دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛

اولین پیشخان خدمات کتابخانه ای در خراسان رضوی افتتاح شد

اولین پیشخوان خدمات کتابخانه ای در خراسان رضوی افتتاح شد

اولین پیشخان خدمات کتابخانه ای خراسان رضوی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ شهر مشهد در محله مجیدیه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، اولین پیشخان کتابخانه ای خراسان رضوی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان و با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ با حضور حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ محمدهادی مهدی نیا، عضو و رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد؛ مجتبی منتظری، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شهر مشهد؛ علی زینت بخش، شهردار منطقه ۱۲ مشهد و محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد، کتابداران و اهالی منطقه در محله مجیدیه افتتاح شد.
 محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع) گفت: ظهور یک پایگاه فرهنگی در منطقه ۱۲ مشهد برای ارائه خدمات کتابخانه ای از جمله امانت کتاب و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی گامی بسیار موثر و بزرگ در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.
 

وی با تشکر از همکاری علی زینت بخش، شهردار منطقه ۱۲ مشهد، افزود: وجود پیشخان خدمات کتابخانه ای می تواند نقش بسیار مهم و مفیدی در آینده کودکان محلات داشته باشد. در ۶ ماهه اول سال جاری ۵ پیشخان کتابخانه ای دیگر در حاشیه شهر مشهد و مناطقی که امکان احداث و یا افتتاح کتابخانه عمومی ثابت وجود ندارد، در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای به این ناوگان فرهنگی اضافه خواهیم کرد. ابتدای تابستان امسال ۴ کتابخانه سیار برای پوشش ۴۰ روستای دور افتاده و ۱۵ کتابخانه عمومی ثابت در مناطق مختلف شهر مقدس مشهد افتتاح خواهد شد.در ادامه مراسم محمدهادی مهدی نیا، عضو شورای اسلامی و رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی مشهد، گفت: در فرآیند شهرسازی و توسعه یک شهر ابتدا زیرساخت ها و زیربناها در قالب خدمات زیربنایی مانند آب و گاز و... شکل می گیرد، بعد از استقرار جمعیت در پی ساخت و سازها روبناها شامل مدارس، مساجد، مراکز فرهنگی و ...  و به تناسب افزایش جمعیت خدمات دیگر نیز اضافه می شود.
 

وی با اشاره به روند طولانی افزایش خدمات زیرساختی دیگر افزود: کتابخانه های عمومی از زیرساخت های فرهنگی مهم شهری هستند که متاسفانه ایجاد آن ها در روند توسعه شهری به طول می انجامد. افتتاح پیشخان کتابخانه ای، ابتکار جالب اداره کل کتابخانه های عمومی برای جلوگیری از این روند طولانی در کوتاه ترین زمان ممکن است.
 

مهدی نیابا بیان اینکه تعامل بین دستگاه های اجرایی فرهنگی شهر می تواند اتفاقات خوب دیگری را نیز رقم بزند، افزود: امیدوارم با ادامه این همکاری ها خلأ کمبود کتابخانه های عمومی و پایگاه های فرهنگی در بین شهروندان که نتیجه آن افزایش سرانه مطالعه و رشد فرهنگی جامعه است، پر شود.مجتبی منتظری، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد در ادامه مراسم ضمن تشکر از اقدامات متنوع فرهنگی اداره کل گفت: این اتفاق مبارک فرهنگی در منطقه ۱۲ مشهد گامی موثر برای رشد سرانه فرهنگی در این محله نوین است.
 

وی افزود: با امضای تفاهم نامه بین مدیریت شهری و شهرسازی مشهد و اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در سال ۱۴۰۰،  واگذاری ۱۰ الی ۱۵ ساختمان برای افتتاح کتابخانه های عمومی در سطح شهر انجام خواهد شد. امیدوارم با کمک و حس تعلق اهالی منطقه ۱۲ به پیشخان کتابخانه ای، امکان رشد و ترویج برنامه های فرهنگی و تبدیل این پیشخان به یک کتابخانه عمومی ثابت را داشته باشیم.
 

گفتنی است، تفاوت کتابخانه با پیشخان، فضای در نظر گرفته شده برای مطالعه و نیز بخش های متعدد به منظور خدمت رسانی به گروه های مختلف سنی از جمله کودک، نوجوان و بزرگسال، است. پیشخان ها به منظور تسهیل دسترسی مخاطبین برای امانت و بازگشت کتاب راه اندازی شده اند. پیشخان کتابخانه ای نور امید شعبه کتابخانه عمومی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی مساحتی بیش از ۵۰ مترمربع و گنجایش بالغ بر ۵۰۰۰ نسخه کتاب دارد که در ۲ شیفت پس از وضعیت قرمز کرونایی و بازگشایی مجدد کتابخانه ها به علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی خدمت رسانی خواهد کرد. علاقمندان می توانند جهت عضویت در کتابخانه به سامانه SAMANPL.IR  مراجعه و درخواست عضویت خود را ثبت کنند.


 

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 9 =