دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴

با هدف تأمین نیازهای پژوهشی مراجعین انجام شد؛

دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی علمی و پژوهشی در کتابخانه های عمومی منتخب قزوین

خبر

دسترسی به پایگاه های اطلاعات علمی و پژوهشی در کتابخانه های عمومی منتخب استان قزوین با هدف تأمین نیازهای پژوهشی مراجعین فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، دسترسی به پایگاه های اطلاعات علمی و پژوهشی در کتابخانه های عمومی منتخب  استان قزوین با هدف تأمین نیازهای پژوهشی مراجعین فراهم شد.

فاطمه محمدبیگی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قزوین  گفت: بخش مرجع مجازی و پایگاه اطلاعاتی با هدف گسترش خدمات مرجع و تسهیل دسترسی مراجعه‌کنندگان و پژوهشگران به کتابخانه‌های عمومی و تامین منابع اطلاعاتی معتبر از پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی در کتابخانه‌های عمومی منتخب استان راه‌اندازی شد.

محمد بیگی عنوان کرد: کتابخانه عمومی نهادی فرهنگی و اجتماعی است که با کمک به رشد و شکوفایی اندیشه افراد جامعه این فرصت را برای همگان ایجاد می کند تا به شکلی فعال در اجتماع حضور یافته و ایفای نقش کنند. امروزه کتابخانه های عمومی با سه کارویژه آموزش، اطلاع رسانی و اوقات فراغت به ارائه خدمت پرداخته و در چرخه  اشاعه و مصرف دانش تاثیر بسزایی دارند و اکنون علاوه بر منابع مکتوب شامل کتاب و نشریه امکان استفاده از پایگاه های اطلاعاتی نیز فراهم شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا امکان دسترسی به بیش از ۱۸۰۰ منبع الکترونیکی، مقالات فارسی و لاتین، استانداردهای علمی و صنعتی، پایان نامه و گزارش در ۱۲۵ میلیون رکورد در موضوعات تخصصی و عمومی ویژه اعضای کتابخانه‌های عمومی استان قزوین فراهم شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: سامانه دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی در کتابخانه‌های عمومی استان قزوین به عنوان خدمتی نوین به جامعه دانشگاهی، محققان و پژوهشگران ارائه می شود. در فاز اول این امکان در ده درصد کتابخانه های استان شامل کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) در شهرستان قزوین، کتابخانه شهید بهشتی در شهرستان تاکستان، کتابخانه علامه دهخدا در شهرستان البرز و کتابخانه امام محمدباقر(ع) در شهرستان آبیک فراهم شده است که کاربران می توانند از طریق تماس تلفنی با کتابخانه های مذکور یا پست الکترونیک این کتابخانه ها درخواست خود را ارسال و پاسخ را از طریق پست الکترونیک دریافت کنند.

 
محمد بیگی افزود: پایگاه های اطلاعاتی این طرح شامل اشپرینگر، ساینس دایرکت، الزویر، وایلی، آکسفورد، آی تریپل ای،  پروکواست و .... است که از طریق درگاه megapaper.ir این امکان فراهم شده است.

شایان ذکر است، میز مرجع مجازی نیز پیش تر افتتاح و از طریق پرتال اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین در دسترس علاقمندان است. پاسخگویی به انواع پرسش‌های اطلاعاتی درباره کتاب، کتابخانه، کتابخوانی، منابع پژوهشی و پایگاه‌های اطلاعاتی، پاسخ به پرسش‌های پژوهشی، شیوه‌های نگارش علمی مقاله و پایان نامه، نیازسنجی و ارائه خدمات گزینشی اطلاعات بر اساس گروه‌های سنی، رشته تحصیلی و نیاز شغلی از خدماتی است که در میز مرجع مجازی به علاقه مندان ارائه می‌شود. افراد برای ارائه درخواست خود نیازی به مراجعه حضوری ندارند و می‌توانند بدون مراجعه حضوری مقاله یا اطلاعات مورد نظر خود را تحویل بگیرند. 
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 12 =