دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹

امام جمعه شیراز در جلسه شورای فرهنگ عمومی تأکید کرد؛

لزوم تأمین ‌اعتبار برای برنامه توسعه کتابخانه‌ها

جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس

نماینده‌ ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس با اشاره به ضرورت توسعه کتابخانه ها، عنوان کرد: اگر شهرداری ها به وظایف خود در برابر کتابخانه های عمومی عمل کنند، رشد خوبی در حوزه کتابخانه‌ها رخ می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس، شنبه 28 خردادماه با حضور آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده‌ ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز؛ اسماعیل محبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس، حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و دیگر اعضای شورای فرهنگ عمومی استان برگزار شد.

لزوم تأمین ‌اعتبار برای برنامه توسعه کتابخانه‌ها

آیت الله لطف الله دژکام در این نشست با بیان اینکه توسعه کتابخانه‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: شهرداری ها از گذشته موظف به همکاری برای توسعه کتابخانه‌ها بوده اند، اما در این زمینه کم‌کاری شده و نیاز است توسعه کتابخانه ها در دستورکار قرار بگیرد. اگر شهرداری ها به وظایف خود در قبال کتابخانه های عمومی عمل کنند، رشد خوبی در حوزه کتابخانه‌ها رخ می‌دهد.

امام جمعه شیراز همچنین ضمن تشکر از کتابخانه های عمومی در خصوص تدوین پیش نویس سند توسعه کتابخانه ها عنوان کرد: در نشست پیشین شورای فرهنگ عمومی، مصوب شد سند توسعه کتابخانه های عمومی و راهکارهای توسعه ای این مجموعه برای رسیدن به چشم انداز تدوین شود. پیش سند توسعه کتابخانه ها به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان آماده و در این نشست ارائه شد. لازم است این طرح با مداقه در دبیرخانه شورای فرهگ عمومی بررسی شود.

وی همچنین با اشاره به طرح آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی گفت: با همکاری استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، باید تامین‌اعتبار لازم برای برنامه توسعه کتابخانه‌ها انجام شود.

لزوم تأمین ‌اعتبار برای برنامه توسعه کتابخانه‌ها

دژکام همچنین به جذب اعتبارات برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی استان اشاره کرد و گفت: نیاز به حداقل‌ اعتباراتی برای اجرای چنین برنامه‌هایی است و قول مساعد برای جذب اعتبارات به منظور اجرای این برنامه فرهنگی داده شده است. امیدواریم مسیر برای پیشبرد این کار فرهنگی بزرگ هموار شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس عنوان کرد: بحث زیست عفیفانه زیرمجموعه سبک زندگی اسلامی است. در واقع یکی از ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی، همین زیست عفیفانه است.

وی اضافه کرد: ما به بحث زیست عفیفانه فارغ از نگاه امنیتی و سیاسی، نگاهی فرهنگی داریم و نسل به نسل باید ارزش های فرهنگ اسلامی تبادل شود. در حقیقت برای نسل دهه نودی ها هم که رهبر معظم انقلاب  آن ها را فراخوانده، باید گامی برداشته شود؛ چراکه فرهنگ دینی و اسلامی از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است که حتی حاضر هستیم برای آن جان دهیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این نشست، به ارائه پیش سند توسعه کتابخانه های عمومی پرداخت و گفت: این سند براساس شاخص های فعلی کتابخانه ای در استان همچون سرانه زیربنا، تعداد کتابخانه ها، آمار عضویت و منابع و با توجه به نیازهای این حوزه و ضرورت ارتقای کتابخانه برای رسیدن به سند چشم انداز توسعه 1404 تدوین شده است.

لزوم تأمین ‌اعتبار برای برنامه توسعه کتابخانه‌ها

منوچهری یادآور شد: همکاری دستگاه ها، ضرورت اختصاص اعتبارات لازم توسعه ای و تدوین طرح آمایش سرزمینی کتابخانه های عمومی به ارتقای شاخص های کتابخانه ای منجر خواهد شد.

گفتنی است، در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس در اردیبهشت ماه که با حضور استاندار فارس و امام جمعه شهر شیراز همراه بود، به تشریح وضعیت کتابخانه های عمومی استان پرداخته شد.

لزوم تأمین ‌اعتبار برای برنامه توسعه کتابخانه‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 5 =