دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸

با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد با محوریت بررسی موانع احداث ساختمان جدید کتابخانه امام سجاد(ع) و ایجاد پیشخان خدمات کتابخانه ای در روستاهای این بخش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد به ریاست صابر صیدیوسفی، بخشدار  این بخش و با حضور سمیه حیدری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام؛ شهلا سرواندام، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهران و سایر اعضای انجمن کتابخانه برگزار شد.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد برگزار شد

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در این جلسه با اشاره به اهمیت فرهنگی شهر صالح آباد گفت: شهر صالح آباد به واسطه وجود مرقد مبارک امامزاده علی صالح(ع) مهم ترین شهر مذهبی استان ایلام است و باعث ایجاد موقعیت فرهنگی ویژه ای برای این شهر شده است.

وی افزود: وجود این مرقد مطهر یک فرصت استثنایی برای بخش صالح آباد بوده و زمینه فعالیت های مختلف فرهنگی را فراهم کرده است؛ بنابراین برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و ایجاد فضاهای جدید کتابخوانی به ویژه در مجموعه فرهنگی این آستان متبرک باید اقدامات جدی صورت گیرد.

حیدری اظهار داشت: به دلیل موقعیت مذهبی این شهر کتابخانه امام سجاد(ع) باید به یک مرکز فرهنگی ویژه و با خدمات خاص با محوریت شخصیت امامزاده علی صالح(ع) بدل شود؛ این موضوع چشم انداز آتی بخش کتابخوانی و توسعه کتابخانه های عمومی در این شهر را تحت تاثیر قرار می دهد. 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در بخش دیگری از سخنان خود، اشاره کرد: یک قطعه زمین در مرکز شهر صالح آباد برای احداث ساختمان جدید کتابخانه امام سجاد (ع) مشخص شده است و جهت شروع عملیات ساخت آن با فرمانداری شهرستان مهران رایزنی های لازم صورت گرفته و مقرر شد در بودجه سال جاری برای آن اعتبار لازم در نظر گرفته شود.

وی همچنین اضافه کرد: برای تسریع در ساخت این پروژه علاوه بر اعتبارات دولتی، از ظرفیت بخش های عمومی و خصوصی استفاده می کنیم و در این زمینه رایزنی های اولیه با مسئولین بانک پاسارگارد جهت مشارکت در ساخت این مکان فرهنگی صورت گرفته است.

حیدری در پایان سخنان خود با اعلام آمادگی جهت ایجاد پیشخان خدمات کتابخانه ای در روستاهای بخش صالح آباد، از دهیاران و فعالان فرهنگی این بخش خواست در این زمینه به طور جدی همکاری لازم را با اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام داشته باشند.

در بخش دیگری از جلسه صابر صیدیوسفی، بخشدار بخش صالح آباد گفت: زمینه کتابخوانی باید از مدارس ابتدایی و مهد کودک ها فراهم شود و در این خصوص لازم است مدیریت آموزش و پرورش بخش و کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) به عنوان متولی بخش کتابخوانی، همکاری های فرهنگی خود را گسترش دهند.

وی افزود: بخش کتابخوانی از نظر بخشداری از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و در صورت تعریف پروژه های جدید در شهر صالح آباد و روستای اطراف آن، همکاری لازم جهت اختصاص بودجه و نظارت بر حسن اجرای کار صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: هیئت امنای امامزاده علی صالح (ع) نگاه مثبت و حمایتی به کارهای فرهنگی دارند و باید از این فرصت برای توسعه فعالیت های فرهنگی بخش کتابخانه ها و ایجاد پروژه های جدید بهره گرفت.

صید یوسفی در پایان سخنان خود گفت: موقعیت نامناسب کتابخانه امام سجاد(ع) و فاصله آن از مرکز شهر و عدم سهولت در دسترسی به آن، باعت ایجاد مشکلاتی برای مردم برای استفاده از امکانات این مرکز فرهنگی شده و به این دلیل جابه جایی آن در اولویت برنامه های بخشداری در سال جاری است.

لازم به ذکر است در این جلسه، شهلا سرواندام، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مهران به تشریح برنامه های فرهنگی در بخش صالح آباد پرداخت و همچنین مسعود حاتمی، شهردار شهر صالح آباد اقدامات صورت گرفته در شهرداری پیرامون مکان یابی و جانمایی جدید کتابخانه امام سجاد(ع) و روند پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها را بیان کرد.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش صالح آباد برگزار شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 1 =