دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۷

در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر مطرح شد؛

توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی ابزاری مهم برای بالا بردن سرانه مطالعه

انجمن پلدختر

فرماندار پلدختر در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان، اظهار داشت: توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی و گسترش این مراکز فرهنگی در سطح شهر، یکی از ابزارهای مهم بالا بردن سرانه مطالعه است؛ چراکه وقتی کتاب های مفید و همچنین کتابخانه ها در دسترس شهروندان باشد، خود به خود انگیزه مطالعه در بین عموم مردم بیشتر می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان پلدختر در سال جاری به ریاست حمید خادم، فرماندار و با حضور فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ بهمن صالحی، معاون فرماندار؛ صدیقه میری، شهردار؛ مجتبی حسینی، رئیس شورای اسلامی شهر؛ سید حبیب اله موسوی، بخشدار معمولان؛ میثم زندیه شیرازی، معاون کتابخانه های عمومی استان؛ اسماعیل میخک بیرانوند، رئیس اداره کتابخانه های عمومی پلدختر و سایر اعضا در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی ابزاری مهم برای بالا بردن سرانه مطالعه

در ابتدای این جلسه فرماندار شهرستان پلدختر ضمن خیر مقدم به مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان، بیان داشت: اهمیت کتاب و کتابخوانی دیگر بر کسی پوشیده نبوده و علما، بزرگان و دانشمندان از گذشته بسیار دور تا به امروز همواره براین موضوع تاکید ویژه ای داشته و دارند.

حمید خادم ادامه داد: از دوران کودکی جمله معروف کتاب بهترین دوست انسان است را به کرات شنیده ایم و واقعاً روز به روز به واقعیت و اهمیت این جمله افزوده شده و هیچ دوستی ارزشمندتر، صادق تر و امین تر  از کتاب برای انسان نبوده است. مقام معظم رهبری همواره بر افزایش سرانه مطالعه در کشور تاکید داشته و این  نشان دهنده اهمیت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است.

وی اظهار داشت: توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی و گسترش این مراکز فرهنگی در سطح شهر، یکی از ابزارهای مهم بالا بردن سرانه مطالعه است، چراکه وقتی کتاب های مفید و همچنین کتابخانه ها دارای شرایط مطالعه به آسانی در دسترس شهروندان باشد، خود به خود  انگیزه مطالعه در بین عموم مردم بیشتر می شود.

رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان پلدختر در پایان، تسریع در تکمیل کتابخانه شماره دو توسط دستگاه مجری را خواستار شد.

توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی ابزاری مهم برای بالا بردن سرانه مطالعه

مدیرکل کتابخانه های عمومی لرستان  نیز در این جلسه ضمن تبریک انتصاب فرماندار جدید شهرستان پلدختر و آرزوی موفقیت برای وی در این مسئولیت، بیان داشت: کتابخانه های عمومی در چند سال اخیر علاوه بر رسالت اصلی خود که همان بحث تسهیل دسترسی به کتاب و مطالعه بوده، در راستای ترغیب عموم مردم به مطالعه از ابزارهای مختلف فرهنگی و اجتماعی استفاده کرده اند و برگزاری برنامه های مختلف و متعدد فرهنگی یکی از این ابزارها بوده، که نتایج مطلوبی را رقم زده است.

فرشته طهماسبی کتابخانه های عمومی را مراکز فرهنگی هر محله و منطقه دانست و ادامه داد: در جریان سیل مخرب شهرستان پلدختر، کتابخانه های عمومی از اولین دستگاه های اجرایی بودند که به امداد آسیب دیدگان شتافت و در این خصوص اقداماتی از جمله راه اندازی موکب پخت غذا، برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه کودکان و نوجوانان و همچنین توزیع اقلام فرهنگی و اسباب بازی انجام شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه پروژه ساخت کتابخانه عمومی شماره دو شهر پلدختر از درصد پیشرفت فیزیکی بالای برخوردار است، گفت: بر اساس قانون اداره کل کتابخانه های عمومی در همه پروژه های ساخت کتابخانه، فقط دستگاه بهره بردار بوده و مجری پروژه ها دستگاه های مختلفی هستند و به محض تکمیل و تحویل پروژه از سوی دستگاه مجری، کتابخانه های عمومی در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به تجهیز و راه اندازی آن اقدام خواهد کرد.

تسریع در ساخت کتابخانه شماره دو شهر پلدختر توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به عنوان دستگاه مجری، مشارکت دستگاه های اجرایی شهرستان در برگزاری برنامه های فرهنگی با کتابخانه های عمومی و پرداخت بخشی از سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی توسط شهرداری به صورت علی الحساب از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

گفتنی است، پس از این جلسه فرشته طهماسبی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با همراهی حمید خادم، فرماندار پلدختر و برخی از مدیران شهرستان از پروژه ساخت کتابخانه شماره دو بازدید کرد و از نزدیک در جریان امور قرار گرفت.

توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی ابزاری مهم برای بالا بردن سرانه مطالعه

توسعه فیزیکی کتابخانه های عمومی ابزاری مهم برای بالا بردن سرانه مطالعه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 3 =