دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰

به میزبانی محفل ادبی صبای هرمزگان؛

نشست گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برگزار شد

بزرگداشت روز خلیج فارس و رونمایی از کتاب

برنامه گرامیداشت روز ملی خلیج فارس به همراه رونمایی از کتاب «جغرافیای تاریخی هرمزگان» به میزبانی محفل ادبی صبای هرمزگان در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان، برنامه گرامیداشت روز ملی خلیج فارس به همراه رونمایی از کتاب «جغرافیای تاریخی هرمزگان» با حضور احمد سایبانی، نویسنده اثر؛ رامین آذرمهر، مدیر مرکز اسناد و پژوهش های تاریخی شهرداری بندرعباس؛ عبدالجلیل مرداسنگی، ناشر اثر؛ نغمه مستشار نظامی، دبیر محافل ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ مهرنوش منصوری، دبیر محفل ادبی صبای هرمزگان و جمعی از شاعران برتر کشور و استان در فضای مجازی برگزار شد.

احمد سایبانی ضمن تبریک روز ملی خلیج فارس بیان کرد: کتاب «جغرافیای تاریخی هرمزگان» به شرح وقایع و جغرافیای شهرستان های کنونی و جزایر استان می پردازد و کتابی جامع در باب هرمزگان شناسی است. مشکلاتی، چاپ این کتاب در سال ۹۲ را به تعویق انداخت و امسال توفیق چاپ کتاب حاصل شد.

عبدالجلیل مرداسنگی، ناشر اثر بیان کرد: یکی از راه های پاسداشت خلیج فارس، مستندنگاری خلیج فارس و هرمزگان است. احمد سایبانی، پژوهشگر و محققی توانمند در حوزه تاریخ هرمزگان به ویژه تاریخ بندرعباس است و کتاب های با ارزشی در باب هرمزگان و تاریخ آن برای آشنایی ما و نسل های آینده نگاشته است.

وی افزود: ویلم فلور نویسنده کتاب «تاریخ بندرعباس» در جهت تاکید بر درستی مطالب نوشته شده در کتاب خود ارجاعات متعددی به کتاب ها و مقالات احمد سایبانی در باب هرمزگان شناسی دارد.

رامین آذرمهر، مدیر مرکز اسناد و پژوهش های تاریخی بندرعباس بیان کرد: یکی از منابع مهم ارجاعات کتاب های تاریخ هرمزگان آثار احمد سایبانی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به تاریخ خلیج فارس، گفت: اولین نقطه تشکیل اجتماعات اولیه به معنای تمدن در حاشیه خلیج فارس بوده است. دریانوردی نیز از خلیج فارس شروع می شود و دریانوردان فرهنگ خلیج فارس را به دنیا عرضه کردند. جایگاه و اهمیت خلیج فارس در طول تاریخ باعث به وجود آمدن تنش ­ها و اتفاقاتی شده است. اولین بار در زمان هخامنشیان نام فارس بر این آب ها نهاده شد و این موضوع از اسنادی که از سنگ نوشته معروف داریوش در کانال سوئز به دست آمده، مشخص شد.

در پایان برنامه نغمه مستشار نظامی، محمدعلی یوسفی، عبدالرحیم سعیدی راد، محمد­علی قویدل، عبدالحمید انصاری ­نسب، امیرحسین، شاعران برتر کشور و استان به شعرخوانی در باب خلیج فارس و شب قدر پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 6 =