چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴

با حضور دبیرکل نهاد و مسئولان استانی و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی؛

کتابخانه مرکزی شیروان افتتاح شد

کتابخانه مرکزی شیروان

کتابخانه مرکزی شیروان با حضور دبیرکل، معاونان و مسئولان نهاد و مسئولان استانی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی شیروان در استان خراسان شمالی ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی؛ هوتن والی نژاد، معاون اداری و مالی؛ هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد؛ علی بیک زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری؛ علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی؛ علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

افتتاح کتابخانه حرکت در مسیر علم، فرهنگ، اندیشه و تمدن اصیل اسلامی است

حجت‌الاسلام حسین تکمیلی، امام جمعه شیروان در این مراسم اظهار داشت: بسیار خرسندیم که در ابتدای سال شاهد افتتاح یکی از پروژه های بسیار ارزشمند و باشکوه شهرستان شیروان و استان خراسان شمالی هستیم. مقام معظم رهبری همواره بخش نرم افزاری انقلاب اسلامی را توسعه فکر و اندیشه دانسته اند. ما در بخش سخت افزاری کارهای بسیاری انجام داده ایم؛ انقلاب اسلامی، حرکت بزرگی را در دنیا ایجاد کرده است با این حال فکر و اندیشه و سبک زندگی اسلامی، چیزی است که برای آن قیام کردیم و باید برای ترویج آن همت کنیم. چنین پروژه هایی، حرکت در مسیر علم، فرهنگ، اندیشه و تمدن اصیل اسلامی است و چنانچه به خوبی طی شود می توانیم فرهنگ ناب اسلامی را به دنیا عرضه کنیم.

وی ضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران افتتاح این پروژه در سطح ملی، استان و شهرستان، بیان کرد: امید است این کتابخانه منشأ خیر و برکت و ارزش در شهرستان شیروان شود و بتوانیم نخبگان علمی ارزشمندی را تربیت کنیم.

افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان نتیجه هم افزایی مسئولان استان است

علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان گفت: افتتاح این کتابخانه نتیجه هم افزایی مسئولان استان است. من به عنوان فردی که کوچک ترین نقش را داشته است، در جریان احداث این پروژه چندین بار بازدید داشته ام و برایم دغدغه بود؛ چراکه به اعتقاد من هرچه مجتمع های فرهنگی بیشتر شود، بزهکاری های اجتماعی کمتر می شود.

علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این برنامه ضمن تبریک سال نو و خیرمقدم به حاضران، اظهار داشت: در سال ۱۳۸۹ وزیر محترم کنونی کشور در کلنگ زنی این کتابخانه حضور داشتند و در سال ۱۳۹۳، بودجه سفر مقام معظم رهبری و  تصویب و در سال ۱۳۹۵ به این پروژه تخصیص یافت. همچنین از همکاری های شهرداری و شورای شهر و استان و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در به انجام رسیدن این پروژه سپاس گزارم. افتتاح این کتابخانه نتیجه هم افزایی مسئولان استان است. من به عنوان فردی که کوچک ترین نقش را داشته است، در جریان احداث این پروژه چندین بار بازدید داشته ام و برایم دغدغه بود؛ چراکه به اعتقاد من هرچه مجتمع های فرهنگی بیشتر شود، بزهکاری های اجتماعی کمتر خواهد شد.

وی ضمن تقدیر از دبیرکل نهاد و مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لزوم توجه به بحث محوطه سازی، تکمیل آمفی تئاتر کتابخانه و جذب نیروی انسانی متخصص برای کتابخانه مرکزی شیروان را یادآور شد.

هزینه کردن برای ساخت کتابخانه سرمایه گذاری برای توسعه دانش، خلاقیت و نوآوری است

علی بیک زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان شمالی در مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان گفت: هزینه کردن برای ساخت کتابخانه، مدرسه و دانشگاه در واقع سرمایه گذاری است و نتیجه و برگشت سرمایه در این موارد چندین برابر خواهد بود؛ چراکه به توسعه دانش، خلاقیت و نوآوری می انجامد.

در این مراسم علی بیک زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان شمالی، ضمن خیرمقدم به دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: مقام معظم رهبری امسال را سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامیدند و در فرمایش ایشان تولید به معنای خودکفایی، استقلال و رقابت با کالاهای خارجی است. شعار امسال باید سرلوحه کار تمام مدیران استان و کشور قرار گیرد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در خصوص کتابخوانی می فرمایند «امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی، بلکه یک واجب دینی است». رواج کتابخوانی در جامعه همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است. اهمیت کتاب و کتابخانه در جامعه ما بر کسی پوشیده نیست. ما کتاب را حافظه جامعه بشریت می دانیم؛ کتاب نماد آگاهی و رشد فکری و فرهنگی یک جامعه است. توسعه فکری و فرهنگی یک جامعه در گرو گسترش فرهنگ کتابخوانی است. کتابخانه تنها نهاد اجتماعی شناخته شده ای است که زمینه کتابخوانی را فراهم و امر مطالعه را ترویج می کند. امروز در این راستا امر مبارکی در شهرستان شیروان رخ داده است. کتابخانه به تخلیه روح و فکر انسان کمک می کند. کتابخانه مواریث فرهنگی، دانش های نهفته، تفکر گذشتگان و همچنین اندیشه های موجود را به نسل های بعدی منتقل می کند. هزینه کردن برای ساخت کتابخانه، مدرسه و دانشگاه در واقع سرمایه گذاری است و نتیجه و برگشت سرمایه در این موارد چندین برابر خواهد بود؛ چراکه به توسعه دانش، خلاقیت و نوآوری می انجامد.

بیک زاده تصریح کرد: به گواه تاریخ تنها ذخایر و سرمایه های علمی ما توسط کتابخانه ها به نسل ها انتقال یافت. جمع آوری و نگهداری کتب و دسترس پذیر کردن آن ها، بزرگ ترین خدمت را به دانش پژوهان و نیز جامعه کرده است.

وی افزود: طی دولت تدبیر و امید در استان ۲۰ باب کتابخانه افتتاح شده و خراسان شمالی از این نظر حدود ۴ برابر میانگین کشوری را به خود اختصاص داده است و در این خصوص قدردان دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستم. در حال حاضر ۷۲ باب کتابخانه در استان وجود دارد که ان شاءالله به زودی در گلستان شهر، اسفراین و گلیان کتابخانه هایی به بهره برداری خواهد رسید. طی دو سال گذشته روستاهای استان خراسان شمالی در بین روستاهای برتر دوستدار کتاب بوده اند. تعداد ۸۴۰ هزار کتاب در کتابخانه های عمومی استان موجود است که این رقم نزدیک به میزان جمعیت استان است. ۵۰ هزار نفر از مردم استان عضو کتابخانه های عمومی هستند که نشان از بلوغ و آگاهی مردم استان است. 

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار در خاتمه از تمامی دست اندرکاران افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان قدردانی کرد.

همکاری و هم افزایی اداره کل کتابخانه‌های شیروان و شورای اسلامی شیروان
سعید ساعدی، عضو شورای اسلامی شهر شیروان نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: بسیار خرسندم با وجود شرایط سخت حاکم بر کشور و شهر شیروان حاکم است، مسئولان علاقه‌مند به توسعه فرهنگ و تمدن کنار هم جمع شده‌اند تا شاهد افتتاح یکی از زیرساخت‌های توسعه فرهنگ در شهر شیروان باشیم.

وی ضمن تقدیر از همه دست اندرکاران افتتاح این کتابخانه و همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ایده ساخت این مجموعه از شورای سوم اسلامی شهرستان شیروان ارائه کردند و با حضور دکتر رحمانی فضلی پیگیری شد. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز هم در دوره سوم، چهارم و پنجم تعامل بسیار خوبی با شورای شهر و شهرداری داشتند که جا دارد از طرف همه مسئولان شهری از این نهاد تقدیر کنم. این پروژه ماحصل زحماتی است که از یک مجموعه از سال ۹۰ شروع شده و با تعامل و هم افزایی چند جانبه از سوی مسئولان و دستگاه‌های فرهنگی شهرستان به انجام رسید. 

عضو شورای اسلامی شهر شیروان گفت: انتظار داریم از ظرفیت‌هایی که این مجموعه و فضای اطراف آن وجود دارد، در کنار پردیس سینمایی، مجموعه‌های فرهنگی و آموزشی، پارک کودک نیز افزوده شود تا به عنوان یک بخش تکمیلی در کنار این پروژه‌ها در شهر شیروان در دستور کار قرار گیرد. تا بتوانیم شاهد افتتاح پرژه‌های فرهنگی بیشتری در این شهر باشیم.

وی یادآور شد: لازم می‌دانم اشاره کنم در کنار زحمات و اعتباراتی که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این پروژه هزینه کرد، بخشی از اعتبارات این پروژه نیز از برکات و اعتبارات سفر مقام معظم رهبری استفاده شد و برخی دیگر نیز به همت دکتر رحمانی فضلی از بودجه‌های ممکن از دستگاه های مختلف تأمین کردند که از همه بزرگواران تشکر می‌کنم.

گفتنی است، پروژه ساخت کتابخانه در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع، با زیربنای ۲۷۵۰ مترمربع در سه طبقه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و پس از تغییر چندین پیمانکار توسط شهرداری به مرحله افتتاح و بهره برداری رسید. کتابخانه مرکزی شیروان شامل بخش هایی چون مخزن اصلی، آمفی تئاتر، پژوهش سرا، سالن های مطالعه، بخش نشریات، اتاق کنفرانس، بخش مرجع، نابینایان و کودکان است. برای اتمام این پروژه بیست و چهار میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، چهل و دو میلیارد ریال از محل بودجه نهاد کتابخانه های عمومی کشور و شش میلیارد و پانصد میلیون ریال نیز از محل  اعتبارات تملک استانی هزینه شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 6 =