دوشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱

در گفتگو با رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز مطرح شد؛

پویایی بخش نابینایان کتابخانه رئیسی در ایام شیوع کرونا

بخش نابینایان کتابخانه رییسی

بخش نابینایان کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی در ایام شیوع کرونا فعالانه به ارائه خدمات به اعضای خود در سطح شهر شیراز، دیگر شهرستان های استان و استان های همجوار می پردازد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، بخش نابینایان کتابخانه رئیسی اردکانی همانند دیگر کتابخانه های عمومی در ایام کرونا فعالانه به ارائه خدمات به اعضای خود در سطح شهر شیراز و دیگر شهرستان های استان پرداخت. همچنین در راستای امانت بین کتابخانه ای نسبت به ارائه خدمات به استان های همجوار و محروم چون بوشهر، بندرعباس، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان از طریق پست الکترونیکی پاسخگو بوده است.

فاطمه صفری راد، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز در تشریح فالیت بخش نابینایان این کتابخانه، عنوان کرد: پاسخگویی به نیازهای اعضا از طریق گروه های خدماتی واتس‌اپ و تماس تلفنی به بخش و ارسال خدمات به سه شکل حضوری، پیک موتوری (در سطح شهر شیراز به شکل سی دی و دی وی دی برای دسترس پذیر کردن کتب صوتی به اعضا) و پست (ارسال کتب صوتی به شهرستان های استان و دیگر استان های محروم) انجام می شود.

صفری راد افزود: در این مدت حدود ۴۰۰ ساعت کتاب صوتی به صورت ضبط آزاد و با بالاترین کیفیت تولید شده است. این کتاب ها با هدف رفع نیازهای مطالعاتی افراد دارای آسیب بینایی و با مشارکت خیرین تهیه و تولید شده اند.

وی ضمن تشریح دیگر فعالیت های انجام شده در ایام کرونا توسط بخش نابینایان کتابخانه رئیسی عنوان کرد: تولید یک عنوان کتاب با مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، برگزاری مراسم روز عصای سفید با حضور دبیرکل نهاد در فضای اسکای‌روم، پاسخ گویی به سوالات و نیازهای اطلاعاتی اعضا از طریق گروه مجازی کتابخوان و همچنین اطلاع رسانی و به اشتراک گذاری فایل های صوتی کتاب ها از فعالیت های این بخش در ایام کرونا بوده است.

صفری راد ضمن اشاره به برگزاری کارگاه های آموزشی و نشست های کتابخوان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی عنوان کرد: چهار نشست کتابخوان و کارگاه های «نحوه کار با گوشی های هوشمند برای افراد دارای آسیب بینایی» با تدریس امید فلاحتی مدرس نابینا، «روانشناسی با موضوع سلامت روان و خودمراقبتی و راه های مثبت اندیشی» نیز به همت بخش نابینایان کتابخانه رئیسی برگزار شده است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز به جمع خوانی کتب صوتی توسط نابینایان اشاره کرد و گفت: در این طرح قصد داریم کتبی که توسط بخش نابینایان کتابخانه رئیسی اردکانی ضبط شده را تدریجا در طول ماه باهم بخوانیم؛ همچنین کتاب هایی که در نشست های کتابخوان توسط اعضا معرفی می شود  و کتاب های پیشنهادی برای جمع خوانی را باهم به اشتراک بگذاریم.

صفری راد ارسال لینک کتب صوتی برای اعضا و پیگیری و ضبط وبینارهای آموزشی بخش و همچنین تهیه گزارش های آن را از دیگر اقدامات بخش نابینایان برشمرد.

وی تصریح کرد: پریسا محمدی، کتابدار بخش نابینایان به دلیل عضویت در کارگروه تخصصی نابینایان نهاد کتابخانه های عمومی کشور طی ایام دورکاری در جلسات کارگروه شرکت کرده است. تهیه تقویم آموزشی ویژه کتابداران نابینا، تدوین و ابلاغ دستور العمل تولید منابع بریل و گویا و و دسترس پذیری و فعالسازی وب سایت تخصصی نابینایان نهاد کتابخانه های عمومی کشور از جمله موارد در حال پیگیری توسط کارگروه است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 10 =