن نکته نظرات خود را در راستای توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی در شهرستان سرپل ذهاب عنوان کردند.

گفتنی است، زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت و این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد. براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بیش از  ۱۰۸ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید. شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار نفر جمعیت دارد.

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

تعلل برای اعتلای فرهنگ مطالعه جایز نیست

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 2 =