یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸

به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)؛

نشست ادبی «دریای ولایت» برگزار شد

دریا

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، نشست ادبی «دریای ولایت» با مروری بر کتاب «ستایش های امیر المومنین در سروده های سخنوران قزوینی» به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قزوین، به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر، نشست ادبی «دریای ولایت» با مروری بر کتاب «ستایش های امیر المومنین در سروده های سخنوران قزوینی» با حضور حضور جمعی از اهالی شعر و ادب قزوین برگزار شد.
 

امام علی (ع)، آینه سروده ها و منظومه های فارسی

در آغاز این نشست، محمد علی حضرتی، نویسنده و پژوهشگر با اشاره به کتاب «ستایش های امیر المومنین از زبان شاعران قزوینی»، اظهار داشت: این اثر ادبی مورد لطف رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته و ایشان این کتاب را یک اثر شایسته دانسته اند.

حضرتی اظهار کرد: ویژگی های فردی و اجتماعی حضرت علی(ع)، پرورش او در دامان پیامبر اکرم (ص)، تولد در کعبه، گشودن در قلعه خیبر، همسر حضرت فاطمه(س) بودن و … آن حضرت را در اندیشه ایرانیان به مرتبه قهرمان بی مثال رسانده است. به گونه ای که بسیاری از شاعران آن حضرت را نمونه یک انسان کامل و قهرمان دینی خود برشمرده اند.

وی توضیح داد: شاعران پارسی گوی غالباً با پرداختن به وصف شخصیت حضرت علی(ع) و ذکر دلاوری ها و رشادت های وی، تصویرپردازی های ادبی از این مصادیق داشته اند و درباره این حضرت اشعار فراوانی سروده اند. شاعران غالباً ضمن ساختن صور خیال، از چنین شناسه هایی به مثابه آموزه هایی اخلاقی سود جسته اند. 

این نویسنده و پژوهشگر با بیان اینکه دوران صفویه اوج مدیحه سرایی شاعران درباره اهل بیت (ع) است، تصریح کرد: سرودن شعر در وصف امام علی(ع) که از قرن سوم هجری در شعر فارسی شروع شده بود، در قرون بعد نیز ادامه پیدا کرد ولیکن، اوج آن در عصر صفوی بود. در این دوره شاهد حمایت و تشویق پادشاهان صفوی از شاعران در سرودن حماسه های دینی بودیم.

این فعال فرهنگی بیان کرد: از دیگر موضوعاتی که جایگاه حضرت علی(ع) را متمایز کرده است ولادت وی در کعبه است و همین موضوع سبب شده که شاعران بسیاری نیز به اینکه نکته توجه کنند و در این باره بسرایند.در ادامه اسماعیل سکاک، شاعر آیینی استان اظهار داشت: عشق و علاقه مردم ایران به امیرالمومنین حضرت علی(ع)، به شکل های مختلفی در شعر و ادب فارسی نمود پیدا کرده است .

سکاک بیان کرد: شخصیت امام علی (ع) از دیرباز مورد توجه شاعران ایرانی بوده و در شعر بسیاری از شاعران کلاسیک و معاصر فارسی ستوده شده است. در سال‌های پس از انقلاب، شاعران بسیاری به شعر گفتن درباره‌ی معصومین (ع) و از جمله امیرالمؤمنین (ع) روی آورده‌اند. با این حال، به ویژه تجلی امام علی (ع) در شعر فارسی قدمتی بسیار دیرین دارد.

وی در ادامه به قرائت اشعاری در مدح مولای متقیان امام علی(ع) پرداخت. در پایان این نشست نیز امیر حسین فاضلی، از شاعران آیینی استان اشعاری در مدح و ثنای حضرت علی(ع) خواند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 9 =