چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱

به مناسبت روز روستا و عشایر؛

ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی آذربایجان شرقی برگزار شد

ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی آذربایجان شرقی

به همت کتابخانه معلم لیوارجان شهرستان جلفا و با همکاری کتابخانه سیار پیک صبای تبریز، به مناسبت ۱۵ مهرماه روز روستا و عشایر ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، به مناسبت ۱۵ مهرماه روز روستا و عشایر، ویژه برنامه معرفی کتابخانه های روستایی به همت کتابخانه معلم لیوارجان شهرستان جلفا و با همکاری کتابخانه سیار پیک صبا تبریز به صورت مجازی و در بستر اسکای روم برگزار شد.

در این نشست سعید امان الهی نیک، مسئول کتابخانه سیار پیک صبا با بیان اطلاعاتی در خصوص کتابخانه های سیار استان و نوع خدمات رسانی این کتابخانه به اعضا و روستاییان، گفت: آذربایجان شرقی دارای سه کتابخانه سیار است که از این سه، دو کتابخانه در شهرستان تبریز و یک کتابخانه در شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس فعالیت دارد. هدف از ایجاد کتابخانه های سیار ارائه خدمات کتابخانه ای به مناطق کم برخوردار استان است. کتابخانه های سیار استان طی ایام هفته شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ در محل خدمت حضور داشته و روزهای پنج شنبه برای فعالیت و خدمات فنی در کتابخانه مادر حضور می یابند.

وی افزود: کتابخانه سیار پیک صبا تبریز در سال ۱۳۹۴ افتتاح شده است. این کتابخانه ۴۰۵۵ نسخه منابع کتابخانه ای دارد که از این تعداد ۲۲۳۲ نسخه مربوط به بخش مخزن اصلی و ۱۷۷۷ نسخه مربوط به بخش کودک و ۴۶ عنوان نشریه هم در کتابخانه موجود است. تعداد کل اعضای کتابخانه ۲۵۱۱ نفر است که ۸۷۱ نفر مرد و ۱۶۳۹ نفر زن هستند. کتابخانه مادر کتابخانه سیار پیک صبا کتابخانه مرکزی تبریز بوده و این کتابخانه در ایام هفته به ترتیب روز شنبه در روستای الانق، روز یکشنبه روستای مایان، روز دوشنبه باغ معروف، روز سه شنبه روستای کندرود و روز چهارشنبه روستای کرکج برای ارائه خدمات کتابخانه ای به مردم حضور می یابد.

در ادامه این نشست عضو نوجوان کتابخانه معلم شعری درباره روستا خواند:

رسمیدن، آدابی چوخ بیر گوزل دی کندیمیز

سوزلری سوز بسته سی، اهل قلمدی کندیمیز

هر نقدر وصفین یازاخ یا شرح تفسیرین ایدک

صوحبتی شیرین عسل، درده دوادی کندیمیز

عشقیدن، عاشیقلرین هر دم خیالی وار سنه

وصل عشقی اولماسا، بیزدن اوزاخدی کندیمیز

درک عادت عشقوی، غوربت چکن دائم بیلر

بولبوله گول تک گالان سیر و صفادی کندیمیز

سن لیلا افتخار ایت الکوین توپراقینه

اومروین ایمان گونی، جانی وطندی کندیمیز

همچنین حسن محرمی، مسئول کتابخانه شهید عطایی روستای ورجوی شهرستان مراغه گفت: کتابخانه شهید عطایی تنها کتابخانه روستای شهرستان مراغه است که اوایل سال ۱۳۹۷ کار خود را با ۱۲۰۰ نسخه شروع کرد. کتابخانه دارای بخش های مختلف از جمله بخش کودک، بخش نشریات، بخش نوجوانان، مخزن اصلی (بخش بزرگسالان) و سالن های مطالعه مجزا برای خانم ها و آقایان است.

وی افزود: روستای ورجوی در شش کیلومتری شهرستان مراغه واقع شده و طلایه دار بیشترین شهید روستایی است و زمین کتابخانه عمومی روستا هم توسط یکی از خانواده های بزرگوار همین شهدا یعنی شهید جعفر عطائی اهدا شده است.

مهین کلی، مسئول کتابخانه شهدای فرکوش شهرستان سراب نیز در مورد تنها کتابخانه روستایی شهرستان سراب گفت: کتابخانه عمومی شهدای فرکوش در ۷ کیلومتری شهر سراب، ۱۳۹ کیلومتری تبریز و ۹۱ کیلومتری غرب اردبیل واقع و در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده است. این کتابخانه دارای ۶۶۸۴ نسخه منابع به مردم روستای فرکوش خدمات ارائه می دهد.

پریسا میرزایی، مسئول کتابخانه دانش روستای شیرامین از شهرستان آذرشهر نیز در مورد روستای شیرامین گفت: این روستا در فاصله ۷۶ کیلومتری تبریز و ۲۳ کیلومتری آذرشهر واقع شده و ۴۲۰۰ نفر جمعیت دارد. این روستا از روستاهای تاریخی شهرستان آذرشهر به شمار می رود و محصول اصلی این روستا انگور و شیره انگور که در اصطلاح محلی به آن دوشاب می گویند، است که هر سال جشنی با این عنوان در بین اهالی گرفته می شود.

گفتنی است، شعرخوانی و قصه گویی در مورد امام رضا علیه السلام و معرفی کتاب «سکوت ثریا» نوشته ثریا شجاعی توسط اعضای کتابخانه های روستایی استان از دیگر برنامه های اجرا شده در این نشست بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 2 =