سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴

فرماندار فیروزکوه:

ترویج فرهنگ کتابخوانی موجب رشد فرهنگی جامعه می شود

اولین جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان  فیروزکوه و بخش ارجمند

فرماندار فیروزکوه در اولین جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فیروزکوه و بخش ارجمند، نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در بین جوانان را موجب توسعه فرهنگی جامعه دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، اولین جلسه مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان فیروزکوه و بخش ارجمند با حضور ابوالقاسم مهری، فرماندار فیروزکوه، علیرضا زند وکیلی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران؛ سید محمد حسن حسینی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی فیروزکوه و دیگر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در ابتدای جلسه رئیس اداره کتابخانه های عمومی فیروزکوه گزارشی از وضعیت کتابخانه های شهرستان و مصوبات جلسه قبل ارائه کرد.

در ادامه ابوالقاسم مهری، فرماندار فیروزکوه با تاکید بر اهمیت کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه گفت: اهمیت دادن به موضوع کتاب و کتابخوانی موجب توسعه فرهنگی و ترویج مطالعه در جامعه به ویژه در میان نسل جوان می شود؛ گسترش فرهنگ کتابخوانی بین اقشار مختلف جامعه امری ضروری است.

ترویج فرهنگ کتابخوانی موجب رشد فرهنگی جامعه می شود

فرماندار فیروزکوه با بیان اینکه یکی از نیازهای اصلی انسان نیاز به دانستن و فهمیدن است، یادآورشد: این نیاز مهم تنها از طریق مطالعه و کتابخوانی و ترویج این فرهنگ دررمیان خانواده ها تامین می شود و باید نهادهای فرهنگی برای توسعه آن در شهرستان تمام تلاش خود را به کار گیرند.

مهری در بخش دیگری از سخنانش تجهیز و نوسازی کتابخانه های شهرستان را امری مهم دانست و گفت: باید با در نظر گرفتن اعتبارات لازم نسبت به انجام این امر مهم اقدامات لازم صورت پذیرد تا شاهد حضور حداکثری شهروندان فیروزکوهی در کتابخانه ها باشیم.

در ادامه علیرضا زند وکیلی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان، دغدغه مندی و همدلی بین اعضای انجمن شهرستان فیروزکوه را مایه مباهات دانست و گفت: تعامل اداره کتابخانه های عمومی فیروزکوه با سایر ادارات شهرستان با وفاق بین اعضای انجمن همراه است؛ بی شک پیگیری مصوبات جلسات انجمن و تحقق آن ها ما را چند قدم به سمت فرهیختگی، انس با کتاب و قرآن پیش خواهد برد.

وی در ادامه سخنانش خواستار تحقق دغدغه رهبر معظم انقلاب در مورد توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه شد و افزود: مطالعه و کتاب خواندن بخشی از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب است و همیشه بر این امر مهم تاکید داشته اند.

ترویج فرهنگ کتابخوانی موجب رشد فرهنگی جامعه می شود

زندوکیلی افزود: کتاب و کتابخوانی طریقت دارد و موضوعیت ندارد و این طریقت ما را از یک نقطه به نقطه دیگر می رساند و منجر به دانش افزایی و درست زندگی کردن خواهد شد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران با اشاره به اهمیت شاداب سازی کتابخانه ها، گفت: صرف ایجاد جذابیت در کتاب و کتابخانه باعث شادابی نخواهد شد؛ نشاط و شاداب سازی در وهله اول باید از کتابداران آغاز شود؛ اگر در وجود کتابدار این جذابیت و شادابی ایجاد نشود، کتابخانه و کتاب  نیز جذاب نخواهد بود.

زندوکیلی با بیان اینکه عنصر کشش و جذابیت معمولاً در غریزه بیشتر از فطرت است، گفت: برای بیدار کردن فطرت بیشتر باید هزینه کرد و این تکلیف و کارنامه ما را مشخص و روشن می کند؛ نظام جمهوری اسلامی، انقلابی فرهنگی و زیرساختی بوده و ما اعتقاد داریم فرهنگ حتی اقتصاد را هم می سازد.

وی در پایان سخنانش تلاش مجدانه جهت بیداری فطرت افراد و ترغیب قشرهای مختلف به مطالعه و کتابخوانی را از وظایف اصلی فعالان این حوزه عنوان کرد.

در ادامه هریک از اعضا به بیان نظرات خود پیرامون ترویج کتابخوانی پرداختند و احکام اعضای حقیقی جدید نیز به افراد اعطا شد.

بازدید اعضای انجمن و سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران از کتابخانه های عمومی شهرستان از دیگر برنامه های این روز بود.

ترویج فرهنگ کتابخوانی موجب رشد فرهنگی جامعه می شود

ترویج فرهنگ کتابخوانی موجب رشد فرهنگی جامعه می شود

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 5 =