چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷

مهدی رمضانی در مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان مطرح کرد؛

رشد ۲۷۰ درصدی سرانه کتابخانه‌ای شیروان با افتتاح کتابخانه مرکزی

مهدی رمضانی

مهدی رمضانی در مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان در استان خراسان شمالی گفت: فضای فعلی کتابخانه های شهر شیروان هزار مترمربع است که با افتتاح این کتابخانه به ۳۸۰۰ مترمربع خواهد رسید و ما رشد ۲۷۰ درصدی را در این شهر خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی شیروان در استان خراسان شمالی ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی؛ هوتن والی نژاد، معاون اداری و مالی؛ هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد؛ علی بیک زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری؛ علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی؛ علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

در این مراسم مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی به ارائه گزارشی از نحوه اجرای پروژه کتابخانه مرکزی شهر شیروان پرداخت و گفت: اجرای این پروژه در سال ۱۳۹۰ آغاز شد. نهاد کتابخانه ها اساسا به عنوان بهره بردار پروژه کتابخانه ها شناخته می شود و سازنده نیست. اما برای ساخت این پروژه تا امروز بیش از دو میلیارد و پانصد میلیون تومان از محل منابع داخل نهاد و بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای تجهیز این کتابخانه هزینه شده است. مساحت این کتابخانه ۲۸۰۰ مترمربع است. فضای فعلی کتابخانه های عمومی شهرستان شیروان ۲۲۴۶ مترمربع است که با افتتاح این کتابخانه به بیش از ۵ هزار مترمربع خواهد رسید و با این افتتاح ۱۲۵ درصد افزایش سرانه خواهیم داشت. همچنین فضای فعلی کتابخانه های شهر شیروان هزار مترمربع است که با افتتاح این کتابخانه به ۳۸۰۰ مترمربع خواهد رسید و ما رشد ۲۷۰ درصدی را در این شهر خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: به حمدالله استان خراسان شمالی موفق به کسب سرانه تعیین شده بر اساس چشم انداز ۱۴۰۴ و نیز بر اساس استاندارد ایفلا شده است. این کتابخانه گنجایش ۱۰۰ هزار نسخه کتاب را دارد که مخزن اصلی بیش از ۵۰ هزار نسخه کتاب را در خود جای می دهد. کتابخانه مرکزی شیروان، اولین کتابخانه ای است که در استان خراسان شمالی خدمات مبتنی بر وب و دسترسی به بیش از ۱۸۰۰ پایگاه اطلاعاتی از سراسر دنیا را خواهد داشت. ظرفیت سالن های مطالعه عمومی و وی آی پی در حال حاضر ۲۶۰ صندلی است که تا ۳۵۰ صندلی قابلیت افزایش دارد. کتابخانه دارای دو سالن سی نفره وی آی پی، سالن جلسات، نگارخانه، بخش نشریات، بخش مرجع، بخش کمک آموزشی و بخش کودک است. بخش کودک کتابخانه شامل مخزن، نشریات، بازی و صحنه اجرای برنامه برای کودکان است. در واقع بخش کودک کتابخانه مرکزی شیروان با ۱۷۰ متر زیربنا بزرگ ترین بخش کودک در استان خراسن شمالی محسوب می شود.

همچنین علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی در این مراسم اظهار داشت: خداوند بزرگ را شاکریم که در آغازین روزهای بهار شاهد به انجام رسیدن و افتتاح کتابخانه مرکزی شهر شیروان هستیم. از تمامی بزرگوارانی که در راه اندازی، تکمیل و تجهیز این کتابخانه همکاری کردند، سپاسگزاریم. از خداوند می خواهم که برای کسانی که در راه اعتلای نام ایران اسلامی تلاش می کنند، موفق باشند.

گفتنی است، پروژه ساخت کتابخانه در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع، با زیربنای ۲۷۵۰ مترمربع در سه طبقه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و پس از تغییر چندین پیمانکار توسط شهرداری به مرحله افتتاح و بهره برداری رسید. کتابخانه مرکزی شیروان شامل بخش هایی چون مخزن اصلی، آمفی تئاتر، پژوهش سرا، سالن های مطالعه، بخش نشریات، اتاق کنفرانس، بخش مرجع، نابینایان و کودکان است. برای اتمام این پروژه بیست و چهار میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، چهل و دو میلیارد ریال از محل بودجه نهاد کتابخانه های عمومی کشور و شش میلیارد و پانصد میلیون ریال نیز از محل  اعتبارات تملک استانی هزینه شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 5 =