پنجشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۳

به ریاست استاندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان برگزار شد

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان در سال جاری به ریاست فتح اله حقیقی، استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان به ریاست فتح اله حقیقی، استاندار زنجان و با حضور امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ رامین میرزائی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ مسعود بیات منش، مدیرکل راه و شهرسازی استان؛ ابراهیم رفیعی، مدیرکل آموزش و پرورش استان؛ سید افضل موسوی، رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز استان زنجان، اصحاب رسانه و دیگر اعضای حقوقی و حقیقی انجمن روز سه شنبه ۲۲ مهرماه در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

در ابتدای جلسه فتح اله حقیقی، استاندار با تاکید بر لزوم برگزاری برنامه‌های بیست و هشتمین دوره هفته کتاب در بستر فضای مجازی، گفت: در شرایط شیوع ویروس کرونا باید با ارائه راهکارهای مناسب مردم را ترغیب و تشویق به کتاب و کتابخوانی کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت ساخت کتابخانه در مناطق کمتر توسعه یافته اشاره کرد و افزود: توسعه کتابخانه ها در این مناطق ثمرات زیادی به دنبال خواهد داشت و برای ایجاد امکانات کتاب و کتابخوانی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته باید برنامه ریزی شود.

استاندار با اشاره به ساخت کتابخانه خیّری شهید کبودخانی توسط یک جوان اهل روستای محمودآباد شهرستان خدابنده، گفت: این اقدام خیلی ارزشمندی است و باید از این جوان تجلیل شده و او را به مردم استان معرفی کنیم.

وی با اشاره به افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی پرداخت نیم‌درصد درآمد شهرداری‌های استان به کتابخانه‌های عمومی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷، اظهار داشت: افزایش پرداخت‌ها نشان می‌دهد که پیگیری‌ها در این زمینه، جدی و کارساز بوده و شهرداری‌ها به تعهدات خود عمل کرده‌اند.

حقیقی در خصوص اعتبارات پیش‌بینی‌شده برای کتابخانه‌های عمومی استان در سال ۹۹ خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاص کرونایی، احتمال دارد به جز نیم درصد سهم شهرداری‌ها، این اعتبارات به طور کامل محقق نشود با این حال باید برای وصول کامل آن تلاش شود.

حقیقی تصریح کرد: تعداد اعضا، میزان اهدای کتاب، شمار مراجعان و تعداد کتاب‌های امانتی، چهار شاخص مهم موفقیت در حوزه کتاب و کتابخوانی است که باید به آن‌ها توجه شود.

استاندار زنجان در ادامه سخنان خود به نقش حوزه فرهنگی و اجتماعی در مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: انتظار این است که حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز در کنار حوزه بهداشت، درمان و پشتیبانی، نقش برجسته‌ای در مبارزه با این ویروس ایفا کنند.

وی خاطرنشان کرد: ارسال محتوای فرهنگی به مناطق مختلف جهت فرهنگسازی برای مبارزه با کرونا از جمله اقداماتی است که می‌تواند انجام شود.

حقیقی تصریح کرد: فرهنگ سازی نسبت به عواقب عدم استفاده از ماسک، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، عوارض کرونا و معرفی بیماران بهبود یافته نیز مواردی دیگری است که حوزه فرهنگی و اجتماعی می‌تواند با تولید محتواهای هنری و چندرسانه‌ای، نقش بسیار زیادی در مبارزه با کرونا ایفا کند.

در ادامه جلسه امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی زنجان گزارشی از عملکرد کتابخانه‌های عمومی ارائه کرد و گفت: با شیوع بیماری کرونا، خدمات کتابخانه‌های عمومی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی ارائه می‌شود و فعالیت‌های فرهنگی-ترویجی کتابخانه‌ها در فضای مجازی ادامه دارد.

نیک بخش ضمن اشاره به پروژه های در حال ساخت کتابخانه ای در استان، گفت: برای ساخت و تکمیل پروژه های کتابخانه ای استان، اهتمام جدی وجود دارد. امید است با همکاری مسئولان شاهد ساخت و تکمیل این پروژه ها باشیم که باعث ارتقای شاخص های فرهنگی استان خواهد شد.

نیک بخش در خاتمه اظهار داشت: امید است با همکاری تمامی اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شاهد توسعه بیشتر فعالیت‌ها و ارتقای جایگاه استان در تمامی مقولات فرهنگی باشیم.

فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان زنجان در ادامه جلسه عنوان کرد: در طرح تابستانه کتاب که از ۱۸ تا ۳۰ مردادماه امسال اجرا شد، ۷ کتابخانه عمومی در سطح استان مشارکت کردند.

این مسئول با بیان اینکه طرح پاییزه کتاب نیز از ۵ تا ۱۲ آبان در زنجان اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: یارانه کتاب‌ها در این طرح ۲۰ درصد بوده و سقف مجاز خرید برای هر خریدار دو میلیون ریال و سقف یارانه نیز چهارصد هزار ریال است.

کرباسی افزود: جشنواره کتاب سال استان نیز برای دومین سال اجرا خواهد شد که اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه صورت گرفته است.

در ادامه جلسه دیگر اعضای انجمن پیشنهادات خود را در خصوص برنامه های بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و دستور کار جلسه، بیان کردند.

بررسی و تصویب بودجه و برنامه های پیشنهادی سال ۱۳۹۹ انجمن کتابخانه های عمومی استان و ارائه گزارش عملکرد سال ۱۳۹۸، برنامه ریزی برای افتتاح کتابخانه های عمومی حسینی مسجد جامع زنجان، امام علی(ع) شهر قیدار و کتابخانه عمومی شهید کبود خانی روستای محمود آباد شهرستان خدابنده در ایام بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، پیشنهادات اعضای انجمن جهت برگزاری بیست و هشتمین دوره هفته کتاب از جمله محورهای مورد بحث جلسه بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 2 =