جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴

با حضور مسئولان ارشد استان مرکزی انجام شد؛

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

بازدید وزیر ارشاد از کتابخانه آشتیان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در شهرستان آشتیان، از طرح توسعه کتابخانه عمومی عباس اقبال آشتیانی بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه فرزاد مخلص الائمه، استاندار مرکزی؛ مهدی زندیه وکیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری؛ رقیه یادگاری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ سکینه خاتون مهدیان پور، سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان؛ سینا دلشادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی؛ علی اکبر فراهانی، سرپرست فرمانداری آشتیان و جمعی از مسئولان استانی از طرح توسعه کتابخانه عمومی عباس اقبال آشتیانی بازدید کرد.

در ابتدای این بازدید سرپرست کتابخانه های عمومی استان مرکزی گزارشی از وضعیت پروژه کتابخانه ارایه کرد و گفت: کتابخانه عباس اقبال آشتیانی تنها کتابخانه شهر آشتیان است که با توجه به نیاز موجود، طرح توسعه این کتابخانه در دهه فجر سال گذشته کلنگ زنی شد.

مهدیان پور گفت: با مشارکت مهندس علی چنگی آشتیانی، خیر کتابخانه ساز شهرستان آشتیان مقرر شد ساختمانی ۲ طبقه در محوطه کتابخانه عباس اقبال آشتیانی احداث شود که یک طبقه به عنوان کتابخانه تخصصی کودکان و یک طبقه به عنوان کافه کتاب مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی ادامه داد: تا کنون ۵۰ درصد پروژه به همت این خیر بزرگوار پیشرفت فیزیکی داشته و در زمان استاندار وقت مقرر شده که ۵۰ درصد مابقی از محل اعتبارات استانداری مرکزی تامین شود و ما منتظر این بودجه هستیم تا هرچه سریعتر این بخش را با امکانات مدرن تجهیز کنیم.

در ادامه نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آشتیان نام پر آوازه‌ ای دارد و با مفاخر ماندگار این منطقه و این شهرستان آشنا هستیم. یک فصل مشابهی از خدمات و آثار علمی و فرهنگی این شهرستان در همه جای‌ کشور گسترده است و همه نسبت به آن حس خوبی دارند و یک نوع تعلق خاطر احساس می کنند.
وی افزود: مجتمع فرهنگی علامه آشتیانی و کتابخانه عمومی اقبال آشتیانی نیازمند تکمیل هستند و قرار شد برای مجتمع فرهنگی بلافاصله تفاهمی انجام و از وزارت ارشاد ۵۰ درصد اعتبار مورد نیاز پرداخت شود و ۵۰ درصد مابقی را استاندار از منابع استانی تامین کند تا این پروژه به زودی راه اندازی شود و این شهرستان با این عظمت و کسوت دارای یک مجتمع فرهنگی خوب شود.
وی افزود: ۵۰ درصد پروژه کتابخانه نیز توسط خیر ظرف یکسال پیش رفته و مابقی آن طی تفاهم نامه ای از سوی اداره کل کتابخانه ها یا کمک استاندار در اسرع وقت انجام شود و امیدواریم در این منطقه بتوانیم برنامه های فرهنگی و هنری در تراز این شهرستان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: مجموع افراد متنفذ و خیر در این شهرستان وجود دارند و می توانند کمک کنند تا بتوان گام های خوبی برای ارتقا وضعیت فرهنگی هنری این شهرستان برداریم. بنده به ارتقای هرچه بیشتر حوزه فرهنگ و هنر در دوره جدید امید دارم و این رغبت و علاقه در همه جا در چهره همگان نمایان است و دولت فرهنگی نیز چنین عزمی دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ریاست دولت یک شخص فرهنگی، عالم، انقلابی و فرهنگ دوست است و با همه وجود پشتیبان فعالیت های فرهنگی و هنری است.
سرپرست فرمانداری آشتیان نیز در این بازدید گفت: علیرغم پرورش مفاخر بسیار نظیر دکتر قریب آشتیانی و دیگر مفاخر در آشتیان که این شهرستان را به بهشت مفاخر و مشاهیر استان بدل کرده‌اند، مشکلات فرهنگی و هنری گریبان این شهر را گرفته است.
علی اکبر فراهانی گفت: کتابخانه کودک و طرح توسعه کتابخانه عباس اقبال آشتیانی نیز با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیازمند تامین اعتبار برای تکمیل است.
وی افزود: ضرورت بروزرسانی کتاب‌های کتابخانه‌های عمومی آشتیان و تجهیز کتابخانه عباس اقبال آشتیانی به سیستم‌های گرمایشی، از مشکلات و نیازهای اصلی حوزه هنر و فرهنگ شهرستان آشتیان است، امید است ضمن این سفر تدابیری جهت تکریم مقام هنرمندان و تامین نیازهای این شهرستان اندیشیده شود.
سرپرست فرمانداری گفت: شهرستان آشتیان از دیرباز مهد پرورش مفاخر و مشاهیر پر آوازه ای بوده است و بزرگان این شهر به مهارت خوش‌نویسی، کتابت، خط، مستوفی گری شهره بوده اند و از روزگاران دور به ‌نام شهر میرزاییان و مستوفی‌گران معروف بوده است و حدود ۴۰۰ شهید، جانباز و آزاده و مفاخر بسیاری را پرورش داده است.

در پایان نیز با اهدای لوح و هدایایی از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مرکزی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان، از خدمات علی چنگی آشتیانی، خیر کتابخانه ساز شهرستان آشتیان تقدیر به عمل آمد.

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح توسعه کتابخانه اقبال آشتیانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 7 =