چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۴

مجموعه اشعار «شب شعر عاشورا» (۳)

فرزندان حسن(ع) یاران حسین(ع)

فرزندان حسن(ع) یاران حسین(ع)

فرزندان حسن(ع) یاران حسین(ع)

[اشعار برگزیده سی و سومین مراسم شب شعر عاشورا (شیراز)]

موضوع: فرزندان امام حسن مجتبی(ع) در کربلا

کاروان شب شعر عاشورای شیراز در منزل سی و سوم به فرزندان امام حسن مجتبی(ع) رسید. دفتر پیش‌رو، کارنامه شعر و «نامه‌ عمل» شاعرانی است که در پرتو مصباح هدایت عاشورا، تراشه‌ها و تراویده‌های جان صادق و عاشق خویش را تقدیم داشته‌اند.

دفتر سی و سوم را در چند ویژگی می‌توان شناساند:

۱) بهره‌گیری از همه قالب‌های شعری مانند مثنوی، غزل و غزل مربع، قصیده، رباعی، چارپاره، نیمایی و سپید که نشانه امکان بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها برای سرودن در باب عاشوراست.

۲) حسن مطلع‌ها و حسن‌ختام‌ها در سروده‌ها، از درنگ و تأمل و تعالی شعری حکایت دارد. خوش‌آغازی و خوش فرجامی نشان از آن دارد که شاعران در بازنگری و بازنگاری و بازخوانی شعر به اعتلای آن می‌اندیشند و توفیق برخی سروده‌ها و رهاورد همین اندیشیدن‌ها، تراشیدن‌ها و صیقل دادن‌ها و پروردن‌هاست هر چند لغزش‌هایی نیز هم در آغاز و هم میانه و هم پایان برخی سروده‌ها که درنگ کمتر داشته‌اند ذوق و ذهن را می‌آزارد.

۳) هر چند عمده سروده‌ها بر دو فرزند امام مجتبی(ع) - قاسم و عبدالله- تمرکز دارند اما به دیگران شهیدان حسنی نیز در سروده‌ها پرداخته شده است.

۴) تصویرپردازی‌ها، ایماژها و توصیف‌های بدیع و تازه که در جای‌جای این دفتر می‌توان یافت.

۵)  شاعران این دفتر همچون دفترهای پیشین عمدتاً جوان‌اند. برخی حتی در بدایت سرودن‌اند و این ویژگی امید به نسل‌های جدید شعری را تقویت می‌کند.

کتاب (فرزندان حسن(ع) یاران حسین(ع)) را از اینجـــا دریافت کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 12 =